Nowoczesny dom typu stodoła – jak wygląda i co warto o nim wiedzieć?

Skojarzenia z budynkiem nazywanym stodołą mogą być różne. Dla niektórych zdecydowanie dalekie od elegancji i wyszukanego designu. Jednak już pierwszy rzut oka na najnowsze projekty domów o takiej stylistyce udowadnia, że nawet stodoła może być efektowna, stylowa i przytulna. 

Czy projekty domu typu stodoła są popularne?

Jeszcze kilka lat temu projekty domu przypominającego stodołę interesowały tylko odważnych inwestorów. Design uważany przez wielu za zbyt ekstrawagancki, nie budził zaufania wśród osób przyzwyczajonych do tradycyjnego wyglądu domów jednorodzinnych.

Spojrzenie na domy stodoły uległo zmianie wraz z pojawieniem się mody na minimalizm i prostotę jako ogólnie przyjętego trendu. Projekty określane jak nowoczesna stodoła zyskały wysoką popularność – szacuje się, że obecnie nawet co dziesiąty inwestor jest zdecydowany wybrać dla siebie dom tego typu.

Największe zalety domów stylizowanych na stodoły to: energooszczędność, łatwość wykonania (prosta bryła, oszczędna konstrukcja) oraz zastosowanie elementów tworzących poczucie bliskości z naturą. Praktycznie wszystkie projekty przedstawiające domy stodoły uwzględniają także względy ekologiczne. Dla wielu inwestorów jest to kwestia bardzo istotna, a może nawet kluczowa.

Projekt ,,nowoczesna stodoła”: jak rozplanować wnętrze?

Rozplanowanie poszczególnych pomieszczeń warunkuje powierzchnia domu oraz ilość kondygnacji. Inne będzie rozmieszczenie pomieszczeń dla projektu domu parterowego typu stodoła, a inne w projekcie nowoczesnej stodoły z antresolą.

Decydując się na antresolę lub poddasze użytkowe można wydzielić osobną strefę odpoczynku i relaksu na górze lub oddzielić pokoje potomstwa od pozostałych pomieszczeń. W domu jednopoziomowym wszystko będzie znajdować się na jednej kondygnacji. Nie ma jednak powodu do obaw ponieważ duże, otwarte przestrzenie są niezwykłe łatwe do ukształtowania i zagospodarowania.

Nowoczesna stodoła zakłada maksymalną funkcjonalność. Projekty tworzone w tym nurcie  minimalizują ilość zbędnych i nieużytecznych zakamarków, a dzięki temu poszczególne pomieszczenia są bardziej ustawne i łatwiejsze do adaptacji – nawet mimo dużej ilości przeszkleń.

We wnętrzu domu stodoły królują subtelne kolory i naturalne materiały takie jak cegła, beton, czy drewno. W piętrowych stodołach ważnym elementem wystroju są efektowne schody. Mają one rolę nie tylko komunikacyjną, ale także ozdobną. W kwestii wystroju, wielu inwestorów decyduje się na połączenie sielskiego, rustykalnego stylu z elementami nowoczesnymi i wielkomiejskimi.

Jakie ogrzewanie sprawdza się w projektach domów typu stodoła?

Projekt domu określany jako nowoczesna stodoła może wydawać się trudny do ogrzania ze względu na duże okna (będące zresztą elementem rozpoznawczym nowoczesnych stodół). Nic bardziej mylnego – przeszklenia w pomieszczeniach rozplanowanych na południowej stronie domu powinny być postrzegane jako atut. W słoneczne, jesienno-zimowe dni naturalnie i ekonomicznie dogrzewają wnętrze.

Budynki o prostej bryle pozwalają mocno zredukować niebezpieczeństwo pojawienia się mostków cieplnych. Dlatego projekty domu w kształcie stodoły posiadają wysokie parametry cieplne i znacznie łatwiej można je ogrzać. Podstawowe źródło ciepła w domach-stodołach stanowią najczęściej pompy ciepła oraz ogrzewanie podłogowe.

Nowoczesna stodoła: jaki jest koszt budowy?

Dom stodoła posiada mało skomplikowaną bryłę, dwuspadowy dach oraz prostą konstrukcję. Biorąc pod uwagę takie założenia, koszty związane z realizacją projektu można określić jako relatywnie niskie. Zwłaszcza, że wykończenie domu w stylu stodoły charakteryzuje się minimalizmem i oszczędnością formy.

Poza kosztem działki, materiałów budowlanych oraz pracy wykonawców, największą inwestycją w przypadku nowoczesnej stodoły są zastosowane tam rozwiązania energooszczędne: pompa ciepła, fotowoltaika, czy rekuperacja. Koszty instalacyjne zwiększają koszty realizacji projektu, ale z drugiej strony, pomagają obniżyć zużycie energii podczas przyszłego użytkowania domu. Jest to więc inwestycja, która w dłuższej perspektywie przyniesie znaczące oszczędności.

Poprzedni artykułBudujesz, remontujesz? Zajrzyj do nas
Następny artykułNasze grzejniki projektują architekci i artyści

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj