Idzie wiosna: jak dobrze przewietrzyć mieszkanie?

Wiosna już na dobre rozgościła się w naszym kraju. Na dworze coraz częściej towarzyszą nam ciepły, delikatny wiatr i promienie słońca – czas najwyższy wpuścić je też do naszych mieszkań! Nie warto z tym zwlekać: wietrzenie jest bardzo istotne, gdyż dom musi oddychać. Co warto wiedzieć o tej pozornie banalnej czynności?

Eksperci podkreślają, że wymiana powietrza w domu to podstawa jego prawidłowego funkcjonowania. Właściwe wietrzenie nie tylko podnosi komfort naszego życia, ale przede wszystkim oszczędza energię i pomaga uniknąć problemów związanych z wilgotnością w pomieszczeniach. To właśnie wilgoć jest szczególnie niebezpieczna dla naszego zdrowia, gdyż sprzyja rozwojowi grzybów i pleśni. Jak możemy się łatwo tego domyślić, pomieszczeniami najbardziej narażonymi na występowanie wilgoci są kuchnia i łazienka.

Jak skutecznie przewietrzyć mieszkanie?

– Zdecydowanie najskuteczniejszą metodą wietrzenia jest otwarcie dwóch przeciwległych okien – zauważa Maciej Balcerek z warszawskiej agencji architektonicznej Perfect Space. – W takiej sytuacji wymiana powietrza w mieszkaniu następuje błyskawicznie, a po zamknięciu okien zachowane w meblach i ścianach ciepło bez wielkich strat energii ponownie podgrzewa świeże powietrze. Rzecz jasna jeśli układ mieszkania nie pozwala na wywołanie przeciągu, możemy zawsze otworzyć drzwi na klatkę schodową.

Wiele osób uważa, że wietrzenie jest jak urlop – im dłuższe, tym lepsze. Nic bardziej mylnego! Eksperci stanowczo odradzają długotrwałe wietrzenie z wykorzystaniem uchylonych okien, gdyż stanowi ono jedynie marnotrawstwo energii. Dużo efektywniejszą formą wymiany powietrza w mieszkaniu jest wietrzenie na oścież – dziesięć minut w zupełności wystarczy. Przy dziesięciominutowym wietrzeniu na oścież wymiana następuje na tyle szybko, że ściany i inne elementy pomieszczenia nie mają czasu się wyziębić. Musimy jednak uważać na małe dzieci, bo przy tak intensywnej cyrkulacji powietrza istnieje ryzyko, że się przeziębią.

Kiedy najlepiej wietrzyć mieszkanie?

Podstawowym sygnałem świadczącym o tym, że należy natychmiast intensywnie przewietrzyć pomieszczenie, jest parowanie okien od ich wewnętrznej strony. Ponadto wietrzenie zaleca się po każdej kąpieli lub prysznicu. Uwaga: w trakcie wietrzenia wszystkie urządzenia grzewcze (piekarnik, płyta, kominek) powinny być wyłączone.

– Jednym z najczęściej popełnianych błędów w czasie upałów jest wietrzenie w południe, kiedy to na dworze panuje największy skwar. Tymczasem okna najlepiej otwierać wieczorem lub w nocy, bo wtedy temperatura na zewnątrz jest najniższa – ostrzega Maciej Balcerek. – Jeżeli zależy nam na ochłodzeniu mieszkania, to pod żadnym pozorem nie powinniśmy uchylać okien zaraz po zachodzie słońca, bo właśnie w tym czasie ziemia oddaje ciepło, które przyjmowała przez cały dzień.

Pamiętajmy o regularnym wietrzeniu! Jest to bardzo istotne dla naszego zdrowia i samopoczucia, bo długotrwałe przebywanie w pomieszczeniach, które nie były długo wietrzone, może powodować kłopoty ze snem, bóle i zawroty głowy, osłabienie, podrażnienia oczu i dróg oddechowych, a to wszystko z powodu gromadzenia się dwutlenku węgla, kurzu czy zarodników pleśni.

Poprzedni artykułSypialnia łączona z pokojem dziecka – jak ją urządzić?
Następny artykułOdkryj magię drewna! Jak urządzić klimatyczne wnętrze w stylu rustykalnym?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj