Regulacja okien. W jaki sposób samodzielnie wyregulować okna?

Okna wymagają co jakiś czas odpowiedniej regulacji, tylko dzięki temu zachowają swoje właściwości. My natomiast będziemy mogli liczyć na wysoki komfort użytkowania okien oraz niskie rachunki za ogrzewanie. Wiedząc jak, regulację możemy przeprowadzić samodzielnie, bez pomocy specjalistów.

Jak wyregulować wysokość skrzydeł okiennych?

Do regulacji wysokości skrzydeł okiennych, należy przystąpić, kiedy okno jest zamknięte. Najpierw usuwany osłonkę zawiasu, po czym dokręcamy widoczną od góry śrubkę regulacyjną, używając do tego klucza imbusowego. Kiedy dokręcimy śruby w prawo, skrzydło okienne się uniesie. Wówczas trzeba sprawdzić, czy okno swobodnie da się zamknąć oraz uchylić. Jeśli zauważymy problemy, wówczas luzujemy albo dokręcamy śrubę w prawą stronę, aby uzyskać najlepszy rezultat. Po tym procesie okno zamykamy i maksymalnie otwieramy, jeżeli nie wystąpią żadne problemy, możemy znowu założyć osłonkę zawiasu. W przypadku, kiedy zależy nam na zmianie położenia skrzydła po przekątnej, musimy także poddać regulacji okucia znajdujące się w górnej części zawiasu. Regulacja została przeprowadzona we właściwy sposób, jeśli okno swobodnie daje się zamknąć, a klamka natomiast nie stawia oporu. Regulacja wysokości skrzydeł okiennych wymaga odpowiedniej wiedzy i nie jest taka łatwa, jakby się mogło zdawać.

Jak wyregulować siłę docisku skrzydła do ramy okiennej?

Odpowiednie wyregulowanie stopnia docisku skrzydła do ramy wykonamy przy zastosowaniu klucza Torz T10. Właściwa regulacja poprawi przede wszystkim szczelność okna, co jest istotne zwłaszcza w okresie zimowym. Po otwarciu okna na skrzydle zobaczyć można rolki mimośrodowe. Żeby dokonać regulacji, trzeba delikatnie przekręcić narzędzie w prawo albo lewo. Ważne jest to, żeby wszystkie rolki były ustawione w tej samem pozycji. Następnie otwieramy okno na oścież i regulacji poddajemy również rolkę umiejscowioną po przeciwnej stronie skrzydła.

Regulacja lato i zima

Okucia okienne powinny być ustawione w tak zwanej pozycji neutralnej, czyli skrzydło ścienne musi dobrze przylegać do ramy okna. Znacznik znajdujący się na zaczepie wskazuje wówczas godzinę 6. Jednakże można dostosować regulację do danej pory roku. Korzystając z klucza V.SCH.ACP-S możemy zmienić pozycję zaczepu na letnią, czyli godzinę 9, albo na zimową, czyli godzinę 3. Trzeba jednak pamiętać o tym, iż każdy tryb dostosowany jest tylko do temperatur, jakie przeważają w danej porze roku. Jeśli więc nadejdą mroźne dni, pozycję trzeba koniecznie zmienić z letniej na zimową albo neutralną. Zmiana tryby okna z letniego na zimowy wiąże się ze zwiększeniem docisku skrzydła do ramy okiennej. Powietrze z zewnątrz nie będzie więc przedostawać się do pomieszczenia, a wewnątrz będzie panowała wyższa temperatura.

Dlaczego należy pamiętać o regulacji okien?

Kiedy elementy konstrukcyjne okna ocierają się o siebie, okno coraz ciężej otwiera się czy zamyka. Jeśli do tego problematyczne staje się sterowanie klamką, wówczas możemy mieć pewność, iż problem tkwi w przekroczeniu dopuszczalnej wartości sił operacyjnych. Regulacja okna polega na zmianie położenia ramy skrzydła okiennego względem ramy ościeżnicy. Jest to możliwe poprzez przesunięcie właściwych, działających ze sobą elementów okna, wówczas możliwe jest pozbycie się wszelkich niedogodności związanych z użytkowaniem okna. Dostępne na rynku nowoczesne okna umożliwiają zmianę położenia elementów konstrukcyjnych okna na trzech poziomach, wszystko zależy od naszych indywidualnych potrzeb oraz rezultatu, jaki chcemy osiągnąć poprzez dokonanie procesu regulacji.

Poprzedni artykułZainteresowanie magazynami w Polsce nadal nie maleje
Następny artykułStolarka okienna i akcesoria w jednym miejscu

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj