Wybór i montaż zlewozmywaka dwukomorowego – 6 rzeczy, które warto wiedzieć

zlew dwukomorowy

Zlewozmywak jest elementem wyposażenia kuchni, z którego korzysta się codziennie – dlatego jego wybór powinien być dokładnie przemyślany. Produkt kupiony z uwzględnieniem wielkości kuchni, materiału wykonania oraz potrzeb domowników będzie doskonale spełniał swoje zadanie przez długi czas. Zlew dwukomorowy umożliwi Ci wygodne mycie dużej liczby naczyń. Sprawdź, na co warto zwrócić uwagę przed jego zakupem.

Zlewozmywaki dwukomorowe stalowe

Najchętniej wybierane są zlewy dwukomorowe stalowe. Na ich popularność składa się wiele czynników: uniwersalny wygląd, wytrzymałość czy łatwość czyszczenia. Nie bez znaczenia jest również cena – za stalowy zlewozmywak dwukomorowy zapłacisz relatywnie niewiele. Poszczególne modele różnią się wielkością i kształtem. W ofercie Kuchinox znajdziesz m.in. elementy dopasowane do szafek o szerokości 800 mm oraz 1200 mm. Komory zlewu stalowego mogą być okrągłe lub prostokątne. Ich kształt nie ma większego przełożenia na komfort użytkowania – w tym przypadku wybór zależy przede wszystkim od Twoich preferencji.

Montaż zlewozmywaka dwukomorowego

Sposób montażu zlewu dwukomorowego najlepiej jest ustalić już na etapie projektowania kuchni. Nabywcy najczęściej decydują się na zlewozmywaki nakładane lub wpuszczane. Trzecia opcja – zlewozmywaki podwieszane – mają zastosowanie przede wszystkim w przypadku dużych zlewów gospodarczych.

Zlewozmywak nakładany jest najłatwiejszy w instalacji i najbardziej ekonomiczny. Nakłada się go na szafkę, dlatego jego wielkość należy dobrać do rozmiaru mebla. Wymiary to zazwyczaj 40, 45, 50, 60 i 80 cm. Montaż nie wymaga korzystania ze specjalistycznych narzędzi i można przeprowadzić go samodzielnie. Zlewozmywak wpuszczany to z kolei rozwiązanie zapewniające najlepsze efekty wizualne – krawędź elementu jest idealnie zrównana z blatem. Instalacja zlewu wpuszczanego jest nieco bardziej skomplikowana i wymaga specjalistycznej wiedzy. Z tych powodów warto zlecić ją fachowcom.

Zlewozmywaki dwukomorowe do małych kuchni

Wybór zlewozmywaka dwukomorowego zależy od metrażu pomieszczenia. Posiadacze małych kuchni nie muszą rezygnować z wygody, jaką oferują dwie komory. W niewielkich kuchniach, gdzie liczy się każdy centymetr powierzchni roboczej, warto zainstalować niewielki model bez ociekacza, np. zlewozmywak dwukomorowy z serii „60” marki Kuchinox, o szerokości 60 cm. Taki zlew zajmie niewiele miejsca, a równocześnie będzie bardzo funkcjonalny. Kompromisem może być inwestycja w zlewozmywak 1,5-komorowy. Mniejsza komora służy jako dodatkowa przestrzeń do odkładania brudnych naczyń czy rozmrażania produktów spożywczych, z kolei w większej bez problemu umyjesz wielkogabarytowe garnki.

Zlewozmywaki dwukomorowe do dużych kuchni

W przypadku pomieszczeń o dużym metrażu można liczyć na sporo możliwości aranżacyjnych. Wyposażając sporą kuchnię, wymiary zlewu trzeba dopasować głównie do szerokości szafki – zachowanie przestrzeni roboczej jest znacząco ułatwione. Jeśli w Twojej kuchni znajduje się długi blat, dobrym rozwiązaniem będzie inwestycja w zlew z ociekaczem, na którym wygodnie rozmrozisz mięso czy odłożysz naczynia. Na ociekaczu możesz również położyć małą suszarkę lub gąbkę do mycia naczyń.

Zlew dwukomorowy z ociekaczem czy bez?

Wybór pomiędzy zlewozmywakiem dwukomorowym z ociekaczem lub bez może być uzależniony od tego, czy w kuchni znajduje się zmywarka. Jeśli pomieszczenie wyposażone jest w tego typu sprzęt, zazwyczaj nie ma potrzeby, by kupować wariant z ociekaczem – naczynia suszą się wówczas w zmywarce. Obecność tego udogodnienia będzie zależeć również od preferencji estetycznych nabywcy. Minimalistyczne zlewy bez ociekacza znakomicie prezentują się we wnętrzach urządzonych w nowoczesnym stylu, z kolei modele z ociekaczami częściej montowane są w tradycyjnych kuchniach.

Design zlewozmywaka dwukomorowego

Dobrze urządzona kuchnia jest nie tylko funkcjonalna, ale także stylowa. Oznacza to, że wszystkie jej komponenty powinny do siebie pasować. Z tego powodu duże znaczenie ma wygląd zlewozmywaka. Nowoczesne zlewy charakteryzują się zarówno znakomitymi parametrami technicznymi, jak i ciekawym designem. Wygląd elementu zależy przede wszystkim od materiału, z którego wykonany jest konkretny model. Dwukomorowe zlewy stalowe mogą mieć różne faktury i stopnie połysku. Do wyboru masz modele chromowane oraz zlewozmywaki mające wykończenie o strukturze lnu, np. zlewozmywak dwukomorowy Standard, pasujący do szafek o wymiarach 80 x 50 cm.

Więcej o sposobach doboru zlewozmywaków przeczytasz w artykule Zlew jednokomorowy czy dwukomorowy – co i jak wybrać?

Poprzedni artykułKiedy i jak stosować kredę granulowaną?
Następny artykułSprawdzonyNajemca.pl – sprawdź jak działa giełda długów z tytułu najmu

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj