Ciepłe parapety – czym jest to rozwiązanie w budownictwie?

Ciepłe parapety – czym jest to rozwiązanie w budownictwie?

Ciepłe parapety, czyli tak zwane termoparapety, to specjalne profile podokienne, które znajdują zastosowanie w nowoczesnym budownictwie, stanowiąc tym samym podkład dla właściwego montażu okna i parapetów. Wykonywane są one z polistyrenu ekstrudowanego, odznaczającego się dużą twardością.

Rys historyczny termoparapetów

Ciepły parapet został wymyślony na rynku niemieckim przez firmę Illbruck, natomiast pionierem w produkcji na naszym rynku jest firma Klinar. Do dziś zapewnia on indywidualne dopasowanie kształtu głowicy do okna, a firmy podejmujące współpracę z tym wiodącym producentem, mogą zaoferować swoim klientom to samo. Jedną z nich jest Grupa Magnum.

Zalety ciepłego parapetu

Ciepły parapet gwarantuje szczelne połączenie parapetu z oknem. Świetna izolacyjność termiczna takiego profilu, wykonanego ze styroduru (płyty XPS), skłania coraz więcej osób do skorzystania z takiego rozwiązania. Poleca się je szczególnie dla większych okien, których zresztą sam proces montażowy przebiega technicznie trochę inaczej. Nietrudno sobie wyobrazić, o ile chłodniej jest w danym pomieszczeniu gdy pod oknem mamy zimne podmuchy wiatru. Straty termiczne wpływają ostatecznie na większą potrzebę ogrzewania, co niestety generuje duże koszty.

Montaż

Montaż ciepłego parapetu następuje przed montażem okna lub w trakcie montażu. Oczywiście takie rozwiązanie sprawdzi się także w przypadku zapewnienia szczelności drzwi czy tarasu. Dostępne na rynku profile można odpowiednio docinać, dopasowując je do realnych wymiarów.

Jeśli chodzi o montaż profili, to mamy zasadniczo dwie opcje do wyboru. Jedna z nich zakłada, że przymocowuje się go najpierw do adekwatnie wypoziomowanego i wyrównanego otworu okiennego przy użyciu kleju do płyt XPS. Jako materiału uszczelniającego i klejącego z ramą okien stosuje się natomiast kleje typu FIX np. BOSTIK. Druga metoda polega na połączeniu ciepłego parapetu z rama okienną przy użyciu kleju i wstawieniu takiego zestawu do otworu okiennego, po ustaleniu pozycji okna odchyla się całą konstrukcję na na krawędzi ościeża, a w pod spód aplikuje się klej do płyt XPS w postaci piany, następnie przesuwając całość uwalnia się z kleju powietrze.

O tym pamiętaj!

Ciepłe parapety wykonuje się na indywidualne zamówienie i pod konkretne wymiary. Oznacza to, że taki produkt może być maksymalnie dopasowany do Twoich potrzeb.

Poprzedni artykułJak dopasować drzwi do stylu wnętrza twojego domu?
Następny artykułMieszkania w Gdańsku – jak znaleźć atrakcyjną ofertę?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj