Budownictwo szkieletowe staje się coraz popularniejsze w Polsce. Główną różnicą w porównaniu do budownictwa murowanego jest szkieletowa konstrukcja ścian. W tej technologii jedyne prace mokre to wylanie fundamentów, więc cały proces budowy jest znacznie szybszy. Dodatkowo czas budowy można skrócić stosując gotowe prefabrykaty ścian.
Jak zbudowana jest ściana w domu szkieletowym?
Jak sama nazwa wskazuje w tej technologii budowania najpierw powstaje szkielet. Może on być wykonany z drewna lub z metalu. Do tej konstrukcji mocuje się kolejne warstwy: poszycie wewnętrzne, izolację termiczną, poszycie zewnętrzne, wiatroizolację, system docieplenia oraz tynk zewnętrzny. Takie ściany można wykonać na wymiar w fabryce i na placu budowy wystarczy przymocować je do fundamentów i połączyć gotowe elementy w całość.
Z czego można wykonać ściany szkieletowe?
Warstwa wewnętrzna ściany szkieletowej najczęściej jest wykonywana z płyt drewnopochodnych np. OSB. Jako poszycie wewnętrzne można też śmiało stosować płyty kartonowo- gipsowe oraz gipsowo-włóknowe. Kolejną warstwą jest izolacja termiczna, którą najczęściej jest wełna mineralna. Poszycia zewnętrzne to także płyty typu OSB, które mają dużą odporność na wilgotność. Jako warstwa zewnętrzna świetnie sprawdzi się także płyta cementowa, która jest wysoce odporna na działanie wody oraz powstawanie pleśni i grzybów. Warto też dodać, że płyta cementowa ma także bardzo dobre parametry akustyczne. Więcej o właściwościach i montażu płyt cementowych można dowiedzieć się tutaj: https://www.siniat.pl/pl-pl/centrum-wiedzy/kategorie-produktowe-i-systemowe/plyty-cementowe. Kolejna warstwa izolacji to także najczęściej wełna mineralna. Styropian oraz polistyren ekstudowany nie jest w tym budownictwie polecany ponieważ nie przepuszcza wilgoci, co może skutkować pęcznieniem płyt oraz szkieletu drewnianego i stanowić zagrożenie dla bezpieczeństwa całej konstrukcji. Następnie na twardej wełnie mineralnej montowany jest system dociepleniowy na siatce, który pokryty jest tynkiem.