Wizualizacja 3D – jak powstaje i dlaczego warto ją stosować?

Wizualizacja 3D - jak powstaje i dlaczego warto ją stosować?

Wizualizacja 3D to element, który w dzisiejszych czasach stał się wręcz nieodłączną częścią wielu projektów. Większości osób kojarzy się projektowaniem budynków, jednakże bardzo powszechnie stosuje się tą technologię również w przemyśle, przy projektowaniu części maszyn, pojazdów czy całych zestawów urządzeń.

Wizualizacja trójwymiarowa w budownictwie

W budownictwie i projektowaniu wizualizacja trójwymiarowa spełnia jednak bardzo istotną rolę. Już dawno stwierdzono, iż większość osób jest wzrokowcami, i nie są w stanie wyobrazić sobie, nawet pomimo najdoskonalej i najbardziej szczegółowo wykonanych opisów tego, jak będzie wyglądał budynek po jego postawieniu. Tutaj właśnie wkracza projektowanie trójwymiarowe, umożliwiając nie tylko pokazanie budynku z zewnątrz, ale także wewnątrz, jak również otoczenia dokoła niego. Jednak aby mogła ona powstać, projektant potrzebuje kilku niezbędnych elementów.

Zaliczają się do nich przede wszystkim:

– dwuwymiarowy projekt budynku (nazywany potocznie płaskim),

– informacje dotyczące materiałów, które mają być wykorzystane do budowy,

– wymagania klienta odnośnie wyglądu czy też kolorystyki budynku.

Zgodnie z projektem – czyli dokładnie

Do powstania wizualizacji 3D niezbędny jest projekt budynku, który sporządzany jest obecnie przy pomocy programów komputerowych. Jest on niezbędny do tego, aby można było wykonać wizualizację w odpowiednich wymiarach. Zazwyczaj na tym etapie osoba zajmująca się projektowaniem trójwymiarowym importuje otrzymany projekt do programu, w którym będzie pracować. Na tym etapie zazwyczaj nie ma zbyt wiele poprawek, więc niemalże od razu można przystąpić do dalszych prac.

W górę jednym kliknięciem

Większość oprogramowania, wykorzystywanego do tworzenia wizualizacji umożliwia „wyciągnięcie” ścian w górę jednym kliknięciem. To jednak dopiero początek całego etapu tworzenia. Projektant nie może zapominać o tym, iż muszą być zachowane wszelkie parametry, dotyczące wysokości poszczególnych kondygnacji, jak również całego budynku. Nie można zapominać o dachu, które jest równie ważnym jak ściany element wizualizacji. Przy jego projektowaniu również należy ściśle trzymać się projektu i wszystkich zawartych w nim wymiarów oraz informacji. Zazwyczaj dach tworzony jest na początku jak odrębny projekt, również dwuwymiarowego projektu, a następnie jest nanoszony na wstępnie przygotowany projekt domu. Niektóre programy do tworzenia wizualizacji umożliwiają zainstalowanie dodatkowych wtyczek, dzięki którym projektant ma znacznie ułatwioną prace nad dachem czy innymi elementami projektu. Konieczne jest także właściwe, zgodne z projektem rozmieszczenie drzwi i okien.

Pokrywanie materiałami

Po tym, jak projektant uzyskał już bryłę budynku w odpowiednich rozmiarach przychodzi pora na etap, który śmiało można nazwać „dopieszczaniem”. Wszystkie powierzchni bowiem pokrywa się wybranymi kolorami, strukturami i materiałami. To daje bardzo realistyczny wygląd budynku po zakończeniu prac. Zadanie to jest czasochłonne, bowiem każdy, nawet najmniejszy element powinien zostać pokryty zastosowanym kolorem czy strukturą. Niektórzy projektanci nanoszą strukturę czy kolor jeszcze przed „wyciąganiem” ścian, gdyż wówczas cały element jest nią pokryty. Jednakże uzależnione jest to od rodzaju projektu jak również od tego, czy stosowane oprogramowanie daje takie możliwości. Obecnie wielu producentów na przykład pokryć dachowych czy materiałów budowlanych udostępnia projektantom odpowiednie tektury, które odpowiadają wybranym produktom z ich gamy.

Jak zaprojektować wnętrze w trójwymiarze?

W przypadku wnętrz wielu projektantów w swoisty sposób urządza je elementami, które są wykonywane jako odrębne, niewielkie projekty 3D. Jest to znaczne ułatwienie w przypadku dokonywania zmian, bez problemu bowiem można zmieniać ich położenie, jak też usuwać te meble czy sprzęty, które się klientowi nie podobają. Nie ma jednak konieczności tworzenia każdego mebla i sprzętu oddzielnie, tutaj również można skorzystać z katalogów producentów. Często bowiem klienci z góry określają, jakiej firmy meble i sprzęty chcieliby mieć w domu, co dla osoby wykonującej wizualizacje jest niezwykle istotną informacją.

Światło i otoczenie

Jednym z bardziej istotnych elementów w tworzeniu wizualizacji trójwymiarowej z pewnością jest światło. Jego odpowiednie natężenie jak również barwa czy skierowanie we właściwą stronę potrafi zdziałać cuda i dać niesamowite efekty na koniec, czyli podczas prezentacji wykonanej wizualizacji. Ponadto to właśnie odpowiednio dobrane oświetlenie pozwala odpowiednio zaprezentować wybrane materiały. Najczęściej wykorzystywane jest światło słoneczne, a raczej jego symulacja, dlatego iż budynki wyglądają wówczas najlepiej. Oczywiście bywa, iż dla celów odpowiedniej prezentacji konieczne jest wykonanie ujęć w oświetleniu przypominającym wieczorną lub nocą porę, wówczas jednak zaplanowanie odpowiednio dobranych źródeł światła pozwala na uzyskanie ciekawego efektu. Oczywiście nie można pominąć także etapu odpowiedniego zaprojektowania otoczenia budynku, przy czym tutaj zwraca się wiele uwagi na odpowiednie dobranie zieleni.

Dopieszczanie projektu i renderowanie

Końcowym etapem projektu jest renderowanie. Zabieg ten polega na stworzeniu dwuwymiarowych obrazów czy nawet krótkich filmików z wykonanego projektu. W zależności od wielkości wizualizacji jak również posiadanego sprzętu i wykorzystywanego oprogramowania proces ten może trwać nawet kilkanaście godzin lub dłużej. Wykonane obrazy i filmy są następnie prezentowane klientowi. Programy do tworzenia wizualizacji umożliwiają bezproblemowe obracanie projektu i poruszanie się po nim, jednakże jego wygląd odbiega od tego, co prezentuje się klientowi. Zazwyczaj bowiem są one jeszcze po wykonaniu renderingu poddawane obróbce w programach do edycji grafiki, gdzie usuwa się z nich wszelkie niedoskonałości.

Wizualizacje architektoniczne 3d oferuje firma Blue Sky Drafting – https://blueskydrafting.pl/wizualizacje-modelowanie-3d.php

Poprzedni artykułOgrodzenie czy kostka – na co postawić w pierwszej kolejności?
Następny artykułJak odświeżyć wnętrze za pomocą stylowych dodatków?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj