Odświeżanie altany ogrodowej na własną rękę

Prace w ogrodzie mogą przynieść dużo radości całej rodzinie, zwłaszcza jeśli zabierzemy się nie tylko za plewienie, ale również przegląd mebli ogrodowych. Warto przyjrzeć się czystości i jakości akcesoriów ogrodowych. Jak odpowiednio zadbać o drewniane elementy i dzięki temu przedłużyć ich trwałość?

W przydomowych ogródkach królują drewniane meble, płoty i altany. Jednym z elementów dbania o nie, jest odpowiednia impregnacja, zwana także malowaniem. Wynika to z tego, że malowanie altany przeprowadza się przy pomocy impregnatu. Można wybrać wersję bezbarwną lub z pigmentem. Farba do altany z pewnością zagwarantuje jej piękny i zdrowy wygląd na kolejne lata. Podpowiadamy jak odpowiednio przeprowadzić ten proces.

Oczyszczanie drewna

Dokładnie oczyszczenie drewnianych elementów, które będziemy impregnować, jest najważniejszym krokiem procesu malowania. Szmatka i butelka benzyny ekstrakcyjnej posłużą do usunięcia zabrudzeń powstałych na skutek używania mebli – na przykład plamy z żywicy czy tłuszczu.

Dodatkowo warto oszlifować wszystkie odświeżane meble. Dzięki temu impregnat do altany głębiej wniknie w strukturę drewna, ale także stworzy gładszą powierzchnię po pomalowaniu. Możesz użyć papieru ściernego dostępnego w każdym sklepie budowlanym, ale równie dobrze sprawdzi się profesjonalna szlifierka. Nie zapomnij o dokładnym odkurzeniu mebli z drobinek po szlifowaniu. Dzięki temu farba po wyschnięciu osiągnie ładny efekt.

Wskazówki

Za malowanie altany warto zabrać się w słoneczny dzień, ale niekoniecznie upalny. Ważne, by nie było wilgotno a już na pewno nie może padać deszcz. Można też wykonywać prace w garażu, a także w całkowicie lub częściowo zadaszonym pomieszczeniu.

Nowe meble warto dodatkowo zabezpieczyć przed grzybami, wykorzystując do tego impregnat gruntujący. Meble, które mają za sobą jakąś historię też można pokryć gruntem do drewna, jednak zdecydowanie lepszy efekt będzie na nowych meblach. Nie oznacza to, że mamy zrezygnować z impregnacji właściwej – przeciwnie! Gruntowanie utrwali i wzmocni działanie impregnatu nawierzchniowego.

Malowanie właściwe

Odpowiedź na pytanie: „Czym pomalować altanę ogrodową” jest prosta! Farbą lub impregnatem do drewna, choć jedno i drugie oznacza dokładnie ten sam produkt. Preparaty z właściwościami ochronno-dekoracyjnymi, sprawią, że meble ogrodowe będą nie tylko odpowiednio zabezpieczone na długie lata, ale również nadadzą meblom elegancki wygląd. Warto pamiętać, że pokrycie drewna impregnatem, chroni je przede wszystkim przed niekorzystnym działaniem warunków atmosferycznych

Każdy impregnat do drewna bardzo szybko wysycha, dlatego w ciągu jednego dnia możliwe jest położenie dwóch warstw preparatu, a jeśli zabierzesz się za robotę wcześnie rano, to jeszcze tego samego dnia wieczorem, będziesz mógł cieszyć się pięknymi meblami ogrodowymi.

W poszukiwaniu odpowiednich impregnatów do drewna, sprawdź ofertę sklepu internetowego dekoratorium.pl.

Poprzedni artykułRolety, żaluzje, moskitiery skrojone na miarę
Następny artykułMieszkanie na osiedlu przy parku – nie tylko dla rodziny

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj