Rodzaje pilarek. Jaką wybrać, by w pełni wykorzystać możliwości?

Pilarki to popularne elektronarzędzia, które znajdują szerokie zastosowanie w pracach wykończeniowych czy stolarskich, zarówno na poziomie profesjonalnym, jak i w przypadku domowego majsterkowania i prac ogrodowych. Trudno wyobrazić sobie lepszy sprzęt do cięcia drewna i drzewa. Różne rodzaje pilarek mają swoją specyfikę, dzięki czemu nietrudno dopasować je do swoich faktycznych potrzeb. Podpowiadamy, czym kierować się, aby wybrać najlepszą pilarkę.

  1. Rodzaje pilarek
  2. Pilarki tarczowe
  3. Pilarki łańcuchowe

Przed zakupem pilarki warto przemyśleć podstawowe kwestie, a więc odpowiedzieć sobie na pytania: jak często i do jakich celów będzie wykorzystywana pilarka. Od tego jest uzależnione dopasowanie parametrów, a więc także i cena pilarki.

Rodzaje pilarek

Aby podzielić pilarki na kategorie, można sięgnąć po różne kryteria. Za chwilę przyjrzymy się im nieco dokładniej, natomiast warto mieć świadomość, że w obrębie każdej kategorii znajdują się pilarki profesjonalne i przeznaczone do użytku domowego. Oczywiście, nie oznacza to, że tańsze pilarki są gorsze. Wszystko zależy od potrzeb użytkownika.

W pierwszej kolejności możemy przeprowadzić podział na piły ręczne oraz pilarki mechaniczne. Wśród pilarek mechanicznych można z kolei wyróżnić:

  • pilarki ramowe (piły ramkowe) – wykorzystywane do drewna,
  • piły tarczowe – ręczne lub stołowe,
  • piły taśmowe – umożliwiające precyzyjne cięcie, zarówno po łuku, jak i podłużne czy poprzeczne,
  • piły łańcuchowe – znajdujące zastosowanie amatorskie i profesjonalne, także do precyzyjnej obróbki drewna, na przykład rzeźbienia.
  • wyrzynarki – przeznaczone do profilowania materiałów.

Pilarki mogą być zasilane w różny sposób: jako pilarka spalinowa, pilarka elektryczna i pilarka akumulatorowa.

Pilarki tarczowe

Pilarka tarczowa cieszy się dużą popularnością, głównie ze względu na swoje szerokie zastosowanie. Idealnie sprawdza się przy cięciu drewna, płyt wiórowych i pilśniowych, ale także aluminium czy tworzyw sztucznych. O możliwościach, jakimi cechować będzie się konkretna pilarka tarczowa, decyduje moc urządzenia. Im wyższa, tym lepiej ostrza poradzą sobie z twardymi materiałami.

Pilarki łańcuchowe

Pilarki łańcuchowe – elektryczne, spalinowe lub akumulatorowe – zaliczają się do najpopularniejszych modeli pilarek. Idealnie sprawdzają się w domu i ogrodzie: do cięcia gałęzi i drewna opałowego, przycinania drzew i krzaków. Tu warto zwrócić szczególną uwagę na rodzaj zasilania, gdyż od niego zależy moc silnika. Najlepsze rezultaty osiągają w tym przypadku piły spalinowe.

Poprzedni artykułCo powinno się znaleźć w warsztacie samochodowym?
Następny artykułRodzaje elektronarzędzi niezbędne przy remoncie – 2 nieoczywiste narzędzia

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj