Wybieramy kabinę prysznicową

Wybór kabiny prysznicowej jest ważną decyzją. Powinien to być produkt, który posłuży nam przez co najmniej kilka lat. Jak więc się do tego zabrać ?

Kabina oprócz tego że stanowi jeden z głównych elementów wystroju łazienki, musi być funkcjonalna i praktyczna. Asortyment osłon prysznicowych na rynku jest bardzo szeroki i nierzadko mamy kłopot na jaki model kabiny się zdecydować. Najważniejsze czynniki jakie determinują nasz wybór to wielkość i kształt łazienki oraz jej stylistyka. Ważną kwestią będzie także to kto będzie z niej korzystał.

Rodzaj i kształt kabiny

A) Najczęściej spotykanym rozwiązaniem jest kabina narożna – półokrągła. Taka wersja kabiny jest najlepszym rozwiązaniem dla małych łazienek, ponieważ jej zaokrąglony bok zajmuje stosunkowo mało miejsca, a wybór takiego rozwiązania szczególnie w standardowych wymiarach jest przeogromny. Kabiny półokrągłe mogą mieć dwa tej samej długości boki jak np. 80×80 cm lub jeden z boków dłuższy dla przykładu 100×80. Nazywamy ją wtedy kabiną asymetryczną . Kabina asymetryczna znajdzie swoje zastosowanie w takich sytuacjach gdzie to jeden z boków jest przeszkodą do wyboru większej i bardziej komfortowej kabiny.

B) Inny rodzaj kabin narożnych to kabiny kwadratowe. Zaletą kabiny kwadratowej bądź prostokątnej jest możliwość dowolnej konfiguracji długości i szerokości obu boków. Takie rozwiązanie pozwala zagospodarować każdą nawet nieustawną łazienkę oraz zapewni więcej komfortu w kąpieli ze względu na więcej miejsca wewnątrz strefy prysznicowej.

C) Kabiny pięciokątne tzw. pentagonalne zyskały ostatnio i wciąż zyskują dużą popularność. Ich kształt oraz zastosowane rozwiązania pozwalające otwierać drzwi na prawą lub lewą stronę to dobra propozycja do niewielkich łazienek, gdzie liczy się każdy centymetr, a ścięty jeden z boków zapewni oszczędność miejsca po zamontowaniu jej w łazience.

D) Kabiny przyścienne to taki rodzaj kabin, które montuje się wyłącznie na jednej ścianie. Znajdą one swoje zastosowanie w stosunkowo długich lecz wąskich łazienkach lub tam gdzie wymaga tego układ pomieszczenia, czy też doprowadzone instalacje wodne i kanalizacyjne. Kabiny przyścienne mogą występować jako półokrągłe, owalne czy też prostokątne lub kwadratowe.

E) Kabiny wolnostojące to dość rzadko spotykane rozwiązanie. Wymagają dość dużych nakładów finansowych, ponieważ takie modele ze względu na większą ilość materiałów z jakich są wykonane oraz zastosowane kwestie techniczne wyceniane są dość drogo. Problemem może być także ich instalacja, która nie wszędzie będzie możliwa w związku z kwestią podłączenia i odpływu wody, często też prądu- jeśli wyposażono je w dodatkowe opcje jak oświetlenie, radio, wytwornicę pary itp..

F) Kabiny wnękowe czyli najczęściej występujące jako drzwi wnękowe prysznicowe zainstalowane są we wnęce pomiędzy dwoma murowanymi ścianami

G) Kabiny nawannowe, montowane są najczęściej na jednej ze ścian, wzdłuż boku wanny. Mogą to być parawany nawannowe, które występują jako elementy stałe lub składane, łamane czy też uchylne, przez co nie zajmują dużo miejsca, a zapobiegają wychlapywaniu wody podczas brania szybkiego prysznica w wannie. Inną opcją mogą być zabudowy wanny na całej długości jednego lub obu boków. Parawany stosuje się w łazienkach gdzie nie ma dość miejsca na instalację zarówno wanny jak i kabiny. Będą więc idealnym rozwiązaniem do małych blokowych łazienek .

H) Kabiny typu Walk IN to najmodniejsza ostatnio i najdynamiczniej rozwijająca się wersja kabiny – kabiny tzw. otwartej. W jej skład bowiem wchodzi jedna stała ścianka szklana bądź też kombinacja dwóch lub więcej ścianek. Kabiny walk in nie posiadają drzwi, które pozwalają na zamknięcie się w strefie kąpieli.

Wymiary kabiny

W związku z tym, że kabina to jedno z najważniejszych i największych urządzeń w łazience, powinna być dobrze wymierzona i dopasowana do pozostałych elementów wyposażenia jak umywalki, miski wc, wanny. Ważne jest także to kto będzie użytkownikiem kabiny. Inną wysokość dedykuje się osobom starszym, gdzie komfortowe wejście i wyjście z kabiny będzie istotną sprawą, a inne małym dzieciom gdzie najlepiej sprawdzi się kabina niska – zamontowana na głębokim brodziku. Brodzik taki może służyć bowiem także jako wanienka, gdy nie mamy możliwości zainstalowania obu takich urządzeń jak wanna i kabina.

Bardzo istotną kwestią są wymiary szerokości i długości kabiny podawane przez producentów. Standardowe wymiary są najczęściej „zaokrąglane” do pełnych wartości czyli np. 90x90cm lub 120x80cm itd. W rzeczywistości wymiary te są na ogół mniejsze o ok 1-2 cm, czyli dla rozmiaru 90×90 będzie to np. 88x88cm. Dzieje się tak ponieważ to brodzik jest wyznacznikiem całkowitym wymiarów prysznica i to według pełnych gabarytowych wymiarów brodzika podawane są wartości wymiarów kabin. Kabina powinna posiadać trochę mniejszy wymiar, tak aby zmieściła się na rancie brodzika zapewniającym prawidłowe uszczelnienie obu tych elementów. Pełne wymiary można uzyskać wysuwając kabinę z profili przyściennych jeśli w takie jest wyposażona, ale całość straci wtedy na wyglądzie. Dokładne sprawdzenie wymiarów to obowiązek każdego kupującego, zwłaszcza gdy kabina będzie montowana bezpośrednio na podłodze. Unikniemy w ten sposób kłopotów z niewłaściwym dopasowaniem wymiarów do np. odpływów liniowych czy też nie dopasujemy się wymiarem do połączenia płytek podłogowych jeśli położono je w 2 różnych kolorach – inne w strefie prysznica a inne na reszcie powierzchni łazienki.

Jaki rodzaj drzwi wybrać?

Kabiny prysznicowe dzielimy na uchylne, przesuwne, składane czy też wahadłowe – otwierane do środka i na zewnątrz kabiny. Każde z tych rozwiązań ma oczywiście swoje plusy i minusy. Do zalet drzwi uchylnych należy duży wybór rozwiązań, brak prowadnic w których gromadzą się osady z wody i zanieczyszczenia oraz np. szerokość wejścia do kabiny ale z drugiej strony potrzebujemy więcej miejsca w łazience na takie rozwiązanie. Delikatnym dyskomfortem może być także ociekająca z drzwi woda, która spada na podłogę podczas otwierania drzwi po kąpieli – chyba że kabinę wyposażono w specjalną rynienkę w drzwiach odprowadzającą wodę. Drzwi przesuwne to dobre rozwiązanie do małych łazienek lub tam gdzie ich otwieranie może kolidować z innymi urządzeniami. Kabiny rolkowe które są w nie wyposażone wymagają więcej uwagi i czyszczenie ich zajmuje trochę więcej czasu. Rolki czyli wózki jezdne należy często czyścić i konserwować aby się nie zatarły. Dobrym wyborem mogą być drzwi wahadłowe czy składane. Nie zajmują dodatkowego miejsca w łazience, a po złożeniu ich do środka woda spływa do brodzika.

Materiał i wykończenie

Obecnie produkowane kabiny to połączenie szkła oraz elementów metalowych jak aluminium, stal nierdzewna, cynk czy mosiądz. Szkło bezpieczne hartowane, bo tylko takiego się używa do produkcji kabin, powinno być odpowiedniej grubości 5,6 lub optymalnie 8mm. Zapewni to dłuższą trwałość kabiny, bezpieczeństwo, większą stabilność i lepszą pracę elementów przesuwnych czy uchylnych. Najbardziej popularne to szkło transparentne czyli przeźroczyste. Taki rodzaj szkła gwarantuje elegancję, nie zmniejsza optycznie łazienki oraz nie maskuje innych elementów jak np. dekoracje z okładzin ściennych. Elementy metalowe jak zawiasy, rolki, uchwyty czy wsporniki stabilizujące dadzą nam gwarancję dłuższego użytkowania niż stosowane często ich odpowiedniki z tworzyw sztucznych które oferują tańsze modele kabin.

Tekst opracowany został we współpracy ze sklepem internetowym prysznice.pl

Poprzedni artykułDrzwi wewnętrzne do mieszkania lub domu
Następny artykułZamawianie szafy na wymiar

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj