Czym jest „stan deweloperski” mieszkania z rynku pierwotnego?

Na rynku pierwotnym dostępne są nowe mieszkania budowane przez deweloperów. W ogłoszeniach można znaleźć informację, że sprzedawane są one w stanie deweloperskim. Wielu kupujących nie do końca zdaje sobie sprawę z tego, co ten stan właściwie oznacza.

Standard wykończenia lokalu mieszkalnego

Deweloperzy oferują klientom chcącym nabyć mieszkanie nowe lokale, z pierwszej ręki. Przez nikogo nie były one jeszcze użytkowane, co stwarza dowolne możliwości ich aranżacji i dysponowania dostępną przestrzenią. Takie mieszkanie można kupić np. w Poznaniu od dewelopera Red-co.net.

Należy podkreślić, że z reguły nowe mieszkania z oferty deweloperskiej, z rynku pierwotnego, są oferowane w „stanie deweloperskim”. W ten sposób określany jest standard wykończenia nowego mieszkania. Kupujący powinni wiedzieć, co on właściwie oznacza, aby być przygotowanym do tego, co mogą zastać w kupowanym mieszkaniu w trakcie odbierania do niego kluczy od dewelopera.

Bez jednoznacznego określenia

Nie ma uniwersalnym norm, które regulowałyby stan deweloperski mieszkania. To w umowie podpisywanej z deweloperem powinno być określone, co wchodzi w standard mieszkania, jakie kupujemy. Takie informacje bezwzględnie powinny być zawarte w załączniku do umowy deweloperskiej. Każdy deweloper może stosować nieco inną definicję stanu deweloperskiego. W większości przypadków obejmuje on otynkowane ścian lub nawet ściany pomalowane na kolor biały, drzwi wejściowe klasy określonej w opisie technicznym, jak i posadzki wykonane z betonowej wylewki. Do tego powinna być rozprowadzona instalacja elektryczna, z gniazdami i łącznikami. Takie mieszkanie ma przyłącza instalacji wodno-kanalizacyjnej, parapety wewnętrzne z materiału określonego w opisie technicznym, instalację centralnego ogrzewania z grzejnikami oraz płytki na balkonie lub tarasie wraz z balustradami.

Kiedy kupuje się mieszkanie w stanie deweloperskim, trzeba liczyć się z koniecznością wykończenia glazurą i terakotą łazienki, wykonaniem białego montażu, wykończeniem kuchni, pomalowaniem ścian czy położeniem podłóg np. paneli podłogowych.

Poprzedni artykułCzym są szkolenia ATEX?
Następny artykułGrzejniki dekoracyjne – praktyczne rozwiązanie czy tylko ozdoba

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj