Kolor musztardowy w aranżacji wnętrz – z czym go łączyć?

Sezony na modne kolory przychodzą i odchodzą. Jest jednak kilka barw, które niezależnie od trendów, zawsze prezentują się stylowo. Jedną z nich jest kolor musztardowy, czyli ciemna żółć przełamana przytulnym brązem lub szlachetnym złotem. Jak umiejętnie wykorzystać ten odcień w aranżacji wnętrz? W jakich zestawieniach będzie wyglądał najlepiej? Oto kilka praktycznych porad.

Mnogość możliwości

Kolor musztardowy może z powodzeniem stać się dominującą barwą każdego pomieszczenia albo stanowić ciekawy, orzeźwiający dodatek. Ciemna żółć doskonale sprawdzi się na ścianach. Jeśli zdecydujemy się użyć jej w całym pomieszczeniu, warto nieco stonować charakter wnętrza za pomocą delikatniejszych kolorów. Meble do salonu, w którym króluje ta barwa mogą być na przykład całkowicie białe albo ciemnobrązowe. Dobrym rozwiązaniem może być nałożenie musztardowej farby lub tapety na jednej lub dwóch ścianach, a pozostałe pokryć na przykład bielą.

Świetnym zastosowaniem złocistego odcienia będą obicia siedzisk. Na przykład musztardowa kanapa czy sofa albo wygodny fotel z wysokim zagłówkiem będą wyglądać niczym tron. Dzięki takim meblom nasze wnętrze zyska prawdziwie cesarskiego charakteru.

Nieco subtelniejszym rozwiązaniem będą dodatki i ozdoby w kolorze musztardowym. Mogą to być na przykład zasłony do ziemi, dekoracyjne poduszki, dywan albo dekoracyjna ceramika. Dzięki nim nasz pokój stanie się o wiele bardziej przytulny i jednocześnie energetyzujący.

Na luzie

Kolor musztardowy może pomóc nam stworzyć zupełnie różną atmosferę w zależności od tego, z jakimi innymi barwami go połączymy. Z jednej strony warto wykorzystać go w optymistycznych, nowoczesnych aranżacjach, na przykład w stylu boho czy retro. Z drugiej, znakomicie sprawdzi się również w klasycznych aranżacjach.

Jeśli decydujemy się na eklektyczne połączenie różnych epok lub inspirujemy się latami sześćdziesiątymi, przyciemniona żółć będzie idealna. Szczególnie dobrze wyglądać będzie z innymi ciepłymi, elektryzującymi kolorami, takimi jak czerwony i pomarańczowy. Śmiało można zestawiać je ze sobą pod postacią geometrycznych wzorów na wszelkich tkaninach i materiałach.

Bardzo pozytywnie wyglądać będzie także połączenie musztardowego z chłodnymi, ale nasyconymi barwami, na przykład Classic Blue albo turkusowym. Ich połączenie stworzy znakomity kontrast, który będzie przyciągał wzrok i świetnie wpisze się zarówno w stylistykę boho, jak i nowoczesną.

Elegancja i szyk

Przeciwieństwem swobodnych aranżacji jest styl klasyczny. W nim także znajdzie się miejsce na kolor musztardowy. Jeden centralny punkt w tym odcieniu, na przykład duża kanapa, będzie przełamywał ciemne tonacje i ocieplał zbyt poważne wnętrze. Ponadto, ciemna żółć będzie znakomitym uzupełnieniem wszelkich pozłacanych akcentów i wykończeni, typowych dla tego stylu.

W tym wydaniu musztardowego, kolorami towarzyszącymi może być na przykład czerń, ciemny brąz, szmaragd czy głęboki granat. Te intensywne barwy kojarzą się z podniosłą atmosferą, elegancją i klasyką. To one powinny dominować, a nasza żółć będzie dla nich wisienką na torcie.

Inną, równie szykowną, ale nieco mniej poważną stylistyką, w której sprawdzi się musztardowy, jest styl rustykalny. Wyróżniają go między innymi drewniane meble, spokojne tonacje i związek z naturą. Ciepła żółć niekoniecznie będzie tu dominującą barwą, ale może stanowić świetne uzupełnienie stonowanych zieleni i brązów. Kilka musztardowych poduszek dekoracyjnych, narzuta lub zasłony będą wyglądać świetnie w zestawieniu z naturalnymi materiałami.

Nieoczywista klasyka

Kolor musztardowy może wydawać się niestandardowy, jednak w rzeczywistości można śmiało zaliczyć go do ponadczasowych klasyków. W odpowiednich ilościach świetnie sprawdzi się w każdej aranżacji, we wszystkich pomieszczeniach w domu. W towarzystwie jasnych barw i metalowych elementów stworzy nowoczesny klimat. Przy innych intensywnych kolorach pomoże wykreować pomieszczenie w stylu retro. Natomiast w zestawieniu z ciemnymi, szlachetnymi odcieniami znakomicie wpisze się w klasyczną elegancję. Dlatego zawsze warto uwzględnić go przy aranżacji domu.

Poprzedni artykułPrzestrzeń pod schodami – jak ją wykorzystać?
Następny artykułBiały salon potrzebuje kontrastowych kolorów

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj