Bejca do drewna – Co warto wiedzieć o tym produkcie

Jeśli zdecydowałeś, że materiałem wykończeniowym twojego wnętrza będzie drewno, nie musisz obawiać się monotonni. Współczesne rozwiązania, jakie daje bejca do drewna stwarzają wiele możliwości kolorystycznych, jednocześnie dbając o zachowanie naturalnego wizerunku tego budulca. Stojąc jednak przed wyborem odpowiedniego preparatu, na pewno zastanawiasz się jaki typ bejcy wybrać i gdzie konkretne kategorie znajdą swoje zastosowanie?

Rodzaje bejc do drewna

Biorąc po uwagę elementy, w których bejca ma funkcjonować, branża stolarska korzysta z kilku kategorii tych produktów, różniących się między sobą składem. Wśród nich wyróżnić można:

  • bejca wodna – jak sama nazwa wskazuje, dominującym składnikiem jest woda i domieszka pigmentu. Uznawana jest za środek bardzo ekologiczny ze względu na naturalną mieszankę molekuł i brak zawartości rozpuszczalników. Nadaje delikatny, subtelny kolor i sprawdza się we wszystkich elementach drewnianych, przede wszystkim meblach, oknach, drzwiach lub boazeriach.
  • bejca rozpuszczalnikowa – ze względu na dużą zawartość rozpuszczalników, znajdujących się w składzie preparatu, mogą wykazywać się intensywnymi kolorami, a przy tym są odporne na promieniowanie słoneczne, dlatego nadają się do użytku zewnętrznego, na przykład malowania elementów ogrodzenia lub mebli ogrodowych.

bejca do drewna zastosowanie

  • bejca nitro – jest mieszaniną wysokogatunkowych rozpuszczalników, pigmentów i barwników, dlatego doskonale nadaje się do profesjonalnego kolorowania wyrobów z drewna litego oraz fornitów drewnianych. Mimo intensywności działania, pozostawia efekt naturalnego słoja, a dodatkowo charakteryzuje się szybkim czasem schnięcia, dobrą rozlewnością i jednorodnością. Używana jest także w warunkach przemysłowych.
  • bejca spirytusowa – to mieszanina barwnika i roztworu alkoholowego, dzięki którym możliwe jest uzyskanie bardzo nasyconego koloru. Problematyczne może jednak okazać się jej szybkie schnięcie, które wymaga wprawy i doświadczenia w nakładaniu na strukturę drewna, dlatego produkt ten jest polecany dla profesjonalistów.
  • bejca olejowa – jest wytwarzana z naturalnych olejów i wosków, oraz wysokiej jakości pigmentów mineralnych, dzięki czemu stanowi trwały produkt, służący przez wiele lat. Głęboko wnika w drewno, pozostawiając jego naturalną strukturę, a przy tym jest odporna na czynniki atmosferyczne, dlatego znajduje swoje zastosowanie w produktach meblarskich, elementach drewnianych, schodach, ale i zewnętrznych fasadach.

Mimo, że wszystkie bejce dostępne są w pełnej gamie kolorystycznej, to ich dobór ze względu na skład może być dla ciebie problematyczny. Każdy gatunek drewna wybarwia się bowiem inaczej ze względu na swoją charakterystykę, dlatego wiedza o zastosowaniu bejcy jest bardzo istotna.

bejca do drewna kolory

Bejca zastosowanie

Wiedząc o tym, że element przeznaczony do bejcowania, wykonany jest z sosny, warto dostosować do niego preparat mało agresywny, ze względu na miękkość materiału z jakim ma się do czynienia. Najlepiej użyć bejcy wodnej lub rustykalnej, oraz zabezpieczyć produkt lakierem.

Dowiedź się jak bejcować drewno sosnowe krok po kroku z artykułu:

http://malowaniedrewna.com.pl/bejcowanie-drewna-sosnowego-krok-po-kroku/

kolory bejcy do drewna

Drewno dębowe jest materiałem twardym. Kojarzony zatem może być przez ciebie jako podłoże trudne do wybarwienia. Mimo to, wskazany typ jest podłożem, które współpracuje z kolorem, dlatego można użyć każdego ze wskazanych gatunków bejc.

Mając do czynienia z fornirem, czyli cienką płytą warstwową, mającą zastosowanie głównie w okładzinach, warto użyć bejc z kategorii nitro lub rozpuszczalnikowa, które są dość inwazyjne, ale skuteczne. Fornir, który najczęściej jest wykorzystywany w celach dekoracyjnych musi odznaczać się intensywnością koloru.

Najbardziej popularnym elementem w którym wykorzystywana jest bejca, to podbitka dachu. Ze względu na warunki atmosferyczne, jakie oddziałują na materiał, ale i konieczność zachowania walorów estetycznych, które są widziane, warto użyć do malowania odpornych bejc nitro lub rozpuszczalnikowych, oraz zabezpieczyć elementy lakierem.

Zachęcamy również do przeczytania artykułu jak przeprowadzić renowacje mebli ogrodowych krok po kroku:

http://dekoracjadrewna.pl/renowacja-mebli-ogrodowych-instrukcja-krok-po-kroku/

Poprzedni artykułMeble biurowe nie muszą być drogie!
Następny artykułZamieszkaj we Wrocławiu – zalety życia w stolicy Dolnego Śląska

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj