Ogrodzenie czy kostka – na co postawić w pierwszej kolejności?

Ogrodzenie czy kostka - na co postawić w pierwszej kolejności?

W momencie, kiedy zostaną już ukończone prace nad budynkiem zazwyczaj zastanawiamy się, jakie prace podjąć na samej działce, aby zapewnić sobie komfortowe życie w nowym miejscu. Pracy wokół domu jest naprawdę dużo – zazwyczaj trzeba się skonfrontować z koniecznością wykonania ogrodzenia posesji, wybrukowania podjazdu, a może i nawet zbudowania małej architektury ogrodowej wraz z aranżacją całego ogrodu.

Oczywiście – oznacza to konieczność posiadania sporego budżetu, ale i pomysłu na to, jak ma to wyglądać, aby pasowało do samego budynku. Oprócz aspektów estetycznych dobrze, aby wszystko zostało rozplanowane w funkcjonalny sposób, bo tego rodzaju prace wykonuje się na lata. Jednak, mając zapał i chcąc rozpocząć prace wokół domu – od czego zacząć? Czy lepiej zabrać się za układanie kostki czy może lepiej za stawianie ogrodzenia?

Poszczególne etapy budowy

Pytanie o to, czy najpierw wykonać kostkę czy może raczej ogrodzenie bardzo często pojawiają się na stronach internetowych, forach i portalach o tematyce budowlanej. Wydaje się więc, że wcale nie jest prosta decyzja. Radząc się fachowców również możemy uzyskać sprzeczne informacje, w zależności od tego, czy pytamy specjalistę od ogrodzeń czy też brukarza. Dlatego też warto spojrzeć na swoją inwestycję z szerszej perspektywy.

Przyjmuje się, że w przypadku całkowicie nowych budynków, znacznie bardziej optymalnym rozwiązaniem jest wykonanie ogrodzenia w pierwszej kolejności. Wynika to poniekąd z prostego faktu, że prościej jest dopasować poziom powierzchni brukowanej do już istniejącego ogrodzenia niż całe ogrodzenie do poziomu wykonanego podjazdu. Zazwyczaj wygląda to jednak w taki sposób, że najlepiej zgrać te rzeczy ze sobą. Oznacza to w praktyce, że wszystkie prace należy zaplanować tak, aby:

– Najpierw rozpocząć od określenia spadków na działce, a więc miejsc, którymi będzie odpływała woda gromadząca się po obfitych opadach. Jest to kluczowe i należy zrobić to tak, aby nigdzie się ona nie zbierała. Tak naprawdę sprowadza się to do dokonania rzetelnych pomiarów zarówno w przypadku podjazdu jak i linii ogrodzenia.

– Kolejnym etapem jest zabranie się za ogrodzenie, a konkretniej za najważniejsze i najbardziej reprezentacyjną jego część, a więc furtkę oraz bramę wjazdową. Jest to istotne z punktu widzenia późniejszych prac brukarskich, gdyż w ten sposób niejako już na etapie wykonywania ogrodzenia określamy, w którym miejscu ma się znaleźć podjazd, jak ma być szeroki i jak ma wyglądać.

– Na tym etapie warto na chwilę się zatrzymać w kwestii samego ogrodzenia i przygotować plac pod podjazd tak, aby kontynuując wykonywanie bramy mieć pewność, że będzie ona dobrze wyglądać w momencie, kiedy pojawi się już kostka brukowa. Oczywiście – można pominąć ten etap i wykonać odpowiednie wyrównanie terenu już w momencie, kiedy całe ogrodzenie jest gotowe. Jeśli tylko zatrudnimy do tego celu profesjonalną ekipę remontową – tak naprawdę może nie mieć to aż tak kluczowego znaczenia.

W momencie ukończenia ogrodzenia najlepiej zabrać się za brukowanie oraz wykonanie wszystkich zaplanowanych elementów małej architektury. Kiedy te prace już będziemy mieć za sobą, możemy zabrać się za prace ogrodnicze takie jak sadzenie roślin owocowych, przygotowanie rabat kwiatowych czy nawet postawienie warzywniaka lub szklarni.

Dlaczego ogrodzenie jest tak ważne?

Warto też zauważyć, że ogrodzenie jest szalenie istotne także z innych względów, a mowa tutaj o kwestiach bezpieczeństwa. Dzięki temu, że działka jest ogrodzona mamy pewne zabezpieczenie tego, co się na niej znajduje, a więc różnego rodzaju maszyn i urządzeń, zakupionych, a jeszcze nie wykorzystanych materiałów budowlanych, a nawet samochodu czy samego budynku. Ogrodzenie znacząco utrudnia kradzież czy też włamanie, a przynajmniej zniechęca do takich procederów. Wielu inwestorów właśnie z tego względu rozpoczyna od ogrodzenia – aby podnieść poziom swojego własnego poczucia bezpieczeństwa w całkiem nowym domu, w całkiem nowym miejscu.

Wykonanie ogrodzenia w pierwszej kolejności ma też znaczenie w przypadku, kiedy posesja ma duże spadki i jest naprawdę bardzo nierówna. Ogrodzenie nadaje jej pewnego kształtu, wyrównuje ją, ale i stanowi pewną linię oporową dla późniejszego kładzenia kostki brukowej podjazdu. Dzięki temu całość opiera się na solidnym ogrodzeniu, a tym samym nie trzeba się martwić o to, że szybko dojdzie do obluzowania pojedynczych elementów podjazdu.

W końcu – korzystając z usług dwóch różnych ekip remontowych – jednej, która zajmie się ogrodzeniem i drugiej, która będzie brukować – można spróbować skonfrontować je ze sobą, aby fachowcy mogli ustalić sposób działania najlepszy w przypadku danej działki. Oczywiście, ekipy mogą nie mieć ochoty ze sobą współpracować, ale być może zgrają się na tyle, aby całość wyglądała potem spójnie i estetycznie.

Odstępstwem od reguły wykonywania ogrodzenia w pierwszej kolejności może być sytuacja, kiedy budynek nie jest nowy, a w jego otoczeniu już coś się znajduje – na przykład fragment chodnika lub wcześniej użytkowanego podjazdu. W takim przypadku można rozpocząć od renowacji tej kostki, która już częściowo znajduje się na posesji, a następnie zabrać się za ogrodzenie tak, aby wykonać je równo w stosunku do podjazdu. Warto mieć na uwadze to, aby być elastycznym i pamiętać o tym, że czasem konieczne jest bardziej indywidualne podejście do projektu po to, aby móc zrealizować go dobrze. Czasem warto kierować się też swoją intuicją, a nie tylko poradami fachowców z konkretnych dziedzin, gdyż oni mogą doradzać nam nie to co tak naprawdę jest najbardziej optymalne, a raczej to, co dla nich jest prostsze do wykonania.

Autor artykułu – Firma Hammerman-Tech

Poprzedni artykułJak wybrać drzwi pokojowe? Jaki kolor będzie pasował najlepiej do Twojego wnętrza?
Następny artykułWizualizacja 3D – jak powstaje i dlaczego warto ją stosować?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj