Biały salon potrzebuje kontrastowych kolorów

Doskonałą propozycją dla osób lubiących jasne, uporządkowane wnętrza jest biel. Jednak zbyt dużo białych detali może skutkować zbyt sterylnym i zimnym efektem. Podpowiadamy, jak wykorzystać biel jako kolor bazowy w salonie i połączyć go z kontrastowymi dodatkami.

Pełnia odpoczynku, czyli salon skąpany w bieli

Salon jest pomieszczeniem, w którym spędzamy czas na odpoczywaniu. Oczywiście, czasami też w nim pracujemy lub śpimy, ale to właśnie tutaj głównie łapiemy oddech po ciężkim dniu, przyjmujemy gości czy wygodnie rozsiadamy się w ulubionym fotelu lub na sofie. Niezależnie od wielkości i ustawności pokoju, warto zaaranżować go w odcieniach bieli, która jest kolorem uniwersalnym i ma wiele zalet:

  • daje wrażenie świeżości,
  • wizualnie powiększa wnętrze i odbija światło,
  • idealnie komponuje się z większością kolorów.

Biel pasuje do salonów i pokojów dziennych, które urządzone są w stylu klasycznym, nowoczesnym, glamour oraz minimalistycznym i skandynawskim. Biel trzeba jednak stosować z umiarem, żeby pomieszczenie nie straciło na przytulności. Dobrym rozwiązaniem będzie wykorzystanie jej jako koloru bazowego, aby meblami i dodatkami nadać salonowi charakteru.

Meble do salonu – jak je wybrać?

Aranżując salon, warto kierować się zasadą „mniej znaczy więcej”. Aby wnętrze wyglądało na przestronne, dobrze jest wybrać jasny kolor ścian – biel będzie idealna. Meble do salonu w tym przypadku powinny być nie tylko stylowe, ale przede wszystkim praktyczne. Solidnie wykonane witryny i komody posłużą przez wiele lat i pozwolą na zapanowanie nad bałaganem. Narożnik w wyrazistym kolorze może okazać się użyteczniejszy i bardziej ustawny od klasycznej sofy. Mebel w kontrastowych barwach sprawi, że wnętrze będzie wyglądało stylowo, zyska na oryginalności i będzie po prostu przyciągać wzrok.

Białe meble w salonie – postaw na kontrastowe akcenty

Białe ściany stanowią dobre tło dla niemal wszystkich kolorów mebli. Jednak jeśli jednak zależy nam na zachowaniu wizualnej lekkości pomieszczenia, postawmy na białe umeblowanie. Takie rozwiązanie spodoba się fanom stylu nowoczesnego. Aby przełamać monotonię, do białych, obłych frontów komód wystarczy dobrać kanapę w kontrastowym kolorze. Dla osób, które lepiej czują się w estetyce minimalistycznej i skandynawskiej, białe ściany i meble w salonie powinny być uzupełnione o dodatki w odcieniach delikatnej szarości, błękitu i elementów naturalnego drewna. Kolorowymi dodatkami w białym salonie mogą być poduszki dekoracyjne, dywan, lampa lub drobniejsze akcenty – świeczniki w odcieniu intensywnej zieleni lub turkusowy wazon. Jeśli wnętrze urządzone jest w typowo kobiecym stylu, różowe dodatki dodadzą nutki romantyzmu białemu salonowi.

Jakie kolory mebli pasują do białych ścian?

Białe ściany warto połączyć z kolorowymi meblami tak, aby wnętrze miało wyjątkowy charakter. Niebanalnie będzie wyglądać zestawienie białych ścian, sofy w odważnym koralowym kolorze, fotela w odcieniu czerwonego wina oraz bujnej zieleni roślin. Całość doskonale uzupełnią dodatki: plecione makramy, łapacze snów oraz poduszki wykończone frędzlami – po warunkiem, że lubimy wnętrza z elementami stylu boho. Ważne jest, aby meble cechowały się miękkimi kształtami, które nadadzą wnętrzu przytulności. Białe ściany dobrze kontrastują się także z dodatkami w kolorze głębokiego granatu oraz popularnego ostatnio, musztardowego. Innym pomysłem jest zestawienie wybijających się, ciemnozielonych dodatków z pastelowym, pudrowym odcieniem różu.

Dlaczego warto wybierać kontrastowe kolory?

Kontrastowe kolory pozwalają spojrzeć na biały salon w nowy sposób: jako oryginalne tło dla na pozór zbyt intensywnych barw. Jednak kierując się zasadą trzech kolorów dominujących we wnętrzu, pokój nie będzie sprawiał przejaskrawionego wrażenia. Dobrze jest pamiętać, że wybór zimnych kolorów jako dodatków do białego wnętrza spotęguje wrażenie sterylności pomieszczenia, z kolei ciepłe akcenty kolorystyczne sprawią, że pokój zyska na przytulności.

Poprzedni artykułKolor musztardowy w aranżacji wnętrz – z czym go łączyć?
Następny artykułPrzedpokój z ceglaną ścianą. Jak go zaaranżować?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj