Jaki wybrać stół kuchenny?

Szukasz stołu do kuchni lub jadalni i nie wiesz na co zwrócić uwagę podczas wyboru? W poniższym poradniku postaramy się podpowiedzieć jak wybrać odpowiedni stół do kuchni.

Jednym z istotnych elementów wyposażenia jest stół do kuchni, dzięki któremu możliwe będzie spożywanie posiłków w komfortowy sposób. Mebel ten występuje w tak wielu wariantach do wyboru, że aż trudno zdecydować się na konkretny model. Stoły kuchenne różnią się pod wieloma względami: kolorystyką, kształtami, wymiarami, wzornictwem, ceną.

Stół do kuchni a kształt

Wybierając stół do kuchni, należy zastanowić się nad preferowanym kształtem mebla. Najpopularniejsze są modele prostokątne i kwadratowe, ale świetnie prezentują się również stoły okrągławe. Te pierwsze są bardziej praktyczne ze względu na to, że można je z łatwością ustawiać przy ścianie, sprawdzą się nawet w przypadku ograniczonego metrażu. Z kolei stoły owalne są wygodniejsze i bezpieczniejsze ze względu na brak ostrych krawędzi.

Co ma znaczenie przy wyborze stołu do kuchni?

Przy wyborze stołu kuchennego powinno się mieć na uwadze jego trwałość. Jako że będzie to mebel intensywnie użytkowany każdego dnia, powinien być wytrzymały. Solidne wykonanie i stabilność to podstawa. Należy sprawdzić, czy stelaż został połączony z nogami i ma klejone wypusty, co przełoży się na większą trwałość. Mebel nie może się chwiać, a stelaż powinien być dobrze skręcony śrubami.

Na co zwracać uwagę, wybierając stół do kuchni?

Wybierając stół do kuchni, należy zastanowić się nad optymalną wysokością mebla. W przypadku standardowych modeli można mówić o wysokości nieco powyżej 70 cm. Dostępne są oczywiście też wyższe stoły, czyli tak zwane barowe, które sięgają do nawet 120 cm. Zasada jest taka, aby dobierać wysokość stołu do krzeseł, aby można było swobodnie usiąść przy nim i oprzeć łokieć na blacie.

Z jakich materiałów wybrać stół do kuchni?

Do produkcji stołów kuchennych używa się wielorakich materiałów. Istotne będzie to, aby były one dobrej jakości, odporne na działanie wilgoci, zaplamienia i zarysowania. Najlepiej będzie wybrać mebel z blatem o gładkiej i twardej powierzchni, łatwej do utrzymania w czystości. Najpopularniejsze są stoły drewniane, które można poddawać renowacji i przemalować. Są jednak podatne na zadrapania i uszkodzenia mechaniczne. Lepiej sprawdzi się stół laminowany, odporny na wyższą temperaturę i zaplemnienie. W sprzedaży dostępne są też stoły kamienne, ze szkła hartowanego czy nawet z płytek ceramicznych.

Jaki stół do malej/dużej kuchni?

W przypadku dużego metrażu świetnie sprawdzi się stół do kuchni owalny lub prostokątny, wystarczająco duży, aby wszyscy domownicy mogli wspólnie przy nim zasiąść. Do niewielkiego pomieszczenia warto zdecydować się na stolik mocowany do ściany albo z blatem wysuwanym spod zabudowy kuchennej. Modele składane sprawdzą się idealnie. Najlepsze będą w kształcie prostokątnym lub kwadratowym.

Poprzedni artykułMieszkanie pod klucz w Lublinie – dlaczego warto?
Następny artykułApartament w parku – mieszkanie dla tych, którzy chcą więcej

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj