Projektowanie nowej łazienki – gdzie powinien znaleźć się grzejnik?

Podczas projektowania łazienki należy wziąć pod uwagę kwestie związane z funkcjonalnością tego pomieszczenia, estetyka powinna zejść na drugi plan. Oczywiście urządzając swoje mieszkanie, chcemy, aby było ono dopasowane do naszego stylu, jednak jeśli nie uwzględnimy praktycznych aspektów, nawet najpiękniejsze pomieszczenia będą przyczyną frustracji i codziennych problemów. Jednym z najważniejszych pokojów w każdym domu jest łazienka. To tutaj na co dzień dbamy o higienę, odstresowujemy się po ciężkim dniu w wannie lub pod prysznicem, nakładamy makijaż i wykonujemy szereg innych czynności. Gdzie dokładnie w łazience powinien znajdować się grzejnik, tak aby jak najlepiej pełnił swoją funkcję? Jak dobrać jednocześnie praktyczne i estetyczne zawory do grzejników łazienkowych? Odpowiedzi na te oraz inne pytania znajdziesz w poniższym poradniku!

Grzejnik łazienkowy – podstawowe informacje

Przed zakupem grzejnika do łazienki należy wziąć pod uwagę kilka istotnych kwestii, takich jak bliskość źródła wody, narażenie na korozję oraz ograniczony metraż. Niezależnie od tego, jak mocny jest grzejnik, nie będziemy w pełni korzystać z jego możliwości, jeśli zostanie niewłaściwie podłączony lub zainstalowany w niewłaściwej części pomieszczenia. Dla dobra domowników grzejnik łazienkowy powinien być zamontowany w miejscu, które umożliwi szybki i łatwy dostęp w przypadku awarii.

Po wybraniu modelu, który nam się podoba i pasuje do wystroju wnętrza, warto dobrze dopasować parametry grzewcze. Jeżeli mamy trudności z obliczeniem zapotrzebowania na ciepło w naszej łazience, warto skonsultować się ze specjalistą. Zapoznanie się z kartą techniczną grzejnika pozwoli wybrać model o właściwych parametrach. Decydującym czynnikiem przy wyborze grzejnika łazienkowego jest przede wszystkim metraż łazienki.

Projektanci w przypadku łazienek szczególnie polecają grzejniki drabinkowe, ponieważ są one niezwykle funkcjonalne. Dzięki poziomemu układowi szczebli można na nich zawiesić i wysuszyć mokre ręczniki po kąpieli, a także elementy garderoby. W sklepach dostępne są również dedykowane akcesoria do grzejników łazienkowych, takie jak wieszaki, relingi czy nawet półki do suszenia.

Zawory do grzejników łazienkowych – jak je dobrać?

Wybierając zawory do grzejników łazienkowych, przede wszystkim należy zwrócić uwagę na parametry umożliwiające połączenie grzejnika z rurami instalacji centralnego ogrzewania. Jednak nie jest to jedyna rzecz, na którą powinniśmy poświęcić więcej czasu przed zakupem odpowiednich zaworów. Równie istotna jest jakość i wytrzymałość wybranych przez nas zaworów, które nie zawsze mają odzwierciedlenie w cenie danego modelu. Na rynku dostępne są bowiem zawory do grzejników łazienkowych o różnych przedziałach cenowych, przy czym najtańsze modele nie zawsze są złej jakości, podobnie jak najdroższe nie zawsze muszą być najtrwalszymi inwestycjami. Istotny jest tutaj nie tylko producent i walory estetyczne produktu, ale przede wszystkim materiał, z którego został wykonany.

W sklepach popularnych producentów znajdziesz wiele różnych modeli z wysokiej jakości materiałów w wielu kolorach, dlatego z pewnością dobierzesz element, który będzie pasował do wystroju Twojej łazienki.

Gdzie jest najlepsze miejsce do montażu grzejnika w łazience?

W przypadku łazienki zalecane jest umieszczenie grzejnika w takim miejscu, w którym dochodzi do największych strat ciepła – wtedy uzyskamy najlepsze efekty. Projektanci polecają montaż tego przedmiotu w okolicach okna lub drzwi, tak aby ciepło rozchodziło się równomiernie po całym pomieszczeniu a sam grzejnik pracował najwydajniej. Najważniejsze, aby nie instalować tego produktu w bezpośrednim sąsiedztwie do klatki wentylacyjnej, ponieważ to tam powietrze zostaje zasysane i dochodzi do chłodzenia łazienki.

Warto również zwrócić uwagę na odpowiednią odległość od podłogi i sufitu. Specjaliści rekomendują pozostawienie min. 10-15 cm wolnej przestrzeni nad oraz pod grzejnikiem, tak aby ciepło mogło być rozprowadzane po całej łazience.

Poprzedni artykułWynajem koparek w Poznaniu
Następny artykułPraktyczne i stylowe akcesoria łazienkowe – te rzeczy warto mieć!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj