Z pozoru uchodzące za zwyczajny, konieczny element wyposażenia mieszkania, drzwi do pokoju mogą stać się centralną częścią wystroju, nadając wnętrzu unikalnego charakteru. Czym kierować się podczas wyboru: materiałem, kolorem, a może zdobieniami? Podpowiadamy!
Drewniane drzwi do pokoju – rozwiązanie uniwersalne
Rozwiązaniem tak bezpiecznym, jak potencjalnie ciekawym, jest skrzydło wykonane z drewna litego (bardziej szlachetne) lub klejonego warstwowo (odporniejsze na wypaczenia). Najpopularniejszymi gatunkami drewna przeznaczonego do produkcji drzwi są dąb, buk, mahoń oraz sosna. Rodzaj drewna, z którego wykonane zostały drzwi, szczególnie w przypadku drzwi z drewna litego, odgrywa ważną rolę w odbiorze wnętrza, zarówno ze względu na wyjściowy kolor skrzydła, jak i jego wagę. Wybór cięższych drzwi pokojowych, wykonanych na przykład z dębu, klonu albo innego, bardziej egzotycznego drewna, jak mahoń czy heban, może nadać pomieszczeniu monumentalnego charakteru, którego nie sposób osiągnąć używając lekkiego i naturalnie jasnego drewna sosnowego lub brzozowego.
Wbrew pozorom, drewniane drzwi do pokoju to rozwiązanie nie tylko dla wnętrz tradycyjnych. Dostępne w salonach meblowych i na stronach producentów drzwi z drewna obejmują obecnie szeroką gamę stylistyczną – od stylu angielskiego i charakterystycznych dla niego malowanych drzwi przeszklonych, przez jasny, surowy styl skandynawski, po najprostsze, minimalistyczne i futurystyczne skrzydła w formie jednolitej płyty pozbawionej zbędnych zdobień. Niezależnie od stylu dominującego w Twoim domu, drewniane drzwi wewnętrzne to pewny wybór pozwalający na zaakcentowanie wnętrza lub, wręcz przeciwnie, złagodzenie go.
Płyta MDF lub HDF – lżejsza alternatywa dla drewna
Drzwi pokojowe wykonane z drewnopochodnych płyt pilśniowych MDF (medium density fibreboard) lub HDF (high density fibreboard) to opcja nie tylko tańsza, ale w wybranych sytuacjach wskazana. Choć większość modeli dostępnych na rynku pokryta jest okleiną lub laminatem imitującym drewno, fornirem, czyli cienką warstwą drewna naturalnego, a czasem po prostu farbą. Pod względem wytrzymałości i użyteczności, drzwi wykonane z płyty nie ustępują w znaczącym stopniu skrzydłom drewnianym, oferując przy tym lekką konstrukcję, co z pewnością wpłynie na komfort użytkowania.
Niekiedy zdarza się, że w ofercie producenta dostępne będą drzwi do pokoju z płyty w stanie “surowym”. Pokryte jedynie farbą podkładową, tzw “primerem”, skrzydła tego typu są doskonałym elementem wyposażenia mieszkania w stylu brutalistycznym, gdzie ściany wykończone są gładkim betonem architektonicznym, a wystrój wnętrza przypomina bardziej starą fabrykę niż miejsce zamieszkania. Ten nabierający rozpędu trend aż prosi się o przetarte, nielakierowane drzwi z płyty pilśniowej, które uzupełnią design w wyjątkowy sposób. Podobnie jak drzwi pokojowe z litego lub klejonego warstwowo drewna, skrzydła płytowe są szeroką kategorią, w której każdy z pewnością znajdzie coś dla siebie.