Centralne ogrzewanie nie jest rozwiązaniem nowym. Już w IV w. p.n.e. stosowano w starożytnej Grecji Hypocaustum – prosty system ogrzewania budynków, opierający się na dystrybucji gorącego powietrza z paleniska. Na przestrzeni wieków system ulegał ulepszeniom i modernizacjom. Pionierskie systemy powstawały w różnych częściach świata, ale – dzięki udzielonym patentom – możemy wyróżnić kilka innowacyjnych koncepcji jako szczególnie istotnych dla dzisiejszych rozwiązań: System ogrzewania gorącą wodą Braci Price z 1829 roku, pierwowzór dzisiejszego grzejnika („gorącą skrzynkę”) Franza San Galli z 1855 roku i grzejnik parowy spółki Nason, Perkins i Briggs z 1862 roku. Po wypracowaniu efektywnego systemu grzewczego, zaczęliśmy poświęcać dużą uwagę również jego estetyce, a wśród producentów wyrosła nowa specjalizacja: producent grzejników dekoracyjnych.
Piękno nie zawsze jest kruche
Dzisiejsze grzejniki stanowią połączenie walorów technicznych i estetycznych. Muszą cechować się długowiecznością oraz odpornością na uszkodzenia mechaniczne, chemiczne i wysokie ciśnienie. Dbanie o jakość i najmniejsze detale grzejników ma więc podwójne znaczenie – zarówno względem efektywności cieplnej w długim okresie, jak i efektowności wyglądu w chwili, gdy tylko przyciągnie spojrzenie.
Nie może dziwić, iż osoby ceniące wyrafinowane wzornictwo nie zaakceptują w nowocześnie zaprojektowanym wnętrzu standardowego grzejnika spełniającego wyłącznie wymogi techniczne. Grzejnik można bowiem wkomponować w pomieszczenie tak, by pozostał niemalże niezauważony lub wprost przeciwnie – agresywnym przełamaniem projektu wnętrza wyeksponować designerski kaloryfer.
Rodzaje grzejników
Technicznie grzejniki można dzielić na wiele rodzajów, w zależności od przyjętego kryterium. Ze względu na budowę, najczęściej wyróżnia się: grzejniki płytowe, członowe aluminiowe, żeliwne, elektryczne (konwektorowe), kanałowe i – jako osobną, interesującą nas kategorię – grzejniki dekoracyjne i łazienkowe.
Producent grzejników łazienkowych musi zadbać nie tylko o sprawne ogrzewanie pomieszczenia, ale i inne praktyczne wykorzystanie grzejnika, np. jako półki lub poręczy do ogrzewania ręczników, szlafroków lub pidżam. Niektórzy producenci mają w swojej ofercie grzejniki określane czasem „meblami grzewczymi” , np. wybrane grzejniki łazienkowe marki Brem – PACO, VIsion lub Vision-ST. Wszystkie designerskie grzejniki łazienkowe muszą jednak bezsprzecznie spełniać trafiać w gusta odbiorców o wysublimowanym smaku.
Designerskie podejście do projektowania grzejników nie ogranicza się jednak wyłącznie do łazienek. Grzejniki o subtelnej ornamentyce spełniają funkcję grzewczą nie gorzej niż „tradycyjne” modele, w związku z czym nie dziwi wzrost ich popularności w pozostałych pomieszczeniach domu.
Styl dopasowany do nowoczesnych, polskich wnętrz
Włoskie wzornictwo podbija serca swoją elegancką nowoczesnością. Jego harmonia, idealne proporcje i piękne linie pasują do współczesnych wnętrz. Wyspecjalizowane zakłady, jak np. marka Brem, inspiruje się zwłaszcza stylem włoskim. Grzejniki projektuje w różnych rozmiarach, np. wspomniane wcześniej Vision i Vision-ST i bogatej ofercie kształtów. Na szczególne wyróżnienie zasługują projekty przypominające kroplę (np. Alcova), geometryczne kwadraty, trójkąty i warianty trapezów (linia Bremart), wariacje krzyży i prostokątów (seria Cross). Warto podkreślić szeroką gamę barw grzejników, harmonijnie uzupełniającą ich projekt, ornamentację i specyfikę linii.