Jak dobrać oświetlenie do łazienki?

Oświetlenie to kluczowy element aranżacji łazienki. Powinno tworzyć przyjemną, intymną atmosferę sprzyjającą rytuałom kosmetycznym, a jednocześnie ułatwiać ich wykonywanie. Jakie oświetlenie do łazienki wybrać? Sprawdź kilka naszych pomysłów.

Łazienka często bywa najmniejszym z domowych pomieszczeń. Zdarza się, że jest całkowicie pozbawiona okien bądź wyposażona w bardzo niewielki otwór okienny, który nie gwarantuje dopływu dużej ilości światła słonecznego. Sprawia to, że wymaga odpowiedniego oświetlenia nawet w ciągu dnia. To ważne zwłaszcza przy wykonywaniu makijażu czy goleniu oraz innych czynnościach kosmetycznych wymagających sporej dozy precyzji. Dlatego oświetlenie w łazience powinno być dokładne, a jednocześnie — imitować światło dzienne, co pozwala na wykonanie naturalnego makijażu i zapewnia komfort korzystania z pomieszczenia.

Oświetlenie punktowe — klucz do funkcjonalnej aranżacji łazienkowej

Oświetlenie łazienki powinno również gwarantować przytulną, intymną atmosferę, którą trudno osiągnąć z wykorzystaniem lamp sufitowych. Jak połączyć oba te aspekty? Najlepiej poprzez uwzględnienie różnych wariantów oświetlenia, które można dowolnie dostosowywać w zależności od sytuacji. Warto uwzględnić w aranżacji zarówno lampy wiszące, jak i te boczne oraz stanowiące oprawę lustra. Oprócz górnej, centralnej lampy sufitowej, warto wybrać również oświetlenie punktowe w miejscach wymagających mocniejszego światła — jak choćby prysznic czy właśnie lustro.

Oświetlenie lustra — jakie lampy wybrać?

Aby zapewnić naturalne oświetlenie umożliwiające wykonywanie precyzyjnego makijażu, należy umieścić lampy nad lustrem, a także po jego bokach. Najlepiej pozostawić dla nich oddzielne włączniki, dzięki czemu osoba korzystająca z łazienki może łatwo dopasować oświetlenie do swoich potrzeb. Mogą być to kinkiety, a także panele ledowe. Warto dopasować do nich żarówki o delikatnym, żółtym świetle — te zbyt ciepłe lub białe mogą zakłamywać kolory.

Pamiętaj, aby unikać umieszczania lamp naprzeciwko lustra. Może powodować to powstawanie refleksów, które obniżają widoczność, utrudniając korzystanie z lustra.

Lampy sufitowe do łazienki — na które się zdecydować?

Do łazienki możesz wybrać lampy wiszące lub plafony i panele oświetlenie. Nie polecamy pierwszego rozwiązania — zwłaszcza jeśli klosze są zawieszone dość nisko. Może ograniczać to swobodę ruchów, która w łazience jest szczególnie istotna. Płaskie plafony i panele nie zajmują dużo miejsca, a jednocześnie gwarantują intensywne, rozproszone światło, które możesz uzupełnić oświetleniem punktowym.

To, jakie oświetlenie do łazienki wybierzesz, w dużej mierze determinuje komfort korzystania z pomieszczenia. Pamiętaj również o bezpieczeństwie! Lampy stojące nie sprawdzą się w łazience z uwagi na ryzyko porażenia prądem.

Artykuł sponsorowany

Poprzedni artykułMontaż podłóg drewnianych – Najczęściej popełniane błędy
Następny artykułUrządzasz dom lub mieszkanie? Zadbaj o szczegóły!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj