Zamontowanie moskitiery to najprostszy sposób na powstrzymanie owadów przed przedostaniem się do pomieszczenia. Niewielkim nakładem sił i niskim kosztem możesz zabezpieczyć wnętrza przed komarami, muchami czy meszkami. Chociaż moskitiery to stosunkowo proste konstrukcje, poszczególne modele różnią się wielkością, sposobem montażu i materiałami, z których są wykonywane. Szeroki wybór sprawia, że nabywca może zakupić produkt idealnie dopasowany do rodzaju i wielkości posiadanego okna. Jakie są najpopularniejsze rodzaje moskitier? Jak i kiedy je czyścić? Odpowiedzi znajdziesz w artykule.
Moskitiery – rodzaje i wybór
Na rynku dostępne są różne rodzaje moskitier. Największą popularnością cieszą się warianty ramkowe i plisowane. Pierwsze zamontujesz w oknach o standardowych rozmiarach, z kolei modele plisowane dopasujesz do drzwi przesuwnych prowadzących na balkon lub taras. Przed zakupem warto przejrzeć oferty i wybrać model, który wykonany jest z najlepszych, trwałych materiałów. Zyskasz wówczas pewność, że produkt będzie idealnie spełniał swoje zadanie przez długi czas.
Moskitiery ramkowe – wady i zalety
Moskitiery ramkowe to najczęściej wybierany typ osłon do okien rozwierno-uchylnych. Charakteryzują się niewielkimi rozmiarami i prostym montażem – przytwierdza się je do okna na ramkach wyposażonych w haczyki lub zaczepy. Stabilność konstrukcji zapewniają mocne profile – firma Kapica oferuje modele wykonane z aluminium ekstrudowanego. Dzięki zastosowaniu najwyższej jakości materiałów moskitiery ramkowe są odporne na odkształcenia i działanie czynników atmosferycznych. Naciągnięte pomiędzy profilami siatki mogą być wykonane z różnych materiałów. Najlepiej sprawdza się jednak włókno szklane. Siatka z tego tworzywa jest niemal niewidoczna i bardzo wytrzymała.
Czyszczenie moskitiery ramkowej
Kolejną zaletą moskitiery ramkowej jest łatwe czyszczenie. Konstrukcję można wygodnie zdjąć, dokładnie opłukać pod bieżącą wodą i pozostawić do wyschnięcia. Czynność tę zaleca się wykonywać dwa razy w roku – najlepiej przed i po sezonie. W lecie na siatce mogą gromadzić się kurz i martwe insekty. Moskitierę ramkową warto wyczyścić również wiosną – szczególnie, jeśli w sezonie zimowym konstrukcja była przechowywana w schowku lub garażu.
Moskitiery plisowane na wymiar – czym się charakteryzują?
Moskitiery plisowane to znakomita propozycja do modnych w ostatnich latach systemów przesuwnych. Dzięki takiej osłonie ochronisz pomieszczenie przed owadami i będziesz mógł swobodnie przechodzić między wnętrzem a tarasem. Wielkogabarytowe moskitiery plisowane wykonuje się na wymiar, dzięki czemu możliwe jest dopasowanie ich do drzwi o nietypowych rozmiarach. Na uwagę zasługują np. oferowane przez firmę Kapica moskitiery MPH Harmony. Charakteryzują się one trwałością i wytrzymałością. Podobnie jak modele ramkowe, wykonywane są z aluminium oraz włókna szklanego.
Jak zmierzyć okno do moskitiery?
Model ramkowy bez problemu zainstalujesz samodzielnie. Przed montażem konieczne jest jednak wykonanie pomiaru okna. Dzięki temu zyskasz pewność, że produkt będzie idealnie pasował do framugi. Najważniejsze jest określenie światła okna, czyli wysokości oraz szerokości od krawędzi ościeżnicy. Czynność tę najlepiej jest przeprowadzać przy otwartym skrzydle. Warto też poznać grubość profilu i tzw. przylgi, czyli uszczelki. Więcej o prawidłowym mierzeniu okien dowiesz się z artykułu Jak zmierzyć okno do moskitiery ramkowej – praktyczne wskazówki.
W przypadku moskitiery plisowanej montaż najlepiej jest zlecić profesjonalnej ekipie – by został przeprowadzony poprawnie, konieczne jest posiadanie doświadczenia i specjalistycznej wiedzy. Konstrukcja może być zamieszczona z roletą we wnęce lub na ścianie. Na początku ramki oraz system osłony muszą być złożone według instrukcji. Jeśli masz w domu drzwi o niestandardowych wymiarach, zmierz je i podaj producentowi. Firma Kapica wykona osłonę dopasowaną do Twoich potrzeb.
Czyszczenie moskitiery plisowanej
Czyszczenie moskitiery plisowanej wymaga nieco więcej wysiłku niż w przypadku modeli ramkowych. Ze względu na jej skomplikowaną instalację i użycie zaawansowanych mechanizmów samodzielny demontaż całego systemu nie wchodzi w grę. Do oczyszczania moskitiery plisowanej powinno się podchodzić z należytą ostrożnością. Siatkę trzeba maksymalnie naciągnąć oraz przetrzeć mokrą szmatką. W celu pozbycia się większych zabrudzeń można zastosować szare mydło lub delikatny środek czyszczący. Następnie zaleca się spłukać mytą powierzchnię niewielkim strumieniem wody oraz pozostawić całość do wyschnięcia. Po upewnieniu się, że osłona jest sucha, można z powrotem ją zwinąć.
Podsumowanie
Montaż osłony na okno wyraźnie poprawia komfort życia – powstrzymuje owady przed przedostaniem się do domu oraz zapewnia swobodny przepływ powietrza. Wszystkie te korzyści możliwe są do uzyskania za niewygórowaną cenę. Szeroki wybór modeli i rodzajów moskitier pozwala na dopasowanie konstrukcji do każdego okna.