Z czego najlepiej wybudować komin?

Komin rośnie wraz z domem jeśli w jakikolwiek sposób styka się ze ścianą nośną. Jednak gdy komin jest „niezależny” to można go wymurować nawet później, gdy dom będzie w stanie surowym otwartym. Z jakich pustaków najlepiej wymurować komin?

Wznoszenie komina

Komin w budowie tradycyjnej wznosi się na równo ze ścianami nośnymi. Montaż wkładu do komina odbywa się wraz z budową komina lub w przypadku zastosowania wkładów stalowych po wybudowaniu komina od góry. W przypadku kominów systemowych można go wymurować, gdy kondygnacja i strop już będą gotowe. Nie zależnie jednak od sposobu budowy komina, można go wybudować z:

  • pustaków ceramicznych kominowych, które są przeznaczone nie tylko do budowy kominów. Na rynku dostępne są pustaki ceramiczne- podstawowe oraz z otworem bocznym;
  • pustaki keramzytobetonowe kominowe dostępne są zarówno kwadratowe oraz prostokątne. Pustaki keramzytobetonowe posiadają chropowatą powierzchnię dzięki czemu łatwo je otynkować;
  • cegły klinkierowe pełne są dobrym materiałem do budowy przewodów kominowych. Dzięki ładnemu wyglądowi nie wymagają żadnego wykańczania od zewnątrz.

Kominy wentylacyjne najlepiej jest budować z:

  • cegły pełnej ceramicznej lub silikatowej
  • pustaków wentylacyjnych ceramicznych, silikatowych bądź keramzytobetonowych

Pustaki wentylacyjne idealne na komin

Pustak wentylacyjny jest idealnym rozwiązaniem w przypadku wentylacji grawitacyjnej. Na rynku dostępne są pustaki keramzytobetonowe wentylacyjne 1-, 2-, 3- oraz 4 kanałowe. Wymurowane w odpowiedniej konfiguracji stworzą odpowiedni przewód wentylacyjny. Pustaki wentylacyjne ceramiczne dostępne są z 1- bądź 2- kanałami. Pustaki wentylacyjne silikatowe są tylko 1- kanałowe.

Komin wentylacyjny musi zostać wymurowany na fundamencie, aby mógł spełniać spełniać swoją funkcję. Kominy muruje się za pomocą tradycyjnej zaprawy murarskiej. Można otynkować komin z zewnątrz, lecz nie jest to konieczne.

Cena pustaków wentylacyjnych keramzytobetonowych kształtuje się między 5, a 20 zł. Cena zależna jest od ilości kanałów w pustaku. Jeśli chodzi o pustaki ceramiczne to cena kształtuje się pomiędzy 3, a 7 zł. Natomiast pustak wentylacyjny z sylikatów kosztuje około 5 zł.

Wybór odpowiedniego materiału do budowy komina jest niezwykle ważny, aby zachować odpowiednią wentylację w domu. Idealnie do budowy komina nadają się pustaki wentylacyjne, dzięki którym można zastosować ekonomiczną wentylację grawitacyjną.

Cegielnia Plecewice – producent pustaków ceramicznych.

Poprzedni artykułLustra we wnętrzach
Następny artykułZnasz Fintecnic?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj