Jak działa zamek samozatrzaskowy?

zamek samozatrzaskowy do drzwi

Zamki samozatrzaskowe to profesjonalne systemy zabezpieczeń, przeznaczone do zastosowania w domach prywatnych oraz w zakładach przemysłowych. Zamki samozatrzaskowe mogą być ukryte, jak i widoczne – w zależności od danego modelu. Posiadają też wiele sposobów otwarcia i zamknięcia na klucz, dzięki czemu pozwalają czuć się bezpiecznie. Wykonuje się je z wysokiej jakości tworzyw sztucznych. Obecnie popularnością cieszą się modele wykonane ze stali ocynkowanej i nierdzewnej, w kolorze czarnym, białym oraz chromowanym. Na rynku można też znaleźć zamki samozatrzaskowe, które posiadają funkcję tłumienia wibracji oraz modele otwierane od środka.

Zamek samozatrzaskowy jak działa? Różne rodzaje zamków i mechanizmów

Na rynku dostępne są różne rodzaje zamków samozatrzaskowych, o różnych siłach utrzymania drzwi. Są to:
– Małe zamki, które są dość łatwe w montażu, dzięki czemu nie ma potrzeby stosowania dodatkowych zaczepów. Sprawdzają się np. w drzwiach niemetalowych.

Jak działają tego typu zamki zatrzaskowe?

W praktyce zależy to od wielkości zamka do drzwi, jednak wszystkie łączy bardzo prosty sposób otwarcia i zamknięcia, co odbywa się na ogół poprzez pchnięcie drzwi lub klapy. Jeśli mamy do czynienia z małymi zamkami, to tego typu modele mogą być zamontowane przez wciśnięcie w otwór w wybranej części drzwi lub przykręcone wzdłuż boku ramy w pozycji pionowej lub poziomej. Można też wybrać jedną z wielu rodzajów siły utrzymania. Zamki wyposażone są też w dodatkowe elementy, np. czujnik.
– Na rynku dostępne są również modele zamków samozatrzaskowych, których otwarcie odbywa się poprzez naciśnięcie ukrytego przycisku.
– Dostępne są też wersje z zamknięciem wielopunktowym.

W tego typu zamkach zamknięcie i otwarcie odbywa się poprzez naciśnięcie. Sam zamek składa się z dwóch części: zaczepu i korpusu. Istnieją też zamki magnetyczne, przeznaczone do montażu np. w szufladach z cichym domknięciem.

Zamki zatrzaskowe widoczne – różne rodzaje zamków i mechanizmów

W tej kategorii produktów można znaleźć małe zamki, które dobrze sprawdzają się wszędzie tam, gdzie jest ograniczony dostęp. Otwiera się je poprzez wciśnięcie skrzydeł po bokach. Dostępne są też modele, które posiadają wiele konfiguracji, wielkości i sposobów montażu, przeznaczone dla przemysłu. Na ogół są to z zamki wykonane ze stali nierdzewnej lub ocynkowanej, mające prostokątny kształt, a pośrodku wygodny uchwyt. Istnieje możliwość zamknięcia na klucz.

Na rynku można też znaleźć zamki samozatrzaskowe, które posiadają różne sposoby i rodzaje otwarcia, co pozwala dopasować je do preferencji wszystkich użytkowników.

Jeśli chodzi o zamki, które dają możliwość zamknięcia na klucz, to w tym przypadku otwarcie odbywa się poprzez przesunięcie uchwytu, natomiast zamknięcie poprzez pchnięcie klapy lub drzwi.

Jednym z popularnych rodzajów zamków samozatrzaskowych jest zamek montowany od wewnątrz w panelu. W tym przypadku istnieje dodatkowo możliwość użycia płytki, która maskuje otwory montażowe. Tego typu zamek otwiera się w efekcie przesunięcia szerokiego uchwytu lub też od wewnątrz. Istnieje też możliwość zamknięcia na klucz.

Jeśli chodzi o zamki samozatrzaskowe widoczne to kolejnym rodzajem są zamki z uchwytem. Są to na ogół okrągłe zamki, o ciekawym designie, dostępne w różnych wielkościach. Są wykonane ze stali nierdzewnej, co daje możliwość dostosowania ich do zmiennych warunków atmosferycznych. W przypadku tego typu zamków istnieje opcja dodatkowego zamknięcia na prosty kluczyk, co stanowi wygodne zabezpieczenie.

Warto też wspomnieć o ciekawych, nowoczesnych seriach zamków, których otwarcie odbywa się poprzez pociągnięcie lub przekręcenie przycisku. Są to nowe rozwiązania na rynku, dostępne w modnych obecnie kolorach, np. złota lub czerni.

Na rynku można też znaleźć zamki dostępne w formie wieszaka, z szyldem i uchwytem, dostępne w szerokiej gamie kolorów. Tego typu zamki mogą być okrągłe lub np. owalne z różnymi rodzajami zaczepów. W przypadku tego typu zamków otwarcie odbywa się poprzez naciśnięcie uchwytu oraz pociągnięcie go. Ciekawym rozwiązaniem na rynku są zamki wykonane ze stopu ZnAl, które dostępne są wraz z kluczem, narzędziem lub wygodnym uchwytem. Istnieje możliwość ich montażu z cięgnami.

Wydajność zamków samozatrzaskowych

Wiele osób podczas zakupu zamków samozatrzaskowych zwraca uwagę na dużą wydajność w użytkowaniu oraz zajmowanie niewielkiej przestrzeni wewnątrz urządzenia. Na rynku bez problemu można znaleźć zamki, które spełniają te standardy, dzięki czemu nadają się do zastosowania w różnego rodzaju aplikacjach do których jest ograniczony dostęp. Ponadto posiadają wygodny uchwyt, montowany razem z panelem, co zapewnia łatwą instalację i późniejsze korzystanie.

Jeśli chodzi o warunki techniczne to warto wskazać, że tego typu zamki posiadają rygiel, który wysuwa się automatycznie podczas dociskania drzwi. W zestawie znajduje się także zapadka przestawna, dostosowana do rodzaju drzwi, a także szyld i wkładka bębenkowa.

Zamki samozatrzaskowe wykazują się wysoką funkcjonalnością oraz odpornością na zużycie z uwagi na zastosowanie wysokiej jakości materiałów, odpornych na zmienne warunki atmosferyczne. Pełnią też funkcję antypaniczną, co oznacza że są od wewnątrz otwierane klamką.

Drzwi z zamkiem samozatrzaskowe to obecnie wygodne rozwiązanie, cieszące się coraz większą popularnością. Tego typu drzwi zamykają się automatycznie, dlatego nie ma obawy o to, że w pośpiechu zapomni się np. o zamknięciu domu na klucz. Jeśli chodzi o zamki, które mocowane są w takich drzwiach to na rynku można znaleźć modele przeznaczone do drzwi wejściowych do mieszkań, domów, a także budynków przemysłowych.

Partnerem artykułu jest firma Fernand, oferująca różnego rodzaju zamki i zabezpieczenia.

Poprzedni artykułZalety bram wjazdowych dwuskrzydłowych
Następny artykułUsługi remontowe Gdańsk – jaką firmę do realizacji remontu wybrać w Trójmieście?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj