Jeżeli jesteś osobą, która ma około 30 lat, zakończyła już edukację i znalazła stałe zatrudnienie, to najprawdopodobniej przymierzasz się właśnie do zakupu pierwszego mieszkania – przynajmniej tak wynika ze statystyk. Pamiętaj jednak, że kupno własnego lokum to dopiero początek przygody – kolejnym krokiem jest aranżacja jego wnętrza.
Urządzenie mieszkania wydaje się niezwykle prostą i przyjemną czynnością. Bo co to za problem wybrać kilka mebli i odpowiednio je poustawiać? Tymczasem przy aranżacji wnętrza pierwszego mieszkania nawet najprostsze kwestie mogą się nagle okazać bardziej skomplikowane niż to początkowo podejrzewaliśmy. Jak zatem uniknąć błędu? I na co powinniśmy zwrócić szczególną uwagę?
Zadbaj o dziecko
Najczęściej zainteresowane zakupem mieszkania są młode małżeństwa, mające małe dziecko lub sprecyzowane plany rodzicielskie. Dlatego mieszkanie powinno być dostosowane do potrzeb malucha. Konkretne działania zależą rzecz jasna od wieku dziecka, ale generalnie najlepiej unikać niebezpiecznych i łatwych do stłuczenia przedmiotów oraz mebli o ostrych krawędziach bądź narożnikach; te ostatnie można jednak zabezpieczyć za pomocą specjalnych nakładek z gumy lub plastiku.
Pamiętajmy, że barwy pełnią ważną rolę w rozwoju dziecka; wpływają na jego samopoczucie, nastrój i koncentrację. Dlatego kolor ścian w pokoju dziecięcym powinien być odpowiednio przemyślany: zieleń i błękit uspokoją malucha, natomiast żółć i czerwień skutecznie go pobudzą. Barwę ścian w pokoju może wybrać też samo dziecko. Pamiętajmy jednak, że preferencje kolorystyczne kształtują się około drugiego roku życia i mają silny związek z temperamentem. Poza tym mogą z czasem ulec zmianie.
– Z kolorami w pokoju dziecko lepiej nie przesadzać – zauważa Maciej Balcerek z warszawskiej agencji architektonicznej Perfect Space. – Wiele barw wniosą ubrania, zabawki i malunki samego dziecka. Dlatego nawet klasyczna, wyciszająca biel nie jest takim złym rozwiązaniem.
Niezbędne meble
Aranżację wnętrza warto rozpocząć od zakupu kluczowego wyposażenia: kuchenki, lodówki, prysznica, zlewozmywaka, toalety i pralki. Wyżej wymienione sprzęty pozwolą nam zadbać o czystość oraz posiłki. Istotna jest również kwestia wyboru odpowiedniego łóżka. To jeden z najważniejszych mebli – sen jest w końcu niezbędny do życia, wpływa na procesy fizyczne i psychiczne organizmu, odpręża, a poza tym uspokaja serce i ciśnienie. Średnio przesypiamy aż 1/3 naszego życia, warto więc zadbać o komfortowe warunki snu.
Przy wyborze łóżka trzeba przede wszystkim zwrócić uwagę na dwie rzeczy: rodzaj użytego materiału oraz szerokość. Najlepsze są łóżka drewniane, bo – niezależnie od gatunku drewna – udanie łączą trwałość z elegancją oraz cieszą oko oryginalnym usłojeniem. Z kolei szerokość łóżka uzależniona jest od liczby osób, które będą z niego korzystały; jednej osobie do komfortowego snu wystarczy 90 centymetrów, ale dwie będą potrzebowały do tego minimum 160 cm. Generalnie im szersze łóżko, tym lepiej, ale czasami ogranicza nas metraż samej sypialni.
– Nie bez znaczenia jest również wysokość łóżka – dodaje Maciej Balcerek. – Wiele osób w podeszłym wieku miewa problemy z poruszaniem się, lepiej więc wybrać dla nich łóżko kontynentalne, które jest nieco wyższe. Jego wysokość przekracza pół metra, co znacznie ułatwia korzystanie z niego.