Jak wybrać najlepsze szafki BHP do zakładu pracy?

Pracodawca ma obowiązek zapewnić pracownikom miejsce do przechowywania ich mienia. W tym celu stosuje się również szafki BHP.

Zakłady pracy, w których pracownicy zmieniają swoją odzież, powinny być wyposażone w odpowiednie szatnie z szafkami do jej przechowywania. Szafki te można stosować także w celu zabezpieczenia prywatnego mienia pracowników, na przykład toreb, na czas ich pracy. Wówczas stosuje się szafki BHP, które określane są także jako szafy socjalne.

Jakie wymogi prawne musi spełnić przedsiębiorca, który chce kupić szafki BHP? Jak wybrać najlepsze umeblowanie tego typu? W końcu, gdzie można je zakupić?

Szafki BHP a przepisy

Informacje dotyczące podstawowych wymogów dla szafek BHP można znaleźć w przepisach odnoszących się do bezpieczeństwa i higieny pracy.

Podstawą prawną jest rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z 26 września 1997 r. w sprawie ogólnych przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy (Dz.U. z 2003 r. nr 169, poz. 1650, ze zm.).

Zgodnie z przepisami, pracodawca ma obowiązek zapewnić dostęp do szaf w szatniach. Szatnie mogą osobno obejmować miejsca na odzież własną i roboczą i ochronną. Mogą być też urządzone szatnie podstawowe zamiast osobnych szatni odzieży własnej pracowników oraz szatni odzieży roboczej i ochronnej.

Szatnia powinna posiadać dwie szafy pojedyncze albo jedną szafę podwójną na każdego pracownika, który z niej korzysta. Jedna część szafy BHP powinna być wtedy przeznaczona na odzież roboczą, a także na środki ochrony indywidualnej pracownika, natomiast druga na jego odzież własną. Alternatywnie można zastosować także stojaki wieszakowe.

Najlepszym wyborem będą jednak szafy socjalne, które zapewnią pracownikom dostęp do odpowiedniej przestrzeni do przechowywania własnego mienia.

Jak dobrać najlepsze szafy socjalne?

Gdy do wyszukiwarki internetowej wprowadzimy słowa typu „szafki BHP” czy też „szafy socjalne”, możemy natychmiast zapoznać się z wieloma dostępnymi propozycjami producentów i sprzedawców. Czym zatem najlepiej kierować się przy wyborze szaf tego typu?

Najlepszym wyborem będą w tym przypadku szafki metalowe, czyli wykonane z wytrzymałej blachy stalowej, która najczęściej wykańczana jest metodą malowania proszkowego. Szafki tego typu zapewniają skuteczną ochronę dla mienia i są także łatwe do utrzymania w czystości i estetyczne.

Przykładowe rodzaje szaf BHP:

  • szafki BHP proste – szafki wyposażone w przestrzeń do przechowywania, w tym półki i drążki, mogą posiadać przegrodę na ubrania czyste i brudne, to najczęściej spotykane szafy socjalne w zakładach pracy
  • szafki BHP w kształcie litery L – pozwalają na dodatkową oszczędność przestrzeni – w jednej szafce mieszczą się dwie przegrody tworzące stykające się ze sobą litery L
  • szafki BHP skrytkowe – mniejsze rozmiarowo szafki przeznaczone do używania jako skrytki, najczęściej nie posiadają drążków, najczęściej stosowane do przechowywania toreb
  • szafki BHP do przechowywania odzieży czystej i brudnej – specjalna konstrukcja tych szafek umożliwia oddzielenie od siebie odzieży czystej i brudnej pracownika, stosuje się także osobne szafki na odzież czystą i brudną

Szafy socjalne oferowane są w wielu wariantach konstrukcyjnych – także z praktycznymi nóżkami, które ułatwiają sprzątanie. Szafy mogą być wyposażone w jedne drzwi – dla jednego użytkownika, a także dostępne są szafy dwudrzwiowe, trzydrzwiowe, czterodrzwiowe, w których umieszcza się kilka osobnych przegród.

Szafki BHP dostarczane przez producentów powinny być wyposażone w zamki, na przykład zamki cylindryczne z ryglowaniem. Dodatkowym plusem będą praktyczne haczyki do wieszania odzieży, lusterka na wewnętrznej stronie drzwi oraz wizytowniki umożliwiające oznaczenie użytkownika szafki.

Gdzie można kupić szafki BHP?

Aktualnie dostawą szafek BHP zajmuje się wiele firm, w tym także firm polskich, które oferują solidne meble metalowe. Jedną z tych firm jest firma Poliński, która od lat specjalizuje się w produkcji mebli metalowych o wszechstronnym zastosowaniu – mebli BHP, biurowych, warsztatowych, medycznych i innych.

Z asortymentem firmy Poliński można zapoznać się już teraz na jej stronie internetowej. Zamówienia na szafy socjalne firmy Poliński także można składać przez internet.

Poprzedni artykułKuchnie na wymiar – najważniejsze zalety
Następny artykułZmiana, remont, modernizacja instalacji c.o.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj