Sypialnia łączona z pokojem dziecka – jak ją urządzić?

Urządzenie sypialni dla dwojga jest już wyzwaniem, a co dopiero dla trojga…Choć dziecko nie manifestuje jeszcze własnych potrzeb w kwestii wyglądu pokoju, to jednak trzeba sprawić, że będzie czuło się w nim dobrze i właściwie rozwijało, a rodzice będą mieli też odrobinę przestrzeni dla siebie. Wiele osób nie może pozwolić sobie na luksus osobnego pokoju dla maluszka, a inni zwyczajnie nie chcą by dziecko, zwłaszcza w pierwszym miesiącach życia przebywało w osobnym pokoju, wszak wymaga opieki niemal przez całą dobę. Zatem, jak poradzić sobie z aranżacją przestrzeni, by dotychczasowa sypialnia rodziców nie została całkowicie zdominowana przez dziecko? Gdzie umieścić ramki dla dziecka? Na te pytania znajdziecie odpowiedź w dalszej części naszych rozważań.

Podział aranżacji ścian na dwie części

Trzeba zacząć od wydzielenia przestrzeni dla dziecka. Stosunkowo łatwe będzie to w sypialni, która jest w kształcie litery L, zatem znajduje się w niej wnęka, w której można urządzić kącik dla dziecka. W takiej sytuacji można również aranżację podzielić na dwie części. W części dziecięcej mogą dominować róż, czy też żółć i szarości, albo odcienie błękitu, z kolei strefa rodzicielska może być urządzona w całkowicie innym stylu. W takie sytuacji nie potrzeba nawet dodatkowych drzwi oddzielających dwie strefy, ani też parawanu. Co jednak zrobić, jeśli pokój posiada standardowy kwadratowy lub prostokątny kształt?

Rozdzielenie drzwiami lub parawanem

W sypialni w kształcie prostokątnym kącik dla dziecka można wydzielić oddzielając go zasłoną lub parawanem. Można również postawić na ściankę działową i szklane drzwi przesuwne z wybranym motywem z jednej strony i lustrzaną powierzchnią z drugiej. W przyszłości tak przedzielona sypialnia może służyć jako garderoba. Zawsze wybierając aranżację trzeba myśleć o tym, jak będzie ją można wykorzystać, kiedy dziecko podrośnie. Oczywiście najłatwiej jest zainwestować po prostu w parawan, dopasowany zarówno do kącika dziecięcego, jak i sypialni rodziców. Można znaleźć zarówno modele jednostronne, jak i dwustronne z ciekawymi grafikami. Taki element nie zabiera dużo przestrzeni, daje pewną dozę intymności, a jednocześnie przebudzenie się dziecka jest od razu słyszalne dla rodziców, bez konieczności stosowania elektronicznej niani, która niezbędna jest w przypadku, gdy dziecko przebywa w osobnym pokoju.

Łóżeczko albo kołyska – co wybrać?

W zależności od tego jakim budżetem się dysponuje można zdecydować się od razu na łóżeczko dla dziecka albo wybrać na początek kołyskę. To drugie rozwiązanie jest korzystne zwłaszcza w sytuacji, gdy mamy niewielki metraż, choć jak wiadomo, kiedy dziecko zacznie być bardziej ruchliwe, to by zapewnić mu bezpieczeństwo i tak trzeba będzie zainwestować w łóżeczko. Jeśli chodzi o design, to w sytuacji, gdy kącik dziecięcy znajduje się we wnęce, a wystrój różni się od strefy dla rodziców można wybrać każdy kolor. Najbardziej popularne zarówno dla dziewczynek, jak i chłopców są łóżeczka drewniane w białym kolorze, choć nie brakuje i zwolenników naturalnego wybarwienia drewna. Jeśli łóżeczko stoi obok łóżka rodziców, nawet jeśli oddzielone jest parawanem, to dobrze jest jego wybarwienie dopasować do aranżacji sypialni.

Akcesoria i meble w strefie dziecięcej – jakie wybrać?

Ostatnią i najważniejszą kwestią pozostają meble, które sprawią, że w dotychczasowej sypialni będzie jeszcze mniej miejsca. Zatem, co jest konieczne? Przewijak to must have wszystkich młodych rodziców. Jednak nie trzeba kupować osobnego mebla, można zdecydować się na przewijak, który można umieścić np. na komodzie, a jego profil sprawia, że będzie stabilny i bezpieczny. Warto wybrać również fotel bujany wszak usypianie dziecka to będzie trudne zadanie dla rodziców na samym początku, a bujany fotel znacznie tę czynność ułatwia. Ubranka dla dziecka mogą znaleźć się w twojej szafie, zwłaszcza jeśli dysponujesz przesuwną z dużą ilością półek, bądź jesteś w stanie wygospodarować odrobinę miejsca. Możesz oczywiście zakupić również komodę dla dziecka na ubranka, jeśli masz wystarczającą przestrzeń. Pozostają jeszcze dekoracje, które są bardzo istotne. Dla dziecka ramki mogą znaleźć się na komodzie. Można taki element ustawić również na parapecie w strefie dziecięcej. Jeśli łóżeczko i przewijak znajdują się naprzeciw okna dziecko będzie mogło na nie spoglądać. Właśnie obok przewijaka warto zawiesić ramkę dla dziecka. To miejsce powinno być kolorowe i zawierać naklejane dekoracje i zdjęcia, które dziecko będzie mogło obserwować.

Urządzenie sypialni, kiedy na świecie ma pojawić się nowy członek rodziny stanowi spore wyzwanie. Jednak wszystkie potrzeby można pogodzić i uczynić wnętrze funkcjonalnym i przytulnym.

Poprzedni artykułJak wybrać meble do pokoju dziecięcego?
Następny artykułIdzie wiosna: jak dobrze przewietrzyć mieszkanie?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj