Salon to miejsce reprezentacyjne, a wiele osób podziwia wnętrza z czasów ludwikowskich i wiktoriańskich. Oczywiście przeniesienie wszystkiego w proporcji 1:1 niekoniecznie się uda, a efekt może być albo karykaturalny albo muzealny. Dlatego lepiej zdecydować się na elementy stylizowane połączone z nowoczesnym stylem glamour, co daje najlepszy efekt. Rzecz jasna na samym początku konieczne jest przygotowanie bazy, a więc pomalowanie ścian. Wszystko powinno wyglądać nieskazitelnie, jak na pałacowy salon przystało, dlatego koniecznie trzeba zatrudnić profesjonalnego malarza pokojowego.
Sztukateria dekoracyjna – pierwszy wybór, gdy myślisz o pałacowym wnętrzu
Oglądając wnętrza pałaców, można zauważyć, że często wykorzystywana jest w nich sztukateria, w większym lub mniejszym wymiarze. Oczywiście najlepiej prezentują się kasetonowe ściany, które tworzą trójwymiarowy efekt, a także korespondują ze stylizowanymi meblami. Zatem można w salonie w stylu pałacowym zastosować boazerię angielską. Jej dużą zaletą jest możliwość malowania na dowolne barwy, wszak sama w sobie jest biała. Można wybrać królewski błękit, albo zdecydować się na nieco inny odcień bieli, beż lub écru. Jeśli już wiemy jakiego rodzaju meble wybieramy do wnętrza, czy są wykonane z białego drewna, czy może ciemnych egzotycznych gatunków, możemy lepiej dobrać kolorystykę ścian. Warto mieć choć próbkę kolorystyki mebli, aby skonsultować z malarzem pokojowym odpowiedni odcień farby przeznaczonej do pomalowania boazerii angielskiej.
Tapety winylowe z ornamentem – wybór na jedną ze ścian
Zastosowanie tapet na wszystkich ścianach w salonie, zwłaszcza jeśli stosuje się wyrazisty wzór, a także wybiera się rzeźbione ciężkie meble, może przytłoczyć przestrzeń. Dlatego tapetę winylową, która doskonale tłumi hałas, a jednocześnie jest wodoodporna warto wybrać na jedną ze ścian. Wykonawca, czyli malarz pokojowy doradzi pewnie wybór ściany działowej bądź tej od strony okna na tapetowanie. Dzięki temu salon będzie oazą spokoju. Wśród tapet winylowych można znaleźć zarówno kwieciste, jak i arabeskowe wzory. Obydwa motywy pasują do wnętrza pałacowego, w zależności jakimi rejonami świata się inspirujemy, czy jest to Anglia, Francja, czy może Egipt. Stosując ciężkie rzeźbione meble trzeba być ostrożnym w zestawianiu ich z geometrycznymi, nowoczesnymi modelami. Nie tylko kolorystyka, ale również struktura materiału musi być harmonijnie dopasowana.
Malowana tapeta z włókna szklanego – angielski szyk w minimalistycznym wydaniu
Styl pałacowy niejedno ma imię. Dlatego mimo że zwykle jest to blichtr i blask, a także przepych, to można postawić na bardziej subtelne wykończenie ścian. Zdarzają się również wnętrza pałacowe urządzone z umiarem. Można tu choćby przywołać styl zaczerpnięty ze szwedzkich pałaców, a więc gustawiański. Tu meble są wręcz postarzane i mają prostsze formy, bez widocznych rzeźbień. Wybierając taką stylistykę salonu warto jako wykończenie ścian wybrać minimalistyczną tapetę z włókna szklanego. Drobny jodełkowy wzór nie rzuca się w oczy. Tapetę można przemalować na dowolny kolor. Jednak, aby nie nałożyć zbyt dużej warstwy i odpowiednio dobrać farbę potrzeba wprawy i doświadczenia. Dlatego pracę lepiej zlecić malarzowi pokojowemu. Wtedy zyska się pewność, że salon nabierze odpowiedniego estetycznego wyrazu.
Beton dekoracyjny imitujący marmurowe ściany
Inspiracja stylem pałacowym może być bardzo odległa i sięgać nawet starożytności, kiedy to bardzo popularne było marmurowe wykończenie. Można oczywiście na ścianie przykleić płytki kamienne bądź imitujące kamień, jednak bardziej efektownie i designersko może prezentować się beton dekoracyjny. Stworzone na ścianie cienie i niesymetryczne pociągnięcia, tworzą niepowtarzalny wzór, który ze swoją surowością doskonale dopasuje się zarówno do nowoczesnych, jak i klasycznych mebli salonowych.
Salon w pałacowym wydaniu można stworzyć na wiele różnych sposobów. Ważne, by kolorystyka była właściwie dopasowana i nie stworzył się efekt konkurujących ze sobą deseni i barw, co nie tylko „gryzie się” pod względem estetycznym, ale przede wszystkim sprawia, że takie wnętrze staje się krzykliwe i nie spełnia właściwie swojej funkcji reprezentacyjnej.