Serwis klimatyzatorów – co trzeba o nim wiedzieć?

serwis klimatyzatorów

Klimatyzator to sprzęt, który nie tylko chłodzi i ogrzewa powietrze, ale też dba o jego odpowiednią jakość. Aby urządzenie to mogło pełnić stawiane przed nim zadania, musi być ono odpowiednio serwisowane. Usługa ta powinna być świadczona wyłącznie przez wykwalifikowany personel, gdyż dzięki temu ma się pewność, że jest ona wykonana w pełni profesjonalnie.

Dlaczego klimatyzacja może szkodzić swoim posiadaczom?

Klimatyzator to urządzenie, które – zależnie od potrzeb użytkownika – może podgrzewać lub schładzać powietrze w danym pomieszczeniu. Duże różnice temperatur sprawiają, że pojawia się w nim wilgoć, która jest idealnym miejscem bytowania dla wielu różnych mikroorganizmów. W momencie włączenia klimatyzacji, bakterie i grzyby są rozwiewane po całym wnętrzu, stanowiąc istotne niebezpieczeństwo dla ludzi. Na marginesie warto zaznaczyć, że jedną z najczęściej roznoszonych w ten sposób chorób zakaźnych jest legionelloza, której śmiertelność oscyluje w granicach od 5 do 15 procent. Oznacza to, że nie czyszcząc klimatyzatora, jego użytkownik znacznie naraża się na zarażenie poważnymi chorobami. Mało tego! Zanieczyszczony klimatyzator generuje wyższe koszty eksploatacyjne, co wiąże się z jego szybszym zużyciem.

Częstotliwość czyszczenia domowej klimatyzacji

Kompleksowy serwis i przegląd klimatyzatorów należy przeprowadzać mniej więcej dwa razy w roku, to jest wiosną (marzec – kwiecień) i jesienią (wrzesień – październik). W trakcie kontroli sprawdza się m.in:

– stan filtrów,
– stan parownika,
– pracę sterowników,
– jakość połączeń układów,
– stan instalacji i przewodów.

Zaleca się ponadto, aby filtry mocno eksploatowanego klimatyzatora były czyszczone m.in. co około 3 miesiące. Na szczęście nie trzeba ich wymieniać! Konstrukcja każdego z filtrów pozwala na ich skuteczne czyszczenie i dalszą eksploatację. Aby wyczyścić filtry klimatyzacji, wystarczy otworzyć czołowy panel urządzenia, wyjąć znajdujący się pod nim filtr i dokładnie go oczyścić. Jeśli jest to element wielokrotnego użytku, można go skutecznie oczyścić za pomocą odkurzacza i ciepłej wody. Pozostałe elementy klimatyzatora, a więc znajdującą się w środku elektronikę, powinien czyścić serwis klimatyzacji domowej.

Odgrzybianie klimatyzacji – co warto o nim wiedzieć?

Każdy domowy klimatyzator wymaga zastosowania odpowiednich środków konserwujących. W przeciwnym razie mogą się pojawić w jego wnętrzu grzyby, które po włączeniu urządzenia będą rozwiewane po całym otoczeniu. Dlatego od prawidłowego czyszczenia i odgrzybiania klimatyzatorów zależy przede wszystkim komfort życia jego użytkowników. Jak zatem prawidłowo odgrzybić klimatyzator?

Proces odgrzybiania należy rozpocząć od wyboru optymalnych, przeznaczonych do tego zadania środków. Większość z nich jest przeznaczona do konkretnych rodzajów zabrudzeń, w tym pochodzenia roślinnego, a także kurzu, pyłu i tłuszczu. Co ciekawe, istnieje kilka metod skutecznego usuwania grzybów. Oto one:

1. Metoda piankowa – polega na stosowaniu specjalnej pianki, która ma silne właściwości grzybobójcze. Aplikacja preparatu może odbywać się za pomocą wężyka, dzięki czemu produkt łatwiej rozprowadza się po wnętrzu urządzenia.

2. Ozonowanie – to proces, który polega na usuwaniu grzybów za pomocą wytwarzanego przez specjalne urządzenie ozonu. Gaz ten ma silne właściwości odkażające i oczyszczające. Wystarczy kilkadziesiąt minut, a klimatyzacja będzie całkowicie odkażona.

3. Ultradźwięki – to metoda wykorzystująca specjalny płyn. Gdy oddziałuje się na niego za pomocą ultradźwięków, natychmiast zamienia się on w parę, dzięki czemu jeszcze skuteczniej wnika do wszystkich zakamarków klimatyzacji.

Uwaga! Klimatyzację można odgrzybiać wyłącznie za pomocą środków dopuszczonych przez PZH. Produkty te posiadają specjalny atest, który poświadcza, iż dany produkt jest całkowicie bezpieczny dla zdrowia osób trzecich.

Czyszczenie skraplaczy

Kolejną usługą, którą serwis klimatyzatorów powinien regularnie wykonywać, jest mycie i ogólne czyszczenie skraplaczy. Urządzenie to znajduje się na zewnątrz domu lub mieszkania. W związku z tym, istnieje spore ryzyko zanieczyszczenia go poprzez cząstki emitowane z kominów do atmosfery. Czyszcząc skraplacz, warto przede wszystkim skupić się na brudzie osiadającym na lamelach. To on może doprowadzić m.in. do ich zatkania, co oczywiście będzie się wiązać ze znacznym spadkiem wydajności urządzenia.

Czyszczenie i dezynfekcja instalacji wewnętrznych

Kolejnym etapem na drodze do całkowitego wyczyszczenia klimatyzatora jest usuwanie zabrudzeń m.in. z jego wewnętrznej jednostki. Mowa tu oczywiście o parowniku, który będąc zanieczyszczonym, nie jest tak efektywny pod względem wymiany ciepła. Oznacza to również, że układ wymiany cieplnej staje się dużo bardziej narażony na uszkodzenia i ogólny spadek efektywności. Na koniec należy dokładnie zdezynfekować wnętrze klimatyzatora i to włącznie z rurką do odprowadzania skroplin.

Ostatnie uwagi

Na końcowym etapie serwisu klimatyzacji domowej technicy dokonują dokładnych oględzin urządzenia, w tym jego obudowy. Dużo uwagi poświęca się tutaj elementom elektrycznym, które muszą być zamocowane i podłączone w sposób stabilny i bezpieczny. Warto też rzucić oko na układ chłodniczy, badając tym samym jego szczelność. A jeśli zajdzie taka potrzebna, na koniec tychże prac serwis klimatyzacji domowej uzupełni czynnik chłodzący w zbiorniku.

Podsumowując, rzetelne i skuteczne oczyszczenie klimatyzacji wiąże się z koniecznością przestrzegania wielu zaleceń, przepisów i innych regulacji. Cóż, stawką jest tu ludzkie zdrowie, w niektórych przypadkach również i życie.

Partnerem artykułu jest firma Artis Group, oferująca serwis klimatyzacji.

Poprzedni artykułNowoczesne łóżka dla dzieci – podaruj komfort swoim pociechom
Następny artykułZalety bram wjazdowych dwuskrzydłowych

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj