Odpowiednia ergonomia w biurze jest niezbędna, by przebywający w nim na co dzień pracownicy byli zdrowi oraz zadowoleni, a co za tym idzie – wydajni. Przyjrzyjmy się, jak zaniedbywanie tej kwestii wpływa na zdrowie, oraz w jaki sposób można uniknąć negatywnych skutków źle przygotowanych stanowisk.
Ergonomia pracy coraz częściej staje się oczkiem w głowie osób dbających o rozplanowanie przestrzeni biurowej. Wynika to z rosnącej świadomości na temat tego, w jaki sposób wielogodzinna praca przy komputerze na źle dostosowanym do użytkownika stanowisku może wpływać na zdrowie oraz wydajność. Jaki zatem może być ów negatywny wpływ i na co należy zwracać szczególną uwagę, by go uniknąć?
Okiem badacza
Wpływ złej ergonomii biurowej na zdrowie pracowników stanowi temat wielu opracowań naukowych, jakie pojawiły się na przestrzeni ostatniej dekady. Przykładowo artykuł badawczy opublikowany w renomowanym periodyku naukowym Plos One zaprezentował wyniki analiz raportów z miejsc pracy gromadzonych przez wiele lat. Badacze doszli do kilku wniosków istotnych dla osób odpowiedzialnych za planowanie biur. Przede wszystkim ustalili, że istnieje duża liczba dowodów wskazujących na to, że długotrwałe pisanie na klawiaturze oraz używanie myszki wiąże się ze zwiększonym ryzykiem pojawienia się krótkotrwałych oraz długotrwałych bólów wśród użytkowników. Z drugiej strony jednak naukowcy zauważyli również, że bólom tym można zapobiegać poprzez połączenie szkolenia z wprowadzeniem ergonomicznego wyposażania.
Podstawowe wymagania
Przyjrzyjmy się bliżej tej drugiej kwestii, czyli tego, jak powinno wyglądać „idealne” pod względem ergonomicznym stanowisko pracy. Przede wszystkim niezbędne jest krzesło z oparciem w kształcie litery „S”, jaki naturalnie ma ludzki kręgosłup. Ważna jest również wysokość krzesła – jeżeli siedząc na nim, użytkownik nie może sięgnąć podłogi, niezbędne jest obniżenie, bądź przynajmniej dodanie podnóżka. Biurko również powinno być dostosowane do wzrostu, gdyż jeżeli jest za niskie (czyli brakuje miejsca na swobodne umieszczenie pod nim nóg), niewygoda jest właściwie gwarantowana. Biurko powinno być na tyle przestrzenne, by umożliwić używanie klawiatury z wyprostowanymi nadgarstkami oraz by można było na nim umieścić wszystkie niezbędne do pracy przedmioty. Jeżeli pracownik jest zmuszony do kładzenia rzeczy pod biurko, to znak, że stanowisko na pewno nie spełnia jego potrzeb.
Źródło profesjonalnych produktów
Ten zestaw porad może wydawać się nieco trywialny, jednak w rzeczywistości dostosowanie się do nich ma bardzo pozytywne skutki dla zdrowia pracowników oraz ich wydajności. Jak zatem najłatwiej wprowadzić je w życie? Tu z pomocą przychodzą regulowane biurka, które można sprawnie adaptować do potrzeb pracowników różnego wzrostu. Takie wyroby znajdują się między innymi w ofercie wyspecjalizowanej firmy AJ Produkty. Szczególną uwagę warto zwrócić na serię ergonomicznych biurek Flexus, które są nie tylko regulowane, ale również bardzo przestronne. Inna interesująca seria nosi nazwę Modulus – tu również mamy do czynienia z szeregiem wysokiej klasy produktów, które mogą być łatwo przystosowywane do konkretnych potrzeb poszczególnych pracowników. Dzięki wszechstronności tych mebli można mieć pewność, że pracownicy będą cieszyli się zdrowiem przez długi czas.
Negatywny wpływ braku ergonomii na zdrowie oraz samopoczucie pracowników to rzecz, która została udowodniona przez liczne naukowe badania. Dlatego nie należy zaniedbywać tej kwestii; warto za to starać się, by przestrzeń biurowa była miejscem komfortowej i wydajnej pracy, a nie źródłem bólów czy nawet kontuzji kręgosłupa.