Czemu warto zlikwidować bariery architektoniczne w swoim domu?

windy schodowe dla seniora

Bariery architektoniczne sprawiają, że korzystanie z domu staje się trudne i kłopotliwe. Zobacz, w jaki sposób możesz wyeliminować te przeszkody.

Podczas wyboru domu lub mieszkania warto zwrócić uwagę na jego dostępność. Dom lub mieszkanie bez barier architektonicznych to miejsca bezpieczne, z których z równą łatwością mogą korzystać wszyscy mieszkańcy – niezależnie od ich stopnia sprawności. Niektóre rozwiązania można wprowadzić już na etapie projektowania domu lub urządzania mieszkania. Warto więc pomyśleć z wyprzedzeniem i przygotować swój dom tak, aby wygodnie służył nam przez lata.

  1. W czym przeszkadzają bariery architektoniczne?
  2. Eliminacja barier architektonicznych na etapie budowy
  3. Winda schodowa – wygodne rozwiązanie
  4. Ile kosztuje usuwanie barier architektonicznych?

W czym przeszkadzają bariery architektoniczne?

Bariery architektoniczne to wszystkie elementy, które utrudniają lub uniemożliwiają swobodne poruszanie się w budynku lub jego otoczeniu. Są to np. zbyt strome schody bez poręczy, za wysokie progi, niewygodne i nieprzystosowane do użytkownika pomieszczenia. Osoby młode i w pełni sprawne fizycznie mogą nie zwracać uwagi na niewielkie utrudnienia i radzić sobie z nimi. Jednak wraz z upływem lat te pozornie drobne kwestie mogą skutecznie zniechęcać do korzystania z wszystkich pomieszczeń w swoim domu. W sytuacji, gdy wyprawa na pierwsze piętro staje się trudnym przedsięwzięciem, część osób może z niej po prostu zrezygnować. Jak można temu zaradzić?

Eliminacja barier architektonicznych na etapie budowy

O niektórych rozwiązaniach warto pomyśleć już na etapie wybierania projektu domu lub urządzania mieszkania. Przy projektowaniu łazienki można rozważyć budowę prysznica typu walk-in. Dzięki rezygnacji z progu, do środka kabiny wjedzie nawet osoba korzystająca z wózka inwalidzkiego. Dobrym rozwiązaniem jest również położenie mat antypoślizgowych na podłodze – zmniejszymy ryzyko upadku na śliskich płytkach.

Kolejnym sposobem na to, aby zawsze cieszyć się pełną powierzchnią swojego domu lub mieszkania jest zaprojektowanie szerokiej klatki schodowej. Choć schody bez balustrady mogą wyglądać bardzo stylowo – nie wolno jej pominąć. Poręcz zdecydowanie zwiększa bezpieczeństwo, a obecny ogromny wybór gwarantuje, że znajdziemy poręcz pasującą do każdego wnętrza.

bezpieczne krzesło schodowe dla seniora

Winda schodowa – wygodne rozwiązanie

Gdy wcześniejsze sposoby likwidacji barier architektonicznych nie wystarczą, możemy sięgnąć po silniejsze środki. Winda schodowa to rozwiązanie odpowiednie dla osób, które nie mają większych trudności z poruszaniem się w obrębie jednego piętra. Jednak pokonywanie schodów jest dla nich kłopotliwe. Krzesło schodowe można zainstalować na każdych schodach – nawet stromych i wąskich. Po obejrzeniu zdjęć klatki schodowej, doświadczony zespół specjalistów oceni sytuację i dobierze odpowiednie urządzenie.

Zobacz, jak prosty jest zakup windy krzesełkowej:

Ile kosztuje usuwanie barier architektonicznych?

Koszt krzesełek schodowych w przypadku urządzeń na schody proste zaczyna się od 10-11 tysięcy zł. Windy schodowe na schody kręte kosztują więcej – ich ceny zaczynają się od 28-30 tysięcy złotych. Warto wiedzieć, że PRFON umożliwia dofinansowanie na usuwanie barier architektonicznych. Co ważne, można się o nie starać nie tylko w przypadku miejsc publicznych, ale też prywatnych domów. Przeczytaj, jak przygotować wniosek o wsparcie finansowe. Można też poszukać używanych krzesełek schodowych – ich ceny kształtują się na poziomie około 60% ceny nowego urządzenia.

Poprzedni artykułDlaczego warto wybrać rolety zewnętrzne?
Następny artykułMieszkanie dla rodziny w Krakowie – jak je wybrać?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj