Czym są szkolenia ATEX?

W krajach wysoko rozwiniętych kwestia bezpieczeństwa jest poruszania bardzo często. Stąd wzięła się dyrektywa Unii Europejskiej, której pokłosiem są szkolenia ATEX, mające na celu zwiększenie bezpieczeństwa na obiektach zagrożonych wybuchem. W całej Europie, tak jak w innych krajach rozwiniętych przemysłowo, wszelkiego rodzaju aspekty związane z bezpieczeństwem pracy stały się bardzo mocno analizowane.

Ma to związek z kwestią zapewnienia pracownikom bezpieczeństwa, ale także z chęcią zoptymalizowania ekonomicznego przedsiębiorstw. Nie ulega wątpliwości, że wszelkiego rodzaju wypadki przy pracy powodują ogromne straty zarówno dla przedsiębiorstw, jak i dla gospodarek całych krajów. Wypadki z materiałami wybuchowymi lub łatwopalnymi mogą powodować ogromne straty zarówno w zasobach ludzkich, jak i w kontekście strat materialnych związanych ze zniszczeniem sprzętów lub budynków. Szkolenia ATEX bazujące na odpowiedniej dyrektywnie mają wprowadzać standardy postępowania na obiektach zagrożonych wybuchem, co ostatecznie ma minimalizować ilość wypadków.

Jak funkcjonuje dyrektywa unijna ATEX?

Dyrektywy unijne, w tym te związane z bezpieczeństwem działają w taki sposób, że muszą zostać wprowadzone i zaimplementowane w poszczególnych krajach członkowskich. Dyrektywa ATEX ma jednak zastrzeżenie, że nie może być w poszczególnych krajach bardziej restrykcyjna, niż ma to miejsce w samym dokumencie. Ma to na celu ujednolicenie rynku i doprowadzenie do sytuacji, w której bezpieczeństwo pracy w poszczególnych krajach będzie stało na podobnym poziomie. Stosowanie się do zapisów dyrektywy jest wymagane nie tylko przez instytucje unijne, ale także przez ubezpieczycieli, którzy mają restrykcyjne wymagania wobec właścicieli przedsiębiorstw, którzy pracują na podwyższonym ryzyku związanym z wybuchem. Jest to zrozumiałe, gdyż ubezpieczyciel ponosi wtedy o wiele większe ryzyko poniesienia strat, przez co wymaga większej dbałości o bezpieczeństwo.

Na czym polegają szkolenia ATEX?

Kursy oraz ATEX szkolenia mają jednak charakter nie tylko teoretyczny, ale także praktyczny. Ich spektrum powinno zawierać szeroki zakres teorii, która ma na celu przygotowanie teoretyczne pracowników do wykonywania powierzonych im obowiązków, ale także duży zakres wiedzy praktycznej, gotowej do natychmiastowego wdrożenia w codziennej pracy. Szkolenia ATEX są dostosowane do różnego rodzaju obiektów i są tak skonstruowane, aby umiejętnie rozdzielać zagrożenia związane z wybuchami spowodowanymi różnymi powodami. Sprawia to, że szkolenia definiują konkretne zagrożenia, oraz metody prewencyjne w zależności od charakterystyki pracy na danym obiekcie. Są one dostosowane według specjalistycznych oznaczeń określanych przez dyrektywę ATEX, która dokładnie klasyfikuje każdy obiekt pod kątem wielu, niezależnych od siebie czynników.

Poprzedni artykułPorównanie właściwości silikatów i gazobetonu – który materiał wybrać do budowy domu?
Następny artykułCzym jest „stan deweloperski” mieszkania z rynku pierwotnego?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj