Czy płyta włóknisto cementowa dobrze sprawdza się na dachach?

Włókno-cement to materiał dość uniwersalny. Stosuje się go na dachach, ale też w wykańczaniu ścian i elewacji. Mimo to jeszcze do niedawna opinie o nim nie były zbyt dobre. Obecnie jednak płyta włóknisto-cementowa wraca do łask, a używanie jej na połaciach dachu ma wiele ważnych zalet.

Jak powstaje włókno-cement?

Płyty włóknisto cementowe wytwarzane są z naturalnych surowców. Najprościej mówiąc, jest to mieszanka wody, cementu, piasku oraz włókna celulozowego i zbrojeniowego. Każda płyta włóknisto cementowa powstaje w nowoczesnym procesie technologicznym w cyklu zamkniętym (a więc nie ma ryzyka dostania się szkodliwych substancji do tych naturalnych). W latach 80. do włókno-cementu dodawano azbest. Substancję te klasyfikuje się jako rakotwórczą, dlatego płyty włóknisto cementowe zyskały powszechnie złą opinię. Współcześnie jednak już od 20 lat takich praktyk się nie stosuje, a wszystkie produkowane płyty są naturalne i zupełnie bezpieczne dla ludzi i środowiska naturalnego.

Płyta włóknisto cementowa i zalety z jej stosowania

Dzięki prasowaniu mieszanki, a także dodatkowi włókien zbrojeniowych i celulozowych płyty zyskują duża wytrzymałość. Są odporne na pękanie, łamanie, czynniki atmosferyczne i agresywne związki chemiczne. Podczas montażu dekarze mogą bezpiecznie się po nich poruszać. Płyty włóknisto cementowe są też niepalne, a ponadto zapewniają świetną izolację termiczną i akustyczną. Montaż płyt na dachu zapewnia lepszy mikroklimat w całym budynku. Staje się on wtedy odporny na działanie pleśni i grzybów oraz utrzymywany jest odpowiedni poziom wilgotności.

A co z estetyką?

Projekt budynku to nie tylko dbanie o jego funkcjonalność. Bardzo istotna jest również estetyka, tym bardziej że dach to element zewnętrzny, widoczny dla przechodniów. Podobnie jak elewacja, zadaszenie jest wizytówką domu. Włókno-cement daje jednak spore możliwości na płaszczyźnie estetycznej. Płyty kupić można zarówno w naturalnym kolorze (o barwie bardzo zbliżonej do cementu), jak i barwione w masie oraz lakierowane. Dzięki temu, decydując się na ten rodzaj pokrycia dachowego, możemy wybierać wśród rozbudowanej palety barw i struktur (m.in. płyty gładkie lub faliste). Pozwala to tworzyć nieszablonowe projekty, trafiające w gust nawet bardzo wymagających osób. Płyta włóknisto cementowa może też mieć różną grubość i rozmiar. Włókno-cement nie jest już więc tym samym, co w epoce PRLu, kiedy to zyskał niezbyt chlubną opinię, ale pięknym, trwałym, uniwersalnym materiałem wykończeniowym.

Poprzedni artykułJak urządzić funkcjonalny i przytulny salon?
Następny artykułKrzesła na balkon, jakie kupić aby łatwo przechowywać?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj