Zasady łączenia kolorów. Modne wzory i dekoracje

Aranżowanie wnętrza własnego mieszkania nie należy do najprostszych czynności, zwłaszcza przez to, jak trendy szybko się zmieniają. Warto jednak wiedzieć, że da się w sposób estetyczny stworzyć unikalny styl, który sprawdzi się przez długie lata! Jak wybrać modne kolory w 2019?

Przez ostatnie lata można było zauważyć wszechobecny minimalizm, nawiązujący silnie do skandynawskiego stylu. Kolory ścian były najczęściej jasne, proste, dodatków było mało, tak samo wzorzyste pokrycia ścian nie wchodziły zazwyczaj w grę. W 2019 roku jednak trendy znacznie się zmieniają, teraz często stawia się na pastelowe barwy, mocne i intensywne. Co więcej, pojawia się dużo więcej nawiązań do ubiegłego wieku, przez chociażby postarzane meble, dodatki itd. Modnym rozwiązaniem jest stosowanie materiałów takich, jak metal, drewno, cegła itd. Często wykorzystywanym kolorem jest także czerń, która często zostaje wzbogacona kontrastującymi barwami.

Jak jednak łączyć kolory?

Łączenie kolorów jest znacznie ułatwione przez obecność tzw. koła barw, które zostało stworzono jeszcze w XVII roku. Odcienie przedstawione poniżej zostały stworzone z połączenia trzech głównych barw, czyli czerwieni, żółci (czasami żółć jest zastąpiona przez zieleń) i koloru niebieskiego. Mimo rozróżniania dziesiątek, setek kolorów – wszystkie są mieszaniną powyższych trzech. Poprawne łączenie kolorów odbywa się na podstawie czterech zasad.

Pierwsza polega na łączeniu kilku odcieni tego samego koloru. To dobre rozwiązanie w sypialni, w której powinien panować ład. Dlaczego? Stonowanie pozwala osiągnąć większy spokój, czego efektem jest większy komfort po obudzeniu i przed zaśnięciem.

W drugim przypadku zasada polega na łączeniu ze sobą przeciwległych kolorów na kole barw. Może to być na przykład pomarańcz i jaśniejszy odcień niebieskiego. Te odważne połączenia przykują uwagę gości, ale na tyle subtelnie, że nie będą „raziły” w oczy.

Trzecia zasada polega na mieszkaniu barw sąsiednich, na przykład trzech. Dzięki temu w danym wnętrzu głębia kolorów jest spora, jednak wszystko jest ze sobą spójne.

Ostatni przypadek dotyczy zasady trójkąta wpisanego w koło barw. Pozornie może się to wydawać nie najlepszym połączeniem, jednakże każdy z tych kolorów będzie dopełniał swoich towarzyszy.

Powyższe zasady stosowane są w wielu miejscach. Chodzi przecież nie tylko o kolory ścian, ale dodatki, garderobę, pościel itd. Ogólnie rzecz biorąc wszystko. Oczywiście, często liczy się również oryginalność, przez co nawet niezgodne z powyższą zasadą zastosowania mogą ze sobą dobrze współgrać.

Modne wzory

W przypadku wzorów można nadal zauważyć trendy obecne przed laty, natomiast zmieniają się odcienie. Jednakże, należy podkreślić, że do dziś bardzo popularna jest szachownica, motywy florystyczne, paski, kratka, motywy zwierzęce. Podobnie sprawa wygląda w przypadku dodatków. Te powinny być kontrastujące, jednak motywem nawiązujące do reszty – niezależnie, czy chodzi o pokój, czy np. ubiór. Warto wspomnieć też o kolorze czarnym, na którym często znajdują miejsce motywy florystyczne o jasnych odcieniach – dodatki również powinny być jasne – przeciwnym wypadku mogą już w półmroku być niewidoczne.

Różnorodność kolorystyczna daje wielkie pole do popisu, jednak zanim zacznie się poważnie eksperymentować – warto jest stosować się do powyższych zasad względem koła barw.

Dziękujemy firmie posciel.biz za wsparcie merytoryczne podczas pisania tego artykułu.

Poprzedni artykułZalety posiadania basenu we własnym ogrodzie
Następny artykułJak dobrać grzejnik w zależności od rozmiaru łazienki?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj