Koniec sezonu grzewczego – czas przeglądu elementów instalacji c.o.

Nadeszła wiosna, a wraz z nią skończył się czas ogrzewania mieszkań. W związku z tym wiele wspólnot czy spółdzielni mieszkaniowych rozważa modernizację instalacji centralnego ogrzewania. Należy rozważyć koszty wymiany, przygotowanie planu oraz zdecydować, czy wymianie podlega cała instalacja, czy tylko niektóre jej części. Kiedy zasoby pieniężne będą wystarczające, można zaczynać prace nad usprawnieniem instalacji c.o.

Jaką rolę pełni instalacja c.o. i jak ocenić jej stan?

Wydajnie pracująca instalacja centralnego ogrzewania to kluczowy aspekt ograniczenia wydatków na energię cieplną. Oprócz tego, ważne są też takie czynniki, jak likwidacja strat na rurociągach czy odpowiednie docieplenie budynku. To jednak początkowe etapy, które muszą być spełnione, aby przejść dalej.

Kluczowe jest, aby zaplanować, jakie nowe mechanizmy grzewcze potrzebujemy i sporządzić poglądowy projekt. Należy zrobić dokładny przegląd, skontrolować, czy w rurach nigdzie nie ma korozji ani zmniejszonych przekrojów. Można to rozpoznać bo zejściu farby w zajętych przez rdzę miejscach. Decyzję o chemicznym czyszczeniu rur poleca się podejmować po pozyskaniu wycinków rurociągu i demontażu grzejnika. Oględziny powinny składać się na ocenę stanu wewnętrznego i zewnętrznego. Właściwie wyregulowanie instalacji jest fundamentem dla bezproblemowej i niekosztownej pracy. Wymiana instalacji następuje również po to, aby móc zamontować liczniki ciepła lub pojedynczo rozliczać koszty ogrzewania.

Modernizacja instalacji grzewczej

Modernizacja instalacji centralnego ogrzewania podlega głównie dwóm aspektom: dostępności sieciowych nośników energii i technicznym wariantom wdrożenia koniecznych zmian, np. przebudowy układu odprowadzenia spalin i wentylacji. Należy wziąć pod uwagę typ budynku, czyli czy jest to stara kamienica czy może blok mieszkaniowy, które mają różne wymagania techniczne i prawne. Oszacowanie zapotrzebowania na energię cieplną w budynku przebiega na podstawie określenia mocy grzewczej oraz zużycia ciepła w sezonie. Dzięki temu możliwe będzie dopasowanie optymalnych urządzeń i ustalenia ekonomicznych skutków zrealizowanej modernizacji. Może okazać się, że nasza instalacja pracuje poprawnie i nie ma konieczności napraw. W takim przypadku możemy pokusić się o zmianę samych grzejników na nowocześniejsze lub bardziej nam odpowiadające. Obecnie na rynku jest wielka gama różnego rodzaju grzejników dekoracyjnych, klasycznych, płytowych i wielu innych.

Krok po kroku do modernizacji instalacji centralnego ogrzewania

Każdy instalator powinien zapoznać się z instalacją i przygotować konkretny plan działania. Konieczne jest również zapoznanie się z historią danej instalacji, żeby nie narazić właścicieli na żadne straty materialne w razie nieprzewidzianych awarii. Należy zaplanować etapy:

  1. Mieć dostęp do ostatniej inwentaryzacji lub oryginalnej dokumentacji. Są to niezbędne elementy, aby nie zaburzyć układu instalacji.
  2. Mieć wgląd do zmian przeprowadzonych w czasie eksploatacji lub po ewentualnych awariach.
  3. Każdy zakończony sezon grzewczy powinien być zakończony kontrolą układu grzewczego. Składa się na to wykrycie oznak korozji, sprawdzenie szczelności, osadzenie się kamienia kotłowego i ogólna ocena prawidłowości działania.
  4. Podsumowanie inspekcji wewnętrznej i zewnętrznej instalacji.
  5. Skonstruowanie planu likwidacji uszkodzeń i osiągnięcia właściwego stanu. Zawiera on działania, takie jak wymiana niedziałających elementów, płukanie instalacji lub ewentualnie wymiana całej instalacji.

Szeroki wybór akcesoriów i artykułów grzewczych i grzejników wszelkiego typu i zastosowania oferuje firma www.artykulygrzewcze.com

Poprzedni artykułGrzejniki dekoracyjne w stylu włoskim
Następny artykułJak przygotować się do przeprowadzki?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj