Węże ogrodowe czy systemy zraszania? Wybierz najlepsze rozwiązanie do swojego ogrodu

Podlewanie ogrodu w sezonie wiosenno-letnim, kiedy deszcze nie są zbyt obfite, jest niezwykle ważne. Jak wiadomo trawa czy inne rośliny są bardzo delikatne i promienie słoneczne mogą je spalić, dlatego nawadnianie ogrodu ma tak duże znacznie. Jednak stajemy tutaj przed dylematem jak tego dokonać, aby było tanio i ekonomicznie. Wszak obecnie nikt z konewką nie będzie chodził. Dlatego jedyną słuszną opcją jest stosowanie węży ogrodowych lub systemu zraszania. Zatem, co warto wybrać? Dziś spróbujemy odpowiedzieć na to pytanie.

Zraszacze ogrodowe – czy to dobry wybór?

Zraszacze ogrodowe pozwalają na szybkie i dokładne podlanie ogrodu. Kluczowe znaczenie ma tutaj ich odpowiednie ulokowanie. Warto jednak wiedzieć, że są one najbardziej polecane w przypadku dużych przestrzeni. Otóż, aby je wykonać należy zainstalować cały system, co niestety może uszkodzić trawnik. Wszędzie tam, gdzie będzie się znajdowała instalacja, konieczne jest jego rozkopanie, co niestety może w dużym stopniu zniszczyć włożoną w jego powstanie pracę. Najlepiej jeszcze przed posianiem trawy zdecydować się na takie rozwiązanie. Zraszaczy ogrodowych jest wiele i tak naprawdę różnią się między sobą ceną, jakością wykonania i precyzją. Warto np. wybierać takie, którymi można sterować. Zatem dzięki temu możliwe będzie ustawienie czasu codziennego włączania zraszaczy, co jest szczególnie przydatne dla osób zapracowanych i zapominalskich. Ponadto zraszacze mogą również włączać się na czujnik ruchu, a także posiadać czujnik niskiej i wysokiej temperatury i według niej być uruchamiane. Niektórym osobom przeszkadzają wystające zraszacze, które psują estetykę ogrodu. Jednak można zdecydować się na takie, które wynurzają się spod powierzchni ziemi tylko w czasie podlewania.

Podziemna linia kroplująca – inwestycja, która się zwraca

Ciekawym pomysłem jest także instalacja podziemnej linii kroplującej. Przeznaczona jest ona do zainstalowania pod powierzchnią ziemi. Ponadto posiada specjalny system ochrony, co zapobiega wrastaniu korzeni drzew. Warto ją zastosować tam, gdzie ilość substratu glebowego jest nieduża, przez co montaż zraszaczy nie jest możliwy. Montaż linii kroplujących przebiega w równoległych pasach o szerokości 20-30 cm. Następnie łączy się z rurą doprowadzającą wodę. Warto pamiętać o tym, że linie powinny znajdować się na głębokości 10 cm, co pozwala na właściwą pielęgnację. Niestety taka inwestycja do tanich nie należy, ale mamy dla Was również dobrą wiadomość, a mianowicie jest ona już po pewnym czasie bardzo ekonomiczna. Dzięki temu można kontrolować ilość zużytej wody. Ponadto macie pewność, że trawnik, czy inne rośliny otrzymają odpowiednią ilość wody.

Podlewanie trawy za pomocą węża ogrodowego – klasyczne rozwiązanie

Bardzo popularne i nadal cieszące się dużą popularnością jest podlewanie trawnika za pomocą węża ogrodowego. W przypadku mniejszych przestrzeni wystarczy zastosować węże ogrodowe z końcówką zraszającą, ewentualnie zraszaczem. Można także wybrać zraszacze o bardzo dużym zasięgu. Zatem węże ogrodowe nadają się do podlewania zarówno małych trawników, jak i bardzo dużych przestrzeni. Oczywiście kluczowe znaczenie ma tutaj dobór odpowiedniej długości węża ogrodowego. Powinien on być dłuższy o 2 metry niż długość ogródka. Gdy okaże się, że gleba jest już wystarczająco nawilżona, należy przestawić go w inne miejsce. Przy zakupie należy także zwrócić uwagę na materiał, z którego jest on wykonany. Zatem im więcej warstw, tym wąż jest mocniejszy i odporniejszy na uszkodzenia mechaniczne.

Węże zraszające dwufunkcyjne – nowoczesność i klasyka w jednym

Można również zdecydować się na węże zraszające dwufunkcyjne. Zyskują one obecnie coraz większą popularność. Tutaj stosuje się płaski wąż ogrodniczy, który łączony jest z przyłączem do kranu. Ponadto stosuje się zaślepki i gwintowane złączki. Należy tutaj zwrócić uwagę na sposób rozmieszczenia. Takie węże zraszające dwufunkcyjne układa się otworkami do dołu, wtedy też woda sączy się od razu do ziemi. Stosując otworki do góry woda tryska, zraszając przy okazji pozostałe rośliny.

Każdy system nawadniania ogrodu ma swoje zalety. Oczywiście przy wyborze należy zwrócić uwagę nie tylko na cenę, ale dostosować także system do wielkości ogródka. W przypadku małych ogrodów niekoniecznie sprawdzają się systemy zraszania.

Poprzedni artykułOdkryj magię drewna! Jak urządzić klimatyczne wnętrze w stylu rustykalnym?
Następny artykułJak stworzyć salon w pałacowym wydaniu?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj