Podnóżek do fotela – mebel idealny?

Wydawało się, że już dawno wyszedł z użycia. W niewielkich mieszkaniach nie jest to na pewno mebel pierwszej potrzeby. Tymczasem, ze zdumieniem, ale i zrozumieniem, można zaobserwować renesans tego niewielkiego mebla. Nic zresztą dziwnego, bo zapracowani ludzie z chęcią odkrywają przedmioty, które pozwalają się im zrelaksować. Podnóżek, bo to o nim mowa, był znany już w starożytności. Przeznaczony był jednak tylko dla władców. I to nie dlatego, że szczególnie dbano o zdrowie królów, ale chodziło o to, by władca… nie dotykał ziemi.

Podnóżek – świadectwo statusu i nie tylko

Pierwsze podnóżki były niewielkie, wykonane z drewna. Dopiero z czasem kunsztownie je zdobiono i tapicerowano najcenniejszymi tkaninami. W średniowieczu były obecne nie tylko na królewskich i książęcych dworach, ale trafiały do domów możnowładców, a potem i mieszczan. Zmieniała się ich funkcja. Były nie tylko symbolem wysokiej pozycji społecznej, ale pozwalały na komfortowy wypoczynek. Zdobyły też należne im miejsce w buduarach dam. Pięknie zdobione, wykonywane ze szlachetnego drewna, niezwykle wygodne były ozdobą eleganckich komnat. W dwudziestym wieku powoli o nich zapominano. Czasami pojawiały się w domowych bibliotekach lub sypialniach, ale już coraz rzadziej. Można je było też ujrzeć, kiedy oglądało się relacje z angielskiego dworów. Tam wciąż cieszyły się należytym uznaniem. I nagle, kilka lat temu, okazało się, że ten zapomniany mebel przeżywa swój renesans. Współcześni zaczęli doceniać komfort, jakiego dzięki podnóżkom mogą doznać.

Podnóżek dla zdrowia?

Wygodę, jaką daje podnóżek, najczęściej dostrzegamy w salonach fryzjerskich. Siedząc przed lustrem, mając nogi oparte na podnóżku, czujemy się naprawdę komfortowo. Już nawet niewielkie podniesieni stóp na podnóżku, daje dużą ulgę. Sytuacja jest idealna, kiedy kolana są zgięte pod kontem 90 stopni. Dzięki temu odpoczywają nie tylko nasze nogi, ale i kręgosłup w części lędźwiowej znajduje idealne położenie. Nic więc dziwnego, że coraz częściej taki komfort chcemy przenieść do domu.

Podnóżek do biura

Wygoda w pracy? A czemu nie? Przecież coraz więcej godzin spędzamy w pozycji siedzącej, przed komputerem. Jest to rozwiązanie szczególnie polecane osobom niskim lub mających problemy z kręgosłupem, otyłością, żylakami. Dzięki podnóżkowi możemy swobodnie ustawić stopy, zmniejszyć problemy związane z niewłaściwym krążeniem i utrzymać właściwy kąt miedzy nachyleniem kręgosłupa, a kolanami. Przy jego wyborze powinniśmy kierować się odpowiednimi przepisami w Kodeksie Pracy. To na przykład oznacza, że powinien mieć odpowiedni kąt regulacji, właściwą wysokość i antypoślizgową podstawę. Przed zakupem dobrze jest sprawdzić komfort pracy, ocenić wygodę, ustalić, czy podnóżek ma dodatkowe funkcje. Taki mebel na pewno będzie służył kilka lat, istotna jest więc jakość wykonania.

Podnóżek w domowym zaciszu

Podnóżek pod fotel oferuje nam wygodę i chwilę relaksu. Pełni też funkcje terapeutyczne. Warto więc zastanowić się nad jego zakupem, biorąc jednocześnie pod uwagę przestrzeń, w jakiej ma ewentualnie stanąć. Podnóżki lepiej sprawdzają się w pomieszczeniach większych, bardziej przestronnych. W małych pokojach są niestety niepraktyczne. Zawsze trzeba go dopasować do fotela. I nie chodzi tu tylko o wygląd, ale i rozmiary. Przy dużym fotelu mały podnóżek będzie nie tylko wyglądał zabawnie, ale i nie spełni swojej funkcji.

W eleganckim salonie dobrze będzie wyglądał fotel z podnóżkiem skórzanym. We wnętrzu o charakterze skandynawskim sprawdzi się lekki podnóżek w jasnych barwach. Z kolei wnętrze nowoczesne może być dopełnione podnóżkiem w mocnych energetycznych kolorach. Nie mniejsze znaczenie ma materiał, z jakiego podnóżek jest wykonany. Na rynku można kupić naprawdę meble o doskonałej jakości i świetnym designu. Najczęściej są tapicerowane, ale mamy też podnóżki z włókna szklanego, drewna, wiklinowe… Producenci sięgają też po skórę, ekoskórę, wełnę (nawet kaszmir). Takie podnóżki stanowią idealne dopełnienie wystroju. Warto pamiętać, że podnóżek można łatwo przesunąć i w awaryjnych sytuacjach może on pełnić rolę siedziska. Podnóżek w naszym domu? Warto spróbować. To wygoda, powrót do tradycji i ciekawe dopełnienie aranżacji mieszkania.

Poprzedni artykułGdzie w sieci kupimy produkty znanej marki Target?
Następny artykułDlaczego warto wybrać rolety zewnętrzne?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj