Poradnik profesjonalisty: łazienka kontra wilgoć, czyli kilka słów o prawidłowym wykonaniu cementowej hydroizolacji

Poradnik profesjonalisty: łazienka kontra wilgoć, czyli kilka słów o prawidłowym wykonaniu cementowej hydroizolacji

Usunięcie skutków zalania czy zawilgocenia łazienki jest trudne i pracochłonne. Dlatego, już na wstępnym etapie planowania prac remontowych czy budowalnych należy uświadomić inwestorowi, jak istotny wpływ na trwałość całej konstrukcji ma zabezpieczenie powierzchni odpowiednio wykonaną powłoką uszczelniającą. Tylko wtedy, nawet w obliczu nagłej awarii, unikniemy niepotrzebnego stresu, nieplanowanych kosztów i ciężaru skutków, które niesie za sobą przesączanie wody do kolejnych warstw pod okładziną.

To, o czym należy pamiętać podczas remontu czy projektowania pomieszczenia narażonego na oddziaływanie wody i wilgoci jest fakt, że wykończenie ścian i podłóg płytkami ceramicznymi wcale nie czyni powierzchni wodoszczelną. Niezależnie od okoliczności, w pomieszczeniach newralgicznych, takich jak łazienki, salony kąpielowe i kuchnie, inwestycja w poprawnie wykonaną hydroizolację powinna być więc jednym z najważniejszych etapów związanych z przygotowaniem podłoża do dalszych prac glazurniczych.

Inwestycja, która się opłaca

Wysokiej jakości chemia budowlana to gwarancja pewnego zabezpieczenia stref mokrych, nawet w przypadku pomieszczeń narażonych na duże obciążenie wilgocią. Dlatego, niezwykle istotne jest, by uświadomić inwestorowi, że ten etap wykonawczy nie nadwyręży budżetu, a stanowi ważną inwestycję na przyszłość – zwłaszcza w kontekście wieloletniego, bezproblemowego użytkowania wymarzonej łazienki. Decydując się na budowę czy remont domu warto to zrobić solidnie i od podstaw – zgodnie ze sztuką budowlaną i tylko z wykorzystaniem dobrej jakości materiałów.

Od czego zacząć?

Przed przystąpieniem do wykonania hydroizolacji, należy zadbać o odpowiednie przygotowanie podłoża. Powinno być ono trwałe, nośne, suche, pozbawione pęknięć, a także oczyszczone z substancji zmniejszających przyczepność. Powierzchnie o silnej lub zróżnicowanej chłonności należy wcześniej zagruntować za pomocą preparatów, które zredukują chłonność podłoża oraz wzmocnią jego powierzchnię. – Do podłoży o dużej i zróżnicowanej chłonności, takich jak beton chłonny i porowaty, tynk cementowy i cementowo-wapienny, czy jastrychy cementowe najlepszym wyborem będzie grunt głęboko penetrujący Sopro GP 263, zaś do podłoży gładkich o zamkniętych porach – Sopro HPS 673 – podkreśla ekspert Sopro.

Hydroizolacja krok po kroku

Po dokładnym oczyszczeniu powierzchni i całkowitym wyschnięciu preparatu gruntującego można przystąpić do wykonania hydroizolacji.

-Wysokiej jakości hydroizolację możemy wykonać za pomocą jednoskładnikowego uszczelnienia Sopro FDF 525 lub Sopro DSF® 523 – Daria Bielska-Muszalik, ekspert firmy Sopro. – Wykonanie hydroizolacji rozpoczynamy od wklejenia w miejsca krytyczne – połączenie ściana-ściana oraz ściana-posadzka taśmy uszczelniającej Sopro DBF 638 wraz z gotowymi narożnikami Sopro EDE, które zatapiamy w nałożonej wcześniej izolacji, a ich brzegi pokrywamy ponownie masą uszczelniającą. W miejscach przejść instalacyjnych analogicznie wklejamy uszczelki Sopro EDMB lub DWF 089 – dodaje ekspert Sopro.

Kolejny krok polega na zabezpieczeniu pozostałej powierzchni. W pomieszczeniach wilgotnych należy uszczelnić wszystkie powierzchnie podłogowe, przy czym uszczelnianie powinno być wyprowadzone dodatkowo na ściany na wysokość co najmniej 15 cm, zaś w okolicy kabiny prysznicowej i wokół wanny hydroizolację nakłada się jeszcze wyżej, co najmniej 20 cm ponad najwyższy punkt wypływu wody. Zarówno Sopro FDF 525, jak i Sopro DSF® 523 należy nanosić pacą lub wałkiem malarskim w minimum dwóch warstwach (min. 0,5 mm grubości suchej warstwy w przypadku Sopro FDF 525 oraz min. 2 mm grubości suchej warstwy w przypadku Sopro DSF® 523). Aby uniknąć ewentualnych uszkodzeń warstwy uszczelniającej podczas prac okładzinowych, powierzchnie poziome powinny zostać uszczelnione dopiero po ułożeniu okładzin na ścianach.

– Niezwykle ważną zaletą uszczelnień Sopro jest krótki czas, jaki trzeba poświęcić na ich wykonanie oraz szybkość przejścia do kolejnego etapu prac budowlanych. W przypadku Sopro DSF® 523 montaż okładziny można rozpocząć po 12 godzinach, zaś używając Sopro FDF 525 nawet po około 4 – 5 godzinach – podkreśla Daria Bielska-Muszalik, ekspert firmy Sopro.

Mając na uwadze ekonomię i wieloletnie, bezawaryjne użytkowanie łazienki, salonu kąpielowego, czy kuchni podstawowym krokiem podczas budowy czy remontu powinna być inwestycja w wysokiej jakości hydroizolację. Odpowiednio zabezpieczona powierzchnia gwarantuje bowiem komfortowe użytkowanie pomieszczenia na co dzień, a w razie nagłej awarii – pozwoli znacząco ograniczyć koszty związane z naprawianiem szkód. Zapobiegawczo i bez zbędnego stresu.

Źródło: SOPRO

—-
Powiązane tematy:wilgoć w łazience, usuwanie wilgoci z łazienki, izolacja łazienki, izolacja przeciwwilgociowa łazienki, izolacje łazienek, izolacja podłogi łazienki, izolacja łazienki folia w płynie, izolacja łazienek, izolacja w łazienkach, izolacja przeciwwilgociowa w łazienkach

Poprzedni artykułPoradnik profesjonalisty. Uszczelnienie wstęgowe – hydroizolacja łazienki w trybie express
Następny artykułCzas na taras. Poradnik wykonawcy część 1 – przygotowanie podłoża

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj