Flanelowa pościel – idealny zestaw na zimę

Gdy noce stają się nie tylko coraz dłuższe, ale i coraz chłodniejsze, warto pomyśleć o zmianie pościeli z letniej na zimową. Bawełniane tkaniny mają najbardziej uniwersalne zastosowanie, ponieważ charakteryzują się doskonałą cyrkulacją powietrza i wzorowym absorbowaniem wilgoci, jednak producenci tkanin oferują równie ciekawą propozycję, która zdecydowanie podbija rynek tekstyliów od ostatnich kilku lat. Miękkie mięsiste poszewki i poszwy z flaneli, bo o niej mowa, to najlepsze rozwiązanie nawet na najzimniejsze wieczory, noce i poranki.

Pościel z flaneli – najlepszy wybór na zimę

Flanela to lekka i niezwykle miękka tkanina o wełnianym lub bawełnianym pochodzeniu. Jest ona tkana splotem płóciennym, dzięki czemu jest mało podatna na uszkodzenia mechaniczne. Zalicza się ją do grupy welurów drapanych, jako że swą okrywę włókienną zawdzięcza metodzie drapania i strzyżenia swej powierzchni. To właśnie ten unikalny proces wpływa na jej niepowtarzalną miękkość, którą często porównuje się do futerka. Odznacza się bardzo dobrymi właściwościami termoizolacyjnymi, dzięki czemu pod pościelą flanelową nie zmarzniesz w nawet najzimniejszą noc. Jej wyjątkowe cechy sprawiają, że jest bardzo chętnie wybierana do produkcji zarówno ubrań, bielizny (zwłaszcza nocnej), a także pościeli.

Poszwy i poszewki flanelowe są najchętniej wybierane w porze jesienno-zimowej. Ciepły, gruby i bardzo przyjemny w dotyku materiał jest gwarancją spokojnego snu. I nic dziwnego, pościel ta gwarantuje doznania porównywalne ze spaniem na puchu. Za sprawą swojej miękkości, bardzo często wybierana jest dla dzieci, a ogromny wybór wzorów i kolorów daje możliwość dopasowania jej do niemal każdego wnętrza.

Odpowiednia pielęgnacja pościeli flanelowej

Pościel flanelowa jest najchętniej wybieraną pościelą w sezonie jesienno-zimowym. Jej skład oraz unikalny proces produkcji zapewniają jej miękkość, odpowiednią grubość, a także dobrą termoizolacyjność. By pościel z flaneli mogła jak najdłużej nam służyć zachowując te właściwości, konieczna jest właściwa pielęgnacja. Nieodpowiednie traktowanie tego materiału może przyczynić się do utraty tej wyjątkowej miękkości i utraty jego podstawowych cech. Pranie pościeli flanelowej wymaga ustawienia programu prania w niższej temperaturze, dzięki czemu na dłużej zachowamy jej miękkość i intensywność kolorów. Dopuszczalne jest zarówno pranie ręczne, jak i mechaniczne, a najbardziej optymalna temperatura to 40 – 60 stopni C, w zależności od zaleceń producenta zawartych na metce. Można używać środków zmiękczających w celu zagwarantowania miękkości tkaniny, jednak nie zaleca się używania zbyt silnych detergentów, mogących zniszczyć jej strukturę.

Zalety i wady pościeli flanelowej

Pościel flanelowa odznacza się dużą odpornością i trwałością, dzięki czemu można ją często prać, stosując się jednak do zaleceń producenta. Jej dużym atutem jest jej miękkość, co sprawia że jest bardzo chętnie wybierana dla dzieci i przez nie lubiana. Nie powoduje podrażnień, ani reakcji alergicznych, jest przyjemna w dotyku, a przede wszystkim zapewnia komfort termiczny – nawet w najzimniejszą noc.

O zaletach pościeli z flaneli można pisać, w zasadzie, bez końca. A co z wadami? Wad prawie nie ma. Chyba że pościel taką wybierzemy na okres letni, kiedy temperatury w nocy są dość wysokie, a dobra izolacja termiczna flaneli tylko utrzymuje uczucie ciepła. Inna sprawa, to niezbyt bogata kolorystyka, w porównaniu z typową bawełnianą pościelą.

Poprzedni artykułKlon palmowy – dlaczego warto posadzić go w swoim ogrodzie?
Następny artykułJak urządzić klimatyczny salon?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj