Bardziej pokojowy klimat w łazience – projektant wnętrz Michał Strawa radzi

Łazienka wciąż jeszcze traktowana jest jak pomieszczenie, nazwijmy to techniczno-sanitarne.

Wykładana płytkami od sufitu do podłogi czy jest to potrzebne czy nie

A może warto potraktować łazienkę równie dekoracyjnie jak salon. Zmiękczyć ten jej sanitarny charakter i nadać jej bardziej pokojowy wygląd. Projektanci wnętrz coraz częściej pokazują właśnie takie realizacje gdzie łazienka zyskuje charakter bardziej pokoju kąpielowego.

Warunkiem nie jest posiadanie dużej łazienki, można to przenieść na grunt naszych typowej wielkości łazienek w bloku. Można to zrobić na kilka sposobów. Bardzo często korzystam z nich w swoich projektach wnętrz. Chciałbym kilka przedstawić.

Podstawowe zasady z układaniem płytek w łazience

Pierwsza zasada którą wyznaję, to to, że płytki powinny być ułożone tam gdzie jest taka konieczność. Przy wannie w prysznicu, przy umywalce oraz WC tak żeby te miejsca były łatwe w utrzymaniu w czystości i zabezpieczone przed wilgocią. Nie zawsze musi być to do sufitu.

Należy dobrze to przemyśleć. Z pewnością zyska na tym klimat naszej łazienki, ale też nasza kieszeń bo płytka z położeniem to konkretny koszt liczony w m2.

Kolejna sprawa to meble, drewniane, fornirowane, lakierowane. Dodadzą elegancji temu pomieszczeniu, złagodzą stricte użytkowy charakter.

Aranżacja łazienki z udziałem mebli na wymiar zyska naprawdę dużo

Meble ocieplą wnętrze łazienki, przykład to meblowa zabudowa stelażu podtynkowego do miski wc. Zwykle obudowany płytką stelaż wc, wykonany w drewnie jest cieplejszy w odbiorze. Dobrze przygotowany projekt wnętrza wykorzystuje zabudowy meblowe do zagospodarowania niemal każdego przydatnego fragmentu pomieszczenia.

Wspomniany stelaż dla miski wiszącej kończy się na wysokości około 120 cm od gotowej podłogi.

Projektując zabudowę nad nim zyskujemy szafkę głębokości min. 22 cm która doskonale sprawdzi się na przechowywanie środków czystości, papieru toaletowego, a nawet odpowiednio złożonych, właściwie zwiniętych ręczników.

Pralka też nie musi stać na widoku, można z powodzeniem ukryć ją w zabudowie.

Projektując nad nią słupek meblowy który pomieści sporo rzeczy

I można tak dalej wymieniać, szafkę pod umywalkę , szafkę z lustrem czy nawet zabudowę wanny możemy zabudować meblem i wykorzystać na przechowywanie jeśli jest taka potrzeba.

Możliwości technologiczne na chwilę obecną dają do dyspozycji zarówno gotowe materiały jak też sposoby przygotowania tak elementów meblowych, że nie straszne im nawet kąpiele dzieci i to co się wtedy dzieje w łazience.

Jeśli projekt wnętrza uwzględni takie podejście do łazienki, uzyskamy w rezultacie pomieszczenie równie funkcjonalne, a jednocześnie znacznie bardziej ciepłe i dekoracyjne o niemal pokojowym charakterze.

Zachęcam do takiego podejścia do aranżacji wnętrza łazienki – projektant wnętrz Michał Strawa

Zapraszam do współpracy www.michalstrawa.pl
Zachęcam do przeczytania także porad na kapitalnydom.pl

Poprzedni artykułSprzątanie może być tanie i ekologiczne z centralnym odkurzaczem
Następny artykułTej trawy nie musisz przygotowywać do jesieni

1 KOMENTARZ

  1. Jeden z wymienionych powyżej sposobów na stworzenie bardziej pokojowej wersji łazienki zastosowałam u siebie, położyliśmy płytki tylko tam gdzie to koniecznie, na reszcie ścian zastosowaliśmy specjalną farbę przeznaczoną do malowania łazienek, u nas akurat sprawdziła się ta z firmy Magnat dedykowana do kuchni i łazienek.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj