Pomysł na taras: jak urządzić funkcjonalną przestrzeń do wypoczynku na świeżym powietrzu?

taras-z-drewnopodobna-podloga

Każdy marzy o nowoczesnym domu, w którym będzie mógł realizować swoje pasje i odpoczywać po ciężkim dniu w pracy. Warto postawić na wypoczynek na świeżym powietrzu, który skutecznie poprawia nastrój i samopoczucie. Do tego celu można wykorzystać taras w domu, nawet jeśli nie ma zbyt dużych wymiarów. Aby wolna przestrzeń wspierała odzyskiwanie energii, taras musi być w odpowiedni sposób urządzony.

Trwała i estetyczna podłoga

Życie na tarasie toczy się przede wszystkim w okresie wiosenno-letnim. Podstawową kwestią jest wykończenie podłogi, która powinna zapewniać komfort i atrakcyjny wygląd. Należy pamiętać, że taras stanowi połączenie pomiędzy domem i ogrodem, w wielu przypadkach staje się też letnim salonem używanym codziennie przez domowników oraz zaproszonych gości. Dlatego podłoga powinna być estetyczna, praktyczna podczas eksploatacji i odporna na uszkodzenia mechaniczne. Ponadto należy ją dostosować do stylu aranżacji budynku, aby stanowiła spójne uzupełnienie przestrzeni.

wytrzymala-posadzka-tarasowa

Nowoczesne płytki tarasowe

Komfortowe warunki można osiągnąć przy zastosowaniu różnych materiałów, ale jednym z najlepszych są płytki tarasowe. Są bardzo często wybierane z uwagi na wygodę użytkowania oraz dużą trwałość. Płytek trzeba impregnować ani regularnie odnawiać, aby utrzymać elegancki wygląd. Nie chłoną wody, a także nie wnikają do nich różnego typu zabrudzenia, które mogą znaleźć się na tarasie. Płytki tarasowe są odporne na zmienne temperatury, ponadto nie zmieniają barwy pod wpływem promieniowania UV. Po okresie zimowym wystarczy je dokładnie umyć, aby przywrócić właściwy wygląd tarasu.

Wytrzymałe płytki gresowe

Podczas wybierania płytek tarasowych należy zwrócić uwagę na właściwości materiału, z którego zostały wykonane. Dzięki temu podłoga będzie mogła służyć przez długi czas bez konieczności naprawy. Płytki na tarasie powinny być odporne na niskie temperatury. W praktyce należy stosować odmiany przeznaczone do używania na zewnątrz budynków, czyli najczęściej płytki gresowe. Są wykonane z kamionki szlachetnej, mają jednolitą strukturę i niską porowatość. Absorbują małą ilość wody, w związku z tym mogą być używane w miejscach narażonych na wilgoć i śnieg. Płytki pozbawione tych właściwości w okresie zimowym będą pękać i będzie trzeba je często wymieniać. W szczególności warto zwrócić uwagę na płytki szkliwione, które wyróżniają się niezwykle estetyczną powierzchnią i są łatwe do utrzymania w czystości.

nowoczesne-plytki-tarasowe

Przygotowanie posadzki

Płytki gresowe są dostępne w różnych kolorach i rozmiarach. Będą prezentować się szczególnie efektowne przy zachowaniu nowoczesnego stylu aranżacji tarasu i całego domu. Aby spełniły swoją funkcję, muszą być układane na właściwie przygotowanej i zaizolowanej posadzce. Ponadto bardzo ważny jest rodzaj i jakość materiałów używanych podczas układania podłogi. W szczególności należy zwrócić uwagę na klej i zaprawę przeznaczoną do fugowania płytek. Powinny być to produkty odporne na niskie temperatury oraz wodę.

Elementy uzupełniające wystrój

Podłoga ułożona z płytek jest bardzo praktyczna, ale ma inne właściwości niż powierzchnia drewniana. Płytki szybko nagrzewają się od promieni słonecznych, ale także bardzo szybko mogą się wychłodzić. Podłoga nie będzie amortyzować upadków, co ma szczególne znaczenie, jeśli w domu wychowują się dzieci lub przebywają zwierzęta. Dlatego gres na tarasie może wymagać uzupełnienia o matę lub dywan, który poprawi komfort zabawy. W ten sposób można też uzyskać dodatkowy akcent dekoracyjny, zwłaszcza jeśli na tarasie zostaną umieszczone inne elementy zdobiące przestrzeń. Całe wyposażenie sprawi, że taras będzie miejscem sprzyjającym wypoczynkowi i nabierze wyjątkowego charakteru.

Poprzedni artykułO czym warto wiedzieć, decydując się na kuchnię z wyspą?
Następny artykułJakie lampy wybrać do nowoczesnego wnętrza?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj