Kolorowe kafelki w łazience? Zadbaj o ich czystość

Kolorowe kafelki w łazience? Zadbaj o ich czystość

Tuż po położeniu twoje kolorowe kafelki na ścianach łazienki zachwycają blaskiem i czystością. Niestety czas nie działa na ich korzyść. Sprawdź, co robić, by zawsze wyglądały jak nowe.

Zanim przystąpisz do mycia i czyszczenia kafelków, zadbaj o ich odkurzenie. Najlepiej do tego celu nada się ściereczka, na przykład z mikrofibry, lub inna, która nie pozostawi niewidocznych, jednak uciążliwych przy sprzątaniu nitek. Przy silnych zabrudzeniach dobrze jest użyć mocno ciepłej lub gorącej wody. Jeśli nie chcesz poparzyć rąk, załóż rękawiczki.

1. Plamy z pleśni. O te w łazience nie trudno. Wystarczą problemy z prawidłową wentylacją pomieszczenia i pleśń pojawi się nagle, niemalże znikąd. Najczęściej znajdziesz ją przy podłodze i w narożnikach. Na szczęście równie łatwo ją usunąć. Świeże plamy z pleśni bez problemu usuniemy mieszaniną wody i octu, a te silniejsze – octem bez wody.

Jeśli chcesz zapobiec powstawaniu pleśni (nikt nie lubi nieestetycznych czarnych plam w łazience) musisz zakonserwować glazurę. Najlepiej do tego celu nada się wosk samochodowy. Wetrzyj go w kafelki i wypoleruj suchą ściereczką.

2. Osad z wody i mydła pojawia się najczęściej nad wanną lub brodzikiem, czasem też na ścianach i kabinie prysznicowej. Nie musisz sięgać po silne środki chemiczne. Wystarczy po szklance octu i amoniaku oraz pół szklanki boraksu.

3. Nawet w łazience może pojawić się tłusty osad na glazurze. Najprościej zmyć go płynem do mycia naczyń. Jeśli jednak osad jest gruby i sam płyn nie daje rady, nie sięgaj po ostre zmywaki. Zamiast tego jdosyp do płynu do mycia naczyń soli emskiej w proporcji 1:1.

4. Umyte kafelki nie lśnią? Na to także jest sposób. Wystarczy zmieszać pół szklanki amoniaku z czterema szklankami wody i takim roztworem przetrzeć glazurę. Wytrzyj kafelki lub poczekaj, aż wyschną i ciesz się ich odnowionym wyglądem.

5. Każdy czas na sprzątanie jest dobry, ale ten najlepszy to tuż po kąpieli lub długim prysznicu. Zaparowaną łazienkę myje się łatwiej, bo brud chętniej „odchodzi” od kafelków.

6. Do czyszczenia fug potrzebujemy dużo czasu i cierpliwości. Ponadto starej szczoteczki do zębów, a najlepiej kilku, bo w dużej łazience jedna może nie wystarczyć. Fugi wyszorujemy sodą oczyszczoną lub zwykłym proszkiem do pieczenia zmieszanymi z wodą na gęstą pastę.

7. Czyszczenie pleśni na fugach nie należy do przyjemnych i wdzięcznych zadań. W sklepach z chemią gospodarczą można kupić odpowiednie preparaty odgrzybiające, jednak każda pani domu ma w swojej szafce zmywacz do paznokci. Nieduże plamy łatwo usuniemy zmywaczem. Jednak tu nie używamy szczoteczki do zębów, lepiej sprawdzą się pocięte waciki lub patyczki do uszu.

Mówi się, że o wizerunku państwa domu świadczy właśnie łazienka. Jeśli chcesz, by twoja była zawsze czysta i lśniąca, musisz wypracować pewne nawyki i regularnie o nią dbać. Przede wszystkim zadbaj, by na glazurze i łazienkowych półkach nie zalegał kurz. Wycieranie go dwa razy w tygodniu to absolutnie minimum. Codziennie po wieczornej kąpieli przetrzyj umywalkę i armaturę. Zajmie ci to minutę a zapobiegnie osadzaniu się kamienia. Także kafelki nad wanną i umywalką dobrze jest przecierać codziennie. To tylko kilka ruchów szmatką, a pozwoli zachować czystość w najbardziej newralgicznych miejscach.

Jeśli nie chcesz tego robić, to zawsze możesz skorzystać z pomocy profesjonalisty. Zatrudnij pomoc domową (Zobacz: www.pomocedomowe.pl), która raz na tydzień dokładnie wysprząta wszystkie zakamarki w twojej łazience. To kosztuje mniej niż, myślisz, a znacznie ułatwi ci życie.

Poprzedni artykułDoskonały zakup płytek łazienkowych – jak go nie żałować?
Następny artykułCzy warto inwestować w systemy chłodzenia w mieszkaniach?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj