Jak wybrać wkład kominkowy? Czym się kierować podczas zakupu?

Warto dokładnie zastanowić się i przeanalizować, jaki wkład kominkowy wybrać. Jest to bowiem inwestycja długoterminowa, która ma służyć przez lata. Aby okazała się trafiona, podpowiadamy, czym kierować się podczas zakupu tego najlepszego wkładu kominkowego? Na jakie parametry zwracać uwagę? Jaki kominek wybrać, aby spełniał swoją funkcję?

Jaki wkład kominkowy wybrać: powietrzny czy wodny?

Do wyboru mamy wkłady kominkowe powietrzne oraz bardzo popularne w ostatnim czasie wkłady kominkowe z płaszczem wodnym. Kominki powietrzne są podłączone do systemu dystrybucji gorącego powietrza (DGP). W trakcie jego użytkowania wytwarza się ciepło, które ogrzewa powietrze, dystrybuowane ciągiem rur do pozostałych pomieszczeń domu. Przepływ powietrza może odbywać się w obiegu grawitacyjnym (samoczynnym) lub wymuszonym (nadmuchowym), jego wybór powinien być uzależniony przede wszystkim od kubatury domu i jego zapotrzebowania na ciepło, które jest podawane w charakterystyce energetycznej budynku lub określone na podstawie audytu energetycznego.

Warto mieć tę świadomość, że wybór odpowiedniego rozwiązania grzewczego należy rozpatrywać indywidualnie, a wszystkie “za” i “przeciw” omówić z fachowcem. Zresztą instalacja kominka w każdym systemie powinna być wcześniej dokładnie zaplanowana.

Wróćmy jednak do tego, jak wybrać wkład kominkowy. Poza kominkami powietrznymi na rynku dostępne są także wkłady z płaszczem wodnym.To jedno z ciekawszych rozwiązań grzewczych ostatnich lat, które stale zyskuje na popularności. Kominki wodne w przeciwieństwie od powietrznych podłączone są do instalacji c.o. Tu głównym nośnikiem ciepła jest woda, która może być przekierowana do grzejników lub podłogówki. Ogrzewanie wodne pozwala równomiernie ogrzać wszystkie pomieszczenia w budynku, a dodatkową jego zaletą jest to, że za sprawą zjawiska bezwładności cieplnej, kaloryfery pozostają ciepłe jeszcze przez jakiś czas od chwili zakończenia palenia.

Wkłady z płaszczem wodnym to rozwiązanie nie tylko praktyczne i ekologiczne, ale co równie ważne, ekonomiczne. Po pierwsze dlatego, że pozwala na korzystanie z najtańszego na rynku opału, jakim jest drewno. Przemyślane palenie może nieść naprawdę konkretne oszczędności. Po drugie dlatego, że umożliwia zastosowanie dodatkowych technologii, jak zamontowanie wymiennika ciepła, służącego do ogrzania wody użytkowej.

Niezależnie od tego, czy skłaniamy się ku wyborze wkładu kominkowego wodnego czy powietrznego, trzeba pamiętać, że w zgodzie z polskim prawem takie urządzenie nie może stanowić jedynego źródła ciepła ze względów bezpieczeństwa. Kominek może być podłączony do instalacji gazowej, olejowej lub elektrycznej, może współpracować z kotłami, bojlerami czy panelami słonecznymi, ale nie może być wyłącznym urządzeniem grzewczym!

To, jaki kominek wybrać zależy od jego przeznaczenia!

Kominek może być używany wyłącznie do użytkowania rekreacyjnego, ale w większości przypadków spełnia przede wszystkim funkcję grzewczą – albo jako sposób na ogrzanie domu w okresach przejściowych (wiosna, jesień), albo jako rozwiązanie awaryjne (np. przy braku prądu). Nowoczesne wkłady kominkowe są bardzo wydajne i pozwalają relatywnie tanio ogrzać całą powierzchnię mieszkalną. Aby jednak spełniły swoją funkcję, muszą posiadać odpowiednią moc nominalną wkładu. Jaką? Do jej obliczenia należy wziąć pod uwagę kilka parametrów:

  • kubaturę budynku,
  • straty ciepła,
  • współczynnik przenikalności cieplnej,
  • różnicę temperatury zewnętrznej i wewnętrznej.

Jest to bardzo ważne, ponieważ odpowiednio dobrana moc kominka wpływa nie tylko na jego wydajność, ale także komfort użytkowania. Źle określona może słono kosztować.

Oprócz mocy nominalnej wkładu należy również zwracać uwagę na jego sprawność grzewczą, rozmiar paleniska oraz kształt szyby. Nie bez znaczenia pozostają także rozwiązania regulujące dopływ powietrza do kominka.

Najlepszy wkład kominkowy, to ten z wieloma udogodnieniami!

Nowoczesne wkłady kominkowe wyposażone są w wiele udogodnień, które znacznie poprawiają komfort użytkowania. Na przykład wkłady kominkowe Defro Home posiadają kurtynę powietrzną, czyli tzw. system czystej szyby – polega on na skierowaniu części dostarczanego do paleniska powietrza na szybę, dzięki czemu sadze, zamiast osiadać na jej powierzchni, zostają dopalone.

Innym wygodnym rozwiązaniem, które warto wziąć pod uwagę przy wyborze kominka jest na przykład system odprowadzania popiołu oraz tzw. “zimna klamka” – perforowany uchwyt wykonany z naturalnie chłodzącej się stali szlachetnej.

Zastanawiając się, jak wybrać wkład kominkowy nie sposób pominąć kwestii estetycznej. Kominek jest przecież ozdobą domu, który stanowi ważny element aranżacyjny. Dlatego też przed jego zakupem warto przyjrzeć się mu z bliska i sprawdzić jego wyposażenie. Oprócz kształtu szyby (prosta, panoramiczna, “L”), o wyglądzie kominka decyduje także materiał z jakiego został wykonany oraz formy ozdobne (listwy, uchwyty, wykończenia). Na to, jak będzie się prezentował kominek wpływa w dużym stopniu jego zabudowa, toteż dobrze jest, aby przed zakupem oceni się kołnierz szyby – ten szeroki pozwala na wtopioną zabudowę (zabudowę do linii drzwiowej).

Jakiej firmy wkład kominkowy wybrać?

Przede wszystkim decydując się na daną markę warto sprawdzić, czy jej produkty są oznaczone, jako zgodne z przepisami EkoProjektu, realizują normę PN-EN 13 229 oraz posiadają certyfikat CE poświadczający bezpieczeństwo ich użytkowania.

Niektóre firmy oferują pomoc serwisową, to duże udogodnienie, zwłaszcza, kiedy, tak jak w firmie Defro Home, sieć autoryzowanych partnerów serwisowych jest rozległa i obejmuje wiele rejonów Polski. To też jeden z powodów, dla których w gąszczu firm warto przede wszystkim wybierać te krajowe! Polskie wkłady kominkowe są doceniane w całej Europie. Niech świadczy o tym chociażby fakt, że wspomniane już Defro Home to jeden z największych producentów urządzeń grzewczych w Europie, a jego produkty są od lat dystrybuowane do Czech, Niemiec, Holandii, Francji i innych państw członkowskich. Wkłady kominkowe z najlepszych polskich przedsiębiorstw cechują się nie tylko wysoką jakością i innowacyjnymi autorskimi rozwiązaniami, ale także, co równie ważne, dbałością o środowisko.

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o wkładach kominkowych, przydatne informacje znajdziesz na stronie Defro Home. Wejdź na: https://www.defrohome.pl/

Poprzedni artykułTworzywa sztuczne – cisi przyjaciele branży reklamowej
Następny artykułKraków – miasto dla inwestora

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj