Montaż podłóg drewnianych – Najczęściej popełniane błędy

Piękna drewniana podłoga to marzenie wielu z nas – to nie tylko ciepło pod stopami, ale także naturalne piękno, które przez długie lata może zdobić wnętrze pomieszczenia. To, czy uda się osiągnąć taki rezultat w dużej mierze zależy od wybranego gatunku drewna, rodzaju podłogi (deska lita, warstwowa, parkiet, panele) i wykończenia, ale nie mniej istotny jest jej montaż. Jakie są najczęściej popełniane błędy w trakcie tego procesu?

Montaż podłogi drewnianej – co może pójść nie tak?

Niektóre rodzaje podłóg – jak np. deska lita czy panele – wydają się stosunkowo łatwe w układaniu i na pierwszy rzut oka powinna poradzić sobie z nimi nawet osoba niemająca większego doświadczenia. W rzeczywistości nie jest to jednak wcale takie proste, a właściwe bardzo często ułożenie podłogi jest nie lada wyzwaniem. Prawidłowo zamontowana powinna być równa, płaska i na całej długości trzymać poziom (zakłada się, że maksymalna różnica na odcinku dwóch metrów nie powinna przekraczać 3 mm). Ułożenie podłogi z wysoką dokładnością deski czy paneli na podłodze – która bardzo często nie jest idealnie gładka, jest ogromnym wyzwaniem. Nierzadko na ułożonej powierzchni widoczne są nieestetyczne fale czy krzywizny. Problematyczne bywa również wykończenie obrzeży i pokrycie podłogi lakierem czy olejem, a w przypadku paneli – dobór odpowiedniego podkładu. Jeszcze trudniej jest w przypadku parkietu – tu dochodzi mnóstwo szczelin, które powinny być doskonale spasowane i równomiernie rozmieszczone, aby osiągnąć zadowalający efekt. Ewentualne niedociągnięcia w tej materii nie tylko zaburzają harmonię podłogi, ale także mogą spowodować jej wypiętrzanie podczas zmiany temperatury czy wilgotności w pomieszczeniu.

Najczęściej popełniane błędy przy montażu podłogi

Według opinii doświadczonej firmy Parkiety dla Ciebie która świadczy usługi układania parkietu i montażu podłóg drewnianych osiągnięcie rezultatu niezgodnego z oczekiwaniami najczęściej wynika z błędów popełnionych na etapie montażu, choć niektóre problemy mogą wynikać także z nieprawidłowo przygotowanej posadzki czy nierównych ścian.

Jednym z częściej popełnianych błędów wpływających na trwałość podłogi jest niesprawdzenie materiałów wykorzystanych do wykonania posadzki. Drewno ma swoje wymagania – m.in. powinno być ułożone na podłożu z dylatacją, a materiały wykorzystane do jego wykonania muszą być dostosowane do drewna. Zaniedbania mogą wpływać m.in. na niedopasowanie się drewna do podłoża podczas ruchów wynikających ze zmian temperatury czy wilgotności i pękania drewna. Podłoże powinno być również zbadane wilgociomierzem – położenie desek na wilgotnej posadzce to najprostsza droga do pęcznienia, odspajania czy wykręcania desek. Położenie wilgotnych desek także jest bardzo ryzykowne – podczas schnięcia szczeliny będą się powiększały, a sama podłoga może utracić swoją geometrię.

Inną kwestią, wymagającą uwagi, jest wykończenie podłogi wzdłuż ścian. Bardzo często układana jest ona zbyt „ściśle”, bez pozostawienia odstępu pomiędzy deską a tynkiem. W efekcie drewno nie może w naturalny sposób pracować, przez co dochodzi do większych uszkodzeń – podłoga może się wypiętrzyć w jednym lub kilku miejscach, pękać, może dojść nawet do uszkodzenia ścian. Takie ułożenie podłogi „na wcisk” sprzyja również przenikaniu wilgoci, co przyspiesza degradację drewna.

Błędy często dotyczą środków chemicznych wykorzystywanych podczas układania podłogi drewnianej – a więc lakierów i klejów. Nie istnieje klej uniwersalny, na który można ułożyć każdą podłogę – inny powinien być wykorzystany do desek litych, warstwowych oraz parkietu. Inny środek powinno się wykorzystać do montowania podłogi już lakierowanej, a inny do surowego drewna. Ze względów estetycznych klej powinien być także dopasowany do gatunku drewna i wynikającego z tego odcienia. Ciemnych gatunków lepiej nie kleić jasnym spoiwem i na odwrót. Do drewna powinien być także dopasowany lakier – by uniknąć plam i przebarwień, a także zapewnić mu wysoką trwałość należy go dobrać do gatunku drewna. Wbrew pozorom ogromne znaczenie ma lakier podkładowy. Wiele osób, zwłaszcza zabierających się za samodzielne układanie podłogi drewnianej wykorzystuje tzw. lakier uniwersalny, co przysparza późniejszych problemów.

Uniknij błędów podczas montażu – skorzystaj z pomocy fachowców

Wymieniliśmy tylko niektóre spośród najczęściej popełnianych błędów podczas montażu podłóg drewnianych. Niestety, większość z nich przydarza się osobom decydującym się na samodzielny montaż desek, paneli czy parkietów – zwłaszcza gdy robią to po raz pierwszy. Nie zawsze jest możliwa ich późniejsza naprawa lub zminimalizowanie uszkodzeń i często konieczna okazuje się całkowita wymiana podłogi. Dlatego warto rozważyć zlecenie tego zadania doświadczonej ekipie, która na co dzień zajmuje się układaniem podłóg wykonanych z drewna. Sam surowiec jest niemałym wydatkiem, nie należy więc oszczędzać na jego montażu, co mogłoby zaprzepaścić doskonały efekt. Sprawdzoną oraz godną zaufania nasza firma, specjalizującą się w tego typu usługach parkieciarskich. Decydując się na współpracę z nami możesz liczyć nie tylko na zakup wysokiej jakości drewna, ale też na profesjonalnie ułożenie podłogi, co daje Ci pewność, że będzie wyglądać dokładnie tak jak sobie wymarzyłeś.

Więcej informacji na stronie www.parkietydlaciebie.pl

Poprzedni artykułKinkiet do czytania do sypialni – jak wybrać odpowiedni model?
Następny artykułJak dobrać oświetlenie do łazienki?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj