Termomodernizacja budynku to niezbędny zakres prac, który przyczynia się do wzrostu komfortu życia domowników. Wydajny piec – najlepiej ekologiczny, energooszczędne okna, szczelna stolarka drzwiowa oraz profesjonalnie wykonana izolacja termiczna budynku gwarantują dobrą wymianę powietrza, a jednocześnie zatrzymanie ucieczki ciepła przez szczeliny, nie osadzanie się wilgoci wewnątrz, a w efekcie – duże oszczędności na ogrzewaniu budynku.
Jest to jednak dość kosztowna inwestycja i wiele osób odkłada ją w czasie, by zaoszczędzone pieniądze zainwestować w wykończenie wewnątrz. Czy takie podejście faktycznie się opłaca? Sprawdzamy.
Fachowa termomodernizacja i jakościowe materiały izolacyjne
Termomodernizacja budynku wymaga od osoby, która ją wykonuje bardzo rozległej wiedzy, specjalistycznego przygotowania i dużego doświadczenia. Prace związane z ocieplaniem budynku muszą zostać poprzedzone analizą stanu technicznego budynku, specyfiki jego konstrukcji oraz z uwzględnieniem zastosowanej technologii budowlanej, na podstawie której tworzy się tak zwany projekt termomodernizacji. Jest to specjalistyczny dokument przygotowany przez specjalistę w dziedzinie termomodernizacji, który swoim nazwiskiem poświadcza, że bierze na siebie odpowiedzialność za wszystkie swoje decyzje związane z ocieplaniem.
Na podstawie tej analizy dobiera się właściwą technologię termomodernizacyjną oraz wybiera odpowiednie materiały izolacyjne. Prace izolacyjne powinny być prowadzone zgodnie z zaleceniami i wytycznymi zawartymi w projekcie. Wszelkie zmiany powinny być bezwzględnie konsultowane z autorem projektu. Równie ważny jest zakup odpowiednich materiałów izolacyjnych. Powinny one być zgodne z zaleceniami w projekcie, w którym określa się zarówno rodzaj konkretnego materiału, jak i wszystkie jego parametry. Zaleca się kupowanie materiałów wyłącznie z pewnych źródeł, u znanych producentów, w renomowanych marketach budowlanych. W stacjonarnym markecie budowlanym z materiałami izolacyjnymi możemy liczyć na fachową obsługę i profesjonalne doradztwo. Osoby zatrudnione w takich marketach, czy składach budowlanych to eksperci w zakresie doradztwa, często mają również doświadczenie w zakresie sztuki budowlanej.
Nie oszczędzaj na materiałach, bo tylko te produkty, których jakość potwierdzają certyfikaty, gwarantują długą żywotność i wysokie standardy. Kupując materiały z niepewnych źródeł, często na aukcjach internetowych, nie mamy już takiej gwarancji – a to spore ryzyko.
Samodzielne ocieplanie budynku i oszczędności na materiałach izolacyjnych
Stanowczo odradza się wykonywania prac termomodernizacyjnych samodzielnie, nie mając do tego żadnego przygotowania, lub powierzenie tego zadania osobom, które nie mają odpowiedniej wiedzy i doświadczenia. Efekty usterek i niefachowo przeprowadzonego ocieplenia budynku mogą nas wiele kosztować zarówno pieniędzy, jak i nerwów. Są to przede wszystkich niekontrolowana ucieczka ciepła przez ściany i dach, zawilgocenie ścian zewnętrznych, powstawanie ognisk grzybów i pleśni, a czasem nawet niszczenie konstrukcji budynku wskutek długotrwałego zawilgocenia.
Najczęstsze błędy wykonawcze:
- niewłaściwe zabezpieczenie budynku,
- nieumiejętne przygotowanie podłoża,
- niedokładne nakładanie warstwy izolacyjnej,
- nieprawidłowe mocowanie płyt styropianowych.