Potrzeba matką wynalazku, czyli kilka słów o stylu industrialnym

Potrzeba matką wynalazku, czyli kilka słów o stylu industrialnym

Sam pomysł powstał w okresie recesji w USA. Wiele ludzi zasiedlało wówczas puste stare fabryki lub wysokie lofty. Żeby udomowić to jakoś, starano się, by do wnętrza wnieść jak najwięcej przedmiotów, które udomowiłoby chłodne mury. Niestety mimo najszczerszych chęci sprawienia, by zajęte puste fabryki stały się domem, nigdy nie udało się do końca. I w ten sposób powstał styl industrialny, czyli taki, który łączy pustą starą, zniszczoną fabrykę i dom. Jest to najlepszy przykład na to, jak z wynikającej potrzeby pojawia się cudowny pomysł, który z czasem staje się ikoną kreatywności w swojej dziedzinie.

Czym charakteryzuje się styl industrialny?

Jak już było wspomniane, styl industrialny był wynaleziony dzięki zasiedleniom pustych fabryk lub loftów. Dlatego najbardziej charakterystyczne dla tego stylu są duże puste pomieszczenia, z bardzo wysokim sufitem. Wielkie okna są przeważnie całkowicie gołe, to znaczy nie ma na nich żadnych firanek czy zasłonek. Jeśli jednak ktoś ceni sobie prywatność, to najlepszym rozwiązaniem są industrialne żaluzje lub rolety. Mile widziane są duże elementy gołych ścian, z samej cegły lub zniszczone obdrapane ściany ze swoją własną historią. Przestrzeń w całym domu powinna być prawie całkowicie otwarta. Im mniej ścian, tym lepiej. Wynikało to z tego, że wielkie fabryki były puste i przestrzeń nie odgradzały żadne ściany.

Potrzeba matką wynalazku, czyli kilka słów o stylu industrialnym

źródło: http://www.jio.pl/projekty/

Lampy, meble, detale

Potrzeba matką wynalazku, czyli kilka słów o stylu industrialnymźródło: http://www.jio.pl/projekty/

Kolejnym koniecznym punktem w tym zestawieniu metalowe lampy. Niestety tak jak można się domyślić, okna nie dawały wystarczająco dużo światła na tak duże pomieszczenie, dlatego bardzo ważne jest dobre oświetlenie sztuczne. Same lampy powinny wyglądać jak oryginalne fabryczne, to znaczy zawieszone na długim kablu i w najprostszym metalowym kloszu. Meble powinny być dobrane z rozmysłem. Nie mogą to być zwykłe meble jakie można dostać w każdej sieciówce. Najlepiej by były to meble do siebie niepodobne, a do tego zakupione gdzieś na pchlim targu. Im bardziej zużyte i posiadające ślady tego zużycia, tym lepiej.

Potrzeba matką wynalazku, czyli kilka słów o stylu industrialnymźródło:www.jio.pl

Ważne jest, by nie kupować małych mebli, gdyż niestety są one wówczas groteskowo małe w tak dużych pomieszczeniach. W sumie można powiedzieć, że meble w stylu industrialnym wyglądają trochę jakby były kupowane z przypadku i to na targach z używanymi przedmiotami. Tak powinno to wyglądać, ponieważ tak kiedyś było. Nadaje to domowi tego niepowtarzalnego uroku. Nie można powiedzieć, że każdy dom w stylu industrialnym wygląda tak samo, ponieważ jest to fizycznie niemożliwe. Każdy z nich ma swój własny niepowtarzalny klimat dzięki odpowiedniemu ustawieniu i źródła pochodzenia mebli.

Potrzeba matką wynalazku, czyli kilka słów o stylu industrialnymźródło:www.jio.pl

Kolorystyka i dodatki

Kolory w takich domach powinny delikatnie ze sobą kontrastować. Przede wszystkim jednak kolory wynikają z naturalnego stanu domu. To znaczy gdzieś biała ściana łączy się ze ścianą ceglaną. Często w domu można zauważyć kolory metalu lub miedzianych rur. Co zaś tyczy się samych dodatków, to nie powinno być ich dużo. Malutkie dodatki źle wyglądałyby w dużym domu. Dlatego postanowiono, że dodatki jeśli w ogóle występują, to tylko w małych ilościach.

Poprzedni artykułCzy warto inwestować w systemy chłodzenia w mieszkaniach?
Następny artykułWłasny dom: budować czy kupić gotowy?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj