Jak wykorzystać elementy sztukaterii we własnym domu?

Wiele osób wychodzi z założenia, że ornamenty. listwy czy też rozety sztukateryjne, pasują tylko i wyłącznie do klasycznych, wręcz pałacowych wnętrz. Oczywiście jest w tym stwierdzeniu wiele prawdy. We wnętrzach pałaców takie elementy były wykorzystywane na dużą skalę. Nie oznacza to jednak, że nie można ich zastosować we współczesnych wnętrzach. Elementy sztukateryjne dziś są bardzo różnorodne. Dlatego też pasują do wnętrz w stylu klasycznym, jak i do najbardziej nowoczesnych rozwiązań.

Wykorzystanie rozet sufitowych

Jednym z elementów sztukaterii, są między innymi rozety sufitowe. Jak wykorzystać je w swoim wnętrzu? Miejsce na rozetę zwyczajowo znajduje się po żyrandolem. Oczywiście jeśli stawiamy na bardzo wyszukany i ozdobny żyrandol, wówczas warto jest zainwestować w rozetę o spokojnym kształcie, bez zbędnych ozdobników. Natomiast we wnętrzach nowoczesnych, w których żyrandole oraz lampy zazwyczaj mają dość prosty kształt, można pokusić się o nieco ozdobniejszy wybór rozety. Warto jednak pamiętać o tym, iż powinna pasować ona do stylu wnętrza, dlatego najlepiej jest stawiać na stonowaną klasykę.

Rozeta sprawdzi się w każdym wnętrzu. Nie ma znaczenia czy stawiamy na pomieszczenia dość awangardowe, czy też pałacowe. Odpowiedni wybór wyglądu rozety jest tutaj najważniejszy, a jej występowanie jak najbardziej wskazane. Obecnie rozety mają przeróżne kolory, jednak zazwyczaj wybór pada na biel bądź też lekki beż. Wiele zależy od tego, w jakim kolorze jest sufit.

Przy wyborze rozety ważnym faktem jest to, jak duży jest żyrandol. Rozeta musi wychodzić poza niego, choć dziś spotyka się również odwrotne rozwiązania. Jednak idąc w klasykę, to rozeta powinna być większa, dzięki czemu widać jej piękne zdobienia brzegów. Musi być ona także dobrana pod względem wymiarów w stosunku do wielkości sufitu. W małych mieszkaniach, w których salony nie są zbyt duże, nie można zdecydować się na największe rozety, ponieważ przytłoczyły by one wnętrze. Zawsze zatem należy kalkulować, by wybrać rozetę o uniwersalnych wymiarach, pasujących do sufitu.

Czy rozety są jednak jedyną dekoracją, jaką można umieścić na suficie? Zdecydowanie nie. Warto pomyśleć także o kasetonach, które dziś cieszą się coraz większą popularnością. Mnóstwo osób decyduje się na ich założenie, ponieważ stanowią one ozdobę samą w sobie. Można oczywiście zdecydować się na kasetony o regularnych kształtach, bez ozdobników. Jeśli jednak marzy nam się bogate wnętrze, wówczas kasetony mogą pozytywnie nas zaskoczyć mnogością swoich żłobień oraz zdobień.

Listwy we wnętrzach – detal zmieniający wszystko

Rozety czy też kasetony nie są jednak zdecydowanie tak popularne, jak listwy. Zarówno te przypodłogowe, jak i umieszczane na styku ściany oraz sufitu.

Listwy przypodłogowe zazwyczaj kojarzą nam się z dość wąskimi i niskimi listwami, maskującymi jedynie szczelinę dylatacyjną. Natomiast na rynku są także o wiele wyższe listwy, mogące zajmować nawet 1/3 ściany. Takie rozwiązanie jest bardzo pożądane w wysokich pomieszczeniach, przykładowo w kamieniach. Tam jego zastosowanie nie zaburza wyglądu pomieszczenia, a jedynie nadaje mu charakteru. Takie listwy oczywiście nie mogą być zbyt wysokie w pomieszczeniach niższych, ponieważ w pomieszczeniu nagromadziłoby się zbyt wiele przytłaczających elementów. Takie listwy zazwyczaj są w kolorze białym, kontrastującym przykładowo z ciemnymi meblami. Wiele osób kładzie listwy na dole przy podłodze oraz nieco wyżej. W ten sposób tworzy się wyznaczona przestrzeń, która może zostać wypełniona przykładowo ozdobną tapetą. To idealne rozwiązanie dla tych osób, które pragną nieco ożywić swoją ścianę

Listwy przysufitowe, montowane na styku sufitu oraz ściany, czyli fasety oraz gzymsy, także są coraz częściej wykorzystywane we wnętrzach.

Na rynku jest mnóstwo elementów sztukateryjnych, które można wykorzystać w swoim domu czy też mieszkaniu. Warto jednak pamiętać o tym, by utrzymywać równowagę w tym zakresie. Decydując się na jeden czy dwa elementy, można pięknie zagospodarować przestrzeń, jednocześnie jej nie przytłaczając.

Poprzedni artykułInstalacje sanitarne na światowym poziomie od polskiego producenta
Następny artykułWyjątkowa kolekcja Artis – Villeroy&Boch

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj