Mały salon w bloku. Jak go optycznie powiększyć?

Mały salon w bloku. Jak go optycznie powiększyć?

Niewielki salon to przestrzeń trudna do aranżacji, ale efekt finalny może być naprawdę zachwycający. Wystarczy zastosować się do kilku kluczowych zasad, aby stworzyć komfortową i przytulną przestrzeń nawet w pozornie bardzo ciasnym pomieszczeniu.

Mniej, znaczy więcej

Smukłe, lekkie meble to prawdziwi przyjaciele niewielkich pomieszczeń. Z kolei rozłożyste kanapy i potężne kredensy potrafią przytłoczyć i sprawić, że w salonie będziemy się czuli klaustrofobiczne. Meble do salonu o skromnych rozmiarach powinny mieć raczej oszczędną, prostą formę – urządzanie mieszkania w bloku z niemalże barokowym przepychem nie ma najmniejszego sensu. Do mniejszych pomieszczeń świetnie sprawdzą się wielofunkcyjne meble w stylu skandynawskim o minimalistycznych kształtach i cienkich nóżkach. Wybierając meble do niewielkiego salonu, warto zdecydować się na dwuosobowe sofy zamiast masywnych narożników oraz krzesła lub pufy zamiast wielkich foteli, które będą niepotrzebnie zmniejszać optycznie salon. Do małego pomieszczenia w bloku najlepiej sprawdzą się gładkie faktury i tkaniny obiciowe bez wyrazistych wzorów.

Światło to podstawa

Odsłonięte, pozbawione ciężkich zasłon okna, to podstawa dobrej aranżacji niewielkiego pomieszczenia. Oczywiście, nie zawsze mamy wpływ na orientację salonu – jeśli jego ekspozycja jest północna, naświetlenie będzie siłą rzeczy ograniczone. W takich sytuacjach doskonałym rozwiązaniem będą designerskie lampy stołowe i kinkiety, które rzucają dyskretne, ale wyraziste światło. Osobom ceniącym nowoczesność do gustu przypadną minimalistyczne rozwiązania, jak np. nisko zawieszone lampy, które idealnie komponują się z niskimi stołami i komodami.

Lustra mile widziane

Tafle lustrzane (czyli po prostu duże lustra) optycznie powiększają przestrzeń, dodatkowo ją rozświetlając. Meble do salonu o niedużych rozmiarach warto zatem uzupełnić dodatkiem lustra powieszonego najlepiej (gdy mamy taką możliwość) naprzeciw okna. Blasku dodadzą też fronty o odbijającej światło powierzchni. Bardzo dobrym wyborem do niewielkiego salonu są szafy, regały i biblioteczki z przeszklonymi drzwiczkami. Sprawiają one wrażenie znacznie lżejszych i mniejszych niż ich zabudowane odpowiedniki. Na takie meble warto jednak zdecydować się, jeśli jesteśmy zdyscyplinowani w dbaniu o porządek w szafkach, pamiętając przy tym o minimalistycznych zasadach kompozycyjnych i ograniczeniach związanych z metrażem pomieszczenia.

Biele i pastele – optymalna kolorystyka mebli do małego salonu

Ciemne barwy optycznie pomniejszają pomieszczenie, a jasne je powiększają. Dlatego biel i skandynawskie szarości powinny być zawsze pierwszym wyborem do pokojów o niewielkim metrażu. Osoby, które obawiają się wrażenia „sterylności” i braku przytulności przy nadmiernym zastosowaniu białych kolorów, mogą zdecydować się na kolory pastelowe.

Warto także zapoznać się z modnym od kilku sezonów designem mebli, łączącym biel z kolorem naturalnego drewna. To zestawienie szczególnie przypadnie do gustu osobom ceniącym styl rustykalny i będzie się świetnie prezentować w niedużym pokoju dziennym – radzi ekspert ze sklepu Black Red White.

Nie lekceważ narożników

Kąty pokoju to przestrzeń, która często bywa zaniedbana. Tymczasem wystarczy umiejętnie zaaranżować meble, aby w pełni ją wykorzystać – i co więcej, optycznie powiększyć metraż pomieszczenia. Wysokie, wąskie szafki i biblioteczki umieszczone w rogu są funkcjonalne, a do tego prezentują się estetycznie. Warto zrezygnować ze stawiania sof i kanap bezpośrednio w kątach pokojów, ponieważ w ten sposób potęguje się wrażenie nadmiaru.

Niskie, ale funkcjonalne meble

Magię niskich mebli doskonale znają Japończycy. W ich niewielkich mieszkaniach znajdują się komody i stoły, z których wygodnie korzysta się, siedząc na podłodze. Oczywiście takie rozwiązanie nie jest dla każdego, dlatego producenci mebli postanowili połączyć azjatycki sposób aranżacji z zachodnimi potrzebami. W wielu kolekcjach meblowych odnajdziemy zatem niskie stoliki kawowe, bardzo wygodne w użytkowaniu szafki RTV i pufy ze schowkami. Tego typu asortyment sprawia, że pomieszczenie wydaje się optycznie wyższe, niż faktycznie jest, a po drugie – pozwala zaoszczędzić miejsce.

Twoja przestrzeń, Twoje zasady

Funkcjonalne i estetyczne urządzenie małego salonu w bloku nie jest zadaniem aż tak trudnym, jak mogłoby się na początku wydawać. Oprócz uniwersalnych zasad przytoczonych w artykule warto kierować się także własnym gustem i intuicją – salon w bloku powinien być miejscem, w którym będziemy się czuć swobodnie i komfortowo.

Poprzedni artykułFunkcjonalna kuchnia. Trendy 2019
Następny artykułAranżacja wnętrza pierwszego mieszkania. Na co zwrócić uwagę?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj