Czy każdą paletę drewnianą można powtórnie wykorzystać?

Meble wykonywane z palet drewnianych są ciekawą propozycją do każdego wnętrza, a co najważniejsze – możliwość powtórnego wykorzystania palety drewnianej, która wypadła z obiegu logistycznego, wpisuje się w aktualne trendy proekologiczne. Można je wykonać samodzielnie, wystarczy tylko kreatywne spojrzenie, kilka narzędzi, a także impregnat i oczywiście z dobrego źródła palety drewniane. Czy każdą paletę przemysłową możemy wykorzystać do produkcji mebli? To zależy od tego, w jakim stanie technicznym jest dana paleta.

Palety używane – gdzie szukać i ile za nie zapłacimy?

Palety drewniane są dość łatwo dostępnym towarem, możemy je kupić jako nowe i używane lub znaleźć jako produkt z odzysku. Są one dostępne w ofercie składu palet, a największą popularnością cieszą się europalety i palety na wymiar, czy na specjalne zamówienie. Bardzo dobrym i z pewnością ekonomicznym rozwiązaniem jest zakup palet używanych, które wyszły z obiegu logistycznego i z powodzeniem mogą zostać użyte w innym celu, pod warunkiem że nie są uszkodzone czy zużyte. Każdy przedsiębiorca jest zobowiązany oddać o składu palet produkt, który jest uszkodzony. Wówczas zostaje on poddany specjalistycznej naprawie z zastosowaniem zużytego materiału paletowego, po czym może zostać sprzedany lub trafić ponownie do obrotu. To bardzo dobra propozycja na wykorzystanie palet, które przestały służyć do transportu lub przechowywania ładunków.

Ceny palet są zależne przede wszystkim od ich rodzaju, ale również od stopnia zużycia poszczególnych egzemplarzy. Z większym wydatkiem wiąże się zakup używanych europalet niż zwykłych palet przemysłowych, a to ze względu na ich standardowe wymiary oraz zgodność z obowiązującymi normami. Wybierając używane palety drewniane, powinniśmy zwracać uwagę na stan techniczny. Aby mieć pewność, że produkt który chcemy kupić jest wysokiej jakości, zaleca się zakup wyłącznie w autoryzowanych punktach sprzedaży europalet.

Jak sprawdzić jakość palety?

W celu sprawdzenia jakości palety, należy zwrócić uwagę na jej najważniejsze parametry, takie jak wymiary, nośność, konstrukcja, użyty surowiec. Najbardziej popularne w procesach logistycznych są europalety, znane również jako palety EPAL lub palety EURO. Łatwo je odróżnić od innych dzięki wybitemu oznaczeniu w EPAL na bocznej listwie. Ma ona standaryzowane wymiary 800x1200x144 mm, a jej produkcja i zastosowane materiały podlegają międzynarodowym normom. Ze względu na swoje pierwotne przeznaczenie, w transporcie i logistyce, paleta EPAL charakteryzuje się dużą nośnością, dzięki czemu utrzymuje ładunki ciężkie o dużych gabarytach. Przy wadze własnej 25 kg europaleta może wytrzymać obciążenie do nawet 5 ton. Palety wykonuje się z naturalnego drewna, najczęściej jest to sosna lub świerk, a następnie poddaje się specjalnej obróbce.

Do czego wykorzystać palety drewniane?

Palety drewniane z powodzeniem wykorzystuje się do produkcji mebli i elementów dekoracyjnych. Świetnie sprawdzają się jako siedziska, ławy, łózka czy meble do przechowywania. Dzięki specjalnej impregnacji, meble z palet drewnianych można również użytkować na zewnątrz budynku. Warstwa specjalistycznego impregnatu odcina dostęp wilgoci i szkodników do powierzchni drewna. Pomysły na wykorzystanie palet drewnianych może ograniczać wyłącznie nasza wyobraźnia, warto również szukać wszelkich inspiracji na portalach poświęconych urządzaniu wnętrz.

Poprzedni artykułKlimatyzacja do mieszkania w bloku – co warto wiedzieć?
Następny artykułJak znaleźć dobrego projektanta wnętrz?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj