Poziomy, czy pionowy – jaki grzejnik wybrać?

Poziomy, czy pionowy – jaki grzejnik wybrać?

Wybór grzejnika nie sprowadza się jedynie do doboru określonej mocy grzewczej obliczanej na podstawie metrażu pomieszczenia i średniego zapotrzebowania na ciepło w budynku mieszkalnym na metr kwadratowy, ale również do wyboru jego kształtu i orientacji – pionowej lub poziomej. Warto zastanowić się w jakich sytuacjach lepiej wybrać grzejnik dekoracyjny pionowy, a kiedy poziomy będzie najlepszym wyborem. Na co zwrócić uwagę przy ich wyborze?

Kiedy chcemy ogrzać pomieszczenie na poddaszu

Dom z poddaszem użytkowym posiada dosyć duże skosy, nawet jeśli kondygnacja jest nieco podniesiona. W takiej sytuacji na grzejniki pozostaje niewiele miejsca, gdyż w każdym pomieszczeniu znajduje się przynajmniej jeden skos. Najczęściej, jeśli mamy do czynienia z niewielkimi pokojami, stosowane są grzejniki dekoracyjne poziome. Dzięki ich użyciu można ogrzać niewielkie pomieszczenie, a jeśli dom jest dobrze ocieplony od strony dachu, to nie potrzeba grzejnika dekoracyjnego o dużych gabarytach. Grzejnik musi się znaleźć przynajmniej 10 cm nad ziemią i tyle samo od ściany.

Grzejniki dekoracyjne w dużym salonie z oknami tarasowymi

Jeśli chcemy dopasować grzejniki dekoracyjne do dużego salonu z oknami tarasowymi to mamy więcej niż jedną możliwość i wszystko zależy od naszej inwencji i zaplanowania wnętrza oraz tego na co pozwala nam instalacja C.O. Jeśli salon jest długi i wąski to chcemy zachować jak najwięcej przestrzeni użytkowej. W takim przypadku najlepiej zdecydować się na grzejniki dekoracyjne pionowe, które sprawdzą się zaadaptowane obok drzwi i okien tarasowych, jeśli nie zajmują one całej ściany. Można znaleźć modele grzejników dekoracyjnych, które są naprawdę wąskie. Dzięki temu bez problemu zmieszczą się nawet w kącie. W ten sposób nie zabiera się cennej przestrzeni dłuższych ścian, gdzie można postawić komplet wypoczynkowy, a także regały czy witryny. Jeśli mamy do czynienia z bardzo dużym salonem możemy wybrać i zamontować pod oknem grzejnik dekoracyjny poziomy, a na jednej ze ścian obok regałów również wąski grzejnik pionowy.

W zależności od aranżacji pomieszczenia

Wybór grzejnika, oczywiście pod warunkiem odpowiedniej przestrzeni można uzależnić od rodzaju planowanego wykończenia wybranego pokoju. Grzejniki dekoracyjne posiadają często pionowe lub poziome tłoczenia w stali w zależności od ich orientacji. Można zatem grzejnik dopasować do wybranej aranżacji. Jeśli chce się postawić na tapetę winylową w pionowe pasy, która odporna jest na działanie temperatury i wilgoci i można ją stosować z powodzeniem nawet na ścianie, gdzie znajduje się grzejnik, warto wybrać grzejnik dekoracyjny pionowy. Z kolei grzejnik poziomy można dopasować do kierunku ułożenia płytek na podłodze. Takie małe detale czynią aranżację spójną i wpisują się w nowoczesne aranżacje oparte na geometryzmie.

Grzejnik do kuchni i do łazienki – jaki wybrać?

Warto wiedzieć, że grzejniki dekoracyjne mogą być zastosowane jako dodatkowe źródło ciepła nawet przy zastosowaniu ogrzewania podłogowego. Często takie ogrzewanie stosuje się na dużych przestrzeniach, np. salonu połączonego z kuchnią. W kuchni można zamontować grzejnik, jeśli zachodzi taka potrzeba. Oczywiście może się on znaleźć pod oknem jeśli akurat nie stoi w tym miejscu szafka z blatem. W takiej sytuacji rzecz jasna trzeba zdecydować się na model, który się pod nim zmieści, czyli poziomy. Jeśli jednak wysoka zabudowa zajmuje całą jedną ścianę, a koniecznie chce się mieć w tym miejscu dodatkowe ogrzewanie, to można zamontować grzejnik na przeciwległej ścianie i wybrać model pionowy. Dzięki temu będzie można zmieścić tam jeszcze blat z hokerami czy też stół z krzesłami. W łazience również doskonale sprawdzają się grzejniki dekoracyjne. Oczywiście nie mogą znajdować się zbyt blisko wanny ani prysznica. Warto postawić na modele pionowe, które nie zajmą zbyt wiele przestrzeni użytkowej, której w łazience zwykle nie jest zbyt dużo.

Wybór grzejników dekoracyjnych zależny jest od kształtu pomieszczenia, obecności skosów, bądź dużych okien. Istotne jest również jak planuje się rozmieścić meble. Przeanalizowanie tych wszystkich rzeczy pozwoli wybrać odpowiedni grzejnik dekoracyjny, pionowy lub poziomy, a być może znajdzie się miejsce na obydwa rozwiązania.

Poprzedni artykułJaka sofa do salonu? Czym się kierować przy wyborze kanapy
Następny artykułNowoczesne lampy podłogowe

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj