Nowe trendy w ogrodnictwie

Podążanie za nowymi trendami w ogrodnictwie, może znacznie zaoszczędzić czas, przestrzeń i pomóc w udekorowaniu ogrodu. Dziś projekt ogrodu to cała kultura, która przyciągnęła zupełnie inną publiczność. Tworzenie ogrodu jest teraz bardzo ciekawym procesem. Ponadto z pomocą niektórych pomysłów można z zyskiem podkreślić niektóre z tradycji lub ogólnie określić styl życia. Nic dziwnego, że dziś można spokojnie mówić o pewnych trendach w tej dziedzinie.

Dzikie rośliny w ogrodzie

Polne kwiaty i dzikie rośliny nieodłącznie związane z danym obszarem odgrywają obecnie znaczącą rolę w kształtowaniu krajobrazu ogrodu. Dziś jest to jeden z głównych trendów, który ma przybliżyć nas do natury i żyć w harmonii ze środowiskiem.

Ogrody warzywne

Hołd dla sadów warzywnych i owocowych jest nie tylko praktycznym widokiem, ale także swoistym wyrazem szacunku dla zdrowego stylu życia w ogóle. Nic dziwnego, że cały cywilizowany świat jest zafascynowany niezwykłym podejściem do projektowania takich ogrodów, przekształcając uprawę w rodzaj przyjemności estetycznej.

Ogrody pionowe

Nie trzeba dodawać, że pionowe ogrody i ich różne interpretacje są bardziej popularne niż kiedykolwiek. Wielu ogrodników nie może pochwalić się dużym terenem i musi stworzyć ogród na małej przestrzeni. W związku z tym pionowe ogrodnictwo zyskuje coraz większą popularność. Mogą to być doniczki w postaci wież, piętrowych pojemników, a także pionowe garnki. Głównym zadaniem pionowego ogrodnictwa jest oszczędzanie cennej przestrzeni na ziemi.

Jadalne kształtowanie krajobrazu

Przyzwyczailiśmy się do ozdabiania ogrodu tylko kwiatami i roślinami ozdobnymi. Wielu nawet nie zdaje sobie sprawy, że pojemniki lub doniczki, na przykład z truskawkami, wyglądają nie mniej pięknie niż w przypadku kwiatów. Istotą tego trendu jest to, że warzywa, owoce i jagody zdobią również ogród. Oznacza to, że zamiast tylko pięknych kwiatów w doniczkach, można np. uprawiać truskawki, jagody, maliny, pomidory, paprykę. Ten nowy trend pomaga również zaoszczędzić miejsce dla tych, którzy mają bardzo mały obszar.

Mieszanie kultur

Jeśli wcześniej istniała zasada, że każde warzywo ma swoje własne miejsce, teraz różne kultury są umieszczane razem. Na przykład groszek jest sadzony na polu z ziemniakami, pomaga pozbyć się stonki ziemniaczanej. Lub wokół ogrodu posadzone są nagietki, które również pomagają zwalczać szkodniki. Marchew i cebula chronią się przed muchami. Jest wiele takich przykładów. Najważniejszą rzeczą jest wiedzieć, co może i nie może być obsadzone.

Nawadnianie kropelkowe

Nawet, jeżeli nie ma specjalnych problemów z zaopatrzeniem w wodę, ludzie coraz częściej myślą o zużyciu wody. Nawadnianie kropelkowe staje się coraz bardziej popularne, gdy do określonej instalacji dostarczana jest dokładnie tyle wody, ile potrzeba. Wszystkie wskaźniki zużycia wody są od dawna znane.

Inne elementy ogrodu

  • Meble do ogrodu – wygodny stół jadalny na świeżym powietrzu, leżaki lub ławki to podstawowe cechy każdego ogrodu. Najważniejsze, aby pamiętać o ogólnym otoczeniu i preferowanym stylu.
  • Kuchnia letnia, miejsce na grilla – są ważnym elementem w ogrodzie, pozwalają ludziom być bliżej natury.
  • Wystrój ogrodu – oryginalność jest główną atrakcją. Tutaj można eksperymentować z niezwykłym użyciem improwizowanych pojemników, jako wazonów lub złożonych kompozycji różnych kultur.

Oczywiście główną cechą łączącą wszystkie powyższe trendy jest wykorzystanie materiałów naturalnych i organicznych.

Więcej na temat ogrodów przeczytasz na portalu Poradnik Ogrodniczy – największej internetowej encyklopedii roślin w Polsce.

Poprzedni artykułOdcienie morza i pastele, czyli letnie kolory w łazience – dopasuj dodatki
Następny artykułJaki żyrandol do nowoczesnego salonu?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj